strach

  strach

  Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.

  Fobia społeczna to zaburzenie nerwicowe, którego symptomy mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Osoby cierpiące na fobię odczuwają nieadekwatny lęk podczas wykonywania codziennych czynności, co bardzo utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Objawy fobii społecznej można jednak leczyć. Radzimy, jak odróżnić fobię społeczną od nieśmiałości i kiedy warto podjąć leczenie.

  Osobowość lękliwa (unikająca) charakteryzuje się przede wszystkim lękiem przed kontaktem z innymi ludźmi. To rodzaj zaburzenia osobowości, które wynika z zaniżonej samooceny. Co więcej, ludzie z osobowością unikającą są świadomi wielu swoich problemów, jednak często nie potrafią zauważyć problemu w swoim myśleniu.

  Mizoandria to temat niezbyt często poruszany w społeczeństwie. Tymczasem zjawisko to jest tak samo niebezpieczne, jak homofobia czy rasizm. Nienawiść do mężczyzn jest społecznie akceptowana i nie mówi się o niej wiele. Szczególnie uwidacznia się ona w działaniu niektórych środowisk feministycznych.

  Gynofobia, a więc strach przed kobietami, wydaje się czymś bardzo dziwnym. Lęk przed ponad połową ludzkości brzmi jak żart. Jest jednak inaczej – gynofobia to jedna z wielu fobii. I pomimo że nie jest fobią często występującą, to jak można sobie wyobrazić, jest niezwykle uciążliwa.

  Szacuje się, że jedna na cztery osoby boi się latać samolotem. Jedni już na samą myśl o rejsie wpadają w panikę, inni - przez całą podróż nerwowo zaciskają pięści. Dlatego w Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy pilota, Dominika Pundę, czy faktycznie jest się czego obawiać.

  Kasia Ankudowicz to żywiołowa i temperamentna artystka, która wie co to dystans do świata i własnej osoby. Na Instagramie aktorka poruszyła jednak temat "złych kobiet", czyli pań, które krzyczą, szarpią swoje dzieci, dominują i walczą o uznanie otoczenia. Jak przyznała, od dzieciństwa bała się takich ludzi, jednak wraz z życiowym doświadczeniem nauczyła się stawiać granice. Znam swoją wartość niezależną od opinii innych – przyznała.

  Coraz więcej kobiet boi się ciąży i porodu. U pierworódek może to być obawa przed nieznanym, u rodzących po raz kolejny - lęk po traumatycznych przeżyciach. Czym jest tokofobia? Jak odróżnić "zwykły" strach od chorobliwego? O tym mówiły w naszym programie dr n. med. Beata Wróbel, ginekolog i seksuolog, autorka książki "Sztuka kobiecości" oraz Bianca-Beata Kotoro, psycholog.

  Czyli inaczej nerwica natręctw dotyka wielu ludzi. Charles Dickens zawsze przestawiał meble w pokoju hotelowym, Cameron Diaz wciąż myje ręce i klamki, a Leonardo DiCaprio przyznał, że musi się powstrzymywać przed kilkukrotnym przechodzeniem przez te same drzwi. Zaburzenie to często dotyczy także uczuć i wybrzmiewa szczególnie, gdy wchodzimy w związek.

  Narodziny dziecka zmieniają nie tylko funkcjonowanie rodziny, ale i podejście do życia. Świeżo upieczone mamy, które jeszcze do niedawna twardo stąpały po ziemi, często tuż po narodzinach zamieniają się w istny kłębek nerwów. Obawa o zdrowie, bezpieczeństwo i wychowanie małej istoty bywa paraliżująca. Skąd w rodzicach tyle lęku, i jak wpływa on na przyszłość dziecka? Odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholog, pedagog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN.

  Dlaczego wierzymy w niestworzone historie i miejskie legendy? Jak jest rola mitu? Dlaczego tak łatwo nabieramy się na to, co piszą media? I czy rzeczywiście lubimy być straszeni? Z tymi pytaniami zwróciliśmy w Dzień Dobry Wakacje do psycholog Miłosza Brzezińskiego.

  Hebdomofobia to lęk, który odczuwamy już w niedzielę, na samą myśl o zbliżającym się poniedziałku. Filip Chajzer sprawdził czy "syndrom poniedziałku" dziesiątkuje warszawskie ulice. W studiu Dzień Dobry TVN o objawach i sposobach walki z tą fobią rozmawialiśmy z Sisi Lohman i Ludwikiem Borkowskim. A Wy, boicie się poniedziałków? :)

  Często mówimy, że coś jest tak straszne, że aż mrozi krew w żyłach. Okazuje się z medycznego punktu widzenia coś jest na rzeczy. Ale co? Postanowił to sprawdzić Filip Chajzer. Podczas wgryzania się w temat dziennikarz Dzień Dobry TVN spotkał się m.in. z miłośniczką horrorów, którą kręci zjadanie mózgu. Co czuje, kiedy patrzy na taką scenę?

  Baśnie, pełne magicznych motywów i postaci, pokazywały dzieciom świat, a nawet jego drastyczne i mroczne elementy. Ostatnio jednak, aby chronić pociechy przed strachem, zaczęto przekształcać baśnie tak, aby nie było w nich śmierci, bólu czy grozy. W Dzień Dobry TVN - wraz z psychologiem Magdaleną Chorzewską - zastanawiamy się, czy takie zmiany są rzeczywiście potrzebne.

  Po atakach terrorystycznych w Paryżu wzmógł się strach przed terrorystami. Wielu z nas zastanawia się, czy w tej sytuacji jesteśmy bezpieczni. W Dzień Dobry TVN - wraz z psychologiem i specjalistą interwencji kryzysowych Tomaszem Kozłowskim - zastanawialiśmy się, czy taki lęk jest racjonalny i czy rzeczywiście mamy powody do obaw. Nasz gość powiedział również, jak zachować się w czasie ataku.

  Piotr Małecki założył w Katowicach pokój gier. Jest to miejsce, gdzie na własnej skórze można poczuć niemały dreszczyk emocji i przenieść się do wirtualnego świata. Jak wydostać się z zamkniętego, przerażającego prosektorium i innych sytuacji patowych? Jaki cel ma działalność Pana Piotra, a jaki Tomasza Kuna i Eweliny Plucińskiej, którzy są właścicielami domu strachów? Czy oba miejsca cieszą się zainteresowaniem wśród fanów gier? Naprawdę lubimy się bać?

  Mało kto lubi chodzić do dentysty. Czasami jednak strach przed borowaniem zębów przeradza się w prawdziwą fobię. Jak zachowują się ludzie, których paraliżuje fotel dentystyczny? Jakie są tego przyczyny? Ból? Stereotypy? Jak sobie pomóc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy stomatologa Marcina Krufczyka.

  Za Szymonem Hołownią" panny" sznurem! Marcin Prokop jednak jest troszeczkę zazdrosny... Ma powody? Zobaczcie! "Szymon, pamiętaj, przed ślubem to grzech!" :)