Czy porażka ułatwia osiągnięcie sukcesu?
Natalia Czerwonka, wicemistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie szybkim zapytana o swoją największą porażkę odpowiedziała, że nie ma takiej. - Jestem cały czas na etapie nauki, doświadczania i myślę przede wszystkim wyciągania z tych potknięć lekcji - powiedziała w Dzień Dobry TVN Natalia Czerwonka.
Sportsmenka bierze udział w wielu projektach, m.in. Otylii Jędrzejczak, podczas których mówi młodym ludziom, żeby unikać słowa "porażka". - To może być lekcja, to może być przystanek w drodze na naszego celu, sukcesu. Porażka to jest takie mocne i silne słowo, kojarzące się trochę negatywnie, wnoszące negatywne emocje, starajmy się tego unikać - dodała.
Jak sobie poradzić z porażką?
- Życie niesie za sobą różne aspekty do rozwiązywań i tak powinniśmy do tego podchodzić, i tutaj szczególny nacisk na edukację, na rozwój u dzieci i mówić innymi słowami, że mamy te sukcesy, mamy zwycięstwa, [...] ale mamy też lekcje i te lekcje, głównie w sporcie, to są te elementy, na które sportowcy uczą się zwracać uwagę, na ciało, na to, jakie nawyki mają, co mogą poprawić, jak oddychać inaczej. [...] Te nawyki to jest to, na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy coś nam nie wychodzi - tłumaczyła psycholożka, terapeutka par Marzena Mawricz.
Specjalistka dodała, że niepowodzenia są po to, żeby się zatrzymać i się nad tym zastanowić. - Przeanalizować to doświadczenie, na czym ono polega. Ale też trzeba sobie powiedzieć, że te niepowodzenia bywają dotkliwe i niosą za sobą pasmo udręki, niosą za sobą emocje, które niekoniecznie lubimy przeżywać. Frustracja, rozczarowanie - wyjaśniła.
Nasza rozmówczyni jest zdania, że powinniśmy dopuścić do siebie te emocje. Dlaczego warto to zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Alkohol przyczynia się do występowania aż 200 chorób. Jakich? "Rak sutka w 6-12%"
- Jak rozwijać kompetencje dziecka? "Jest nawet wzór na potencjał przywódczy"
- Stawiasz problemy innych ponad swoje? To może być ważny sygnał. "Nieświadome pragnienie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News