Stawiasz problemy innych ponad swoje? To może być ważny sygnał. "Nieświadome pragnienie"

GettyImages-1430601013
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku

Osoby cierpiące na syndrom Atlasa są często postrzegane jako te najbardziej pomocne, empatyczne i wyrozumiałe. Choć rzeczywiście chętnie okazują wsparcie innym, to płacą za to wysoką cenę. Jak rozpoznać ten syndrom i nie pozwolić, by przejął kontrolę nad naszym szczęściem i spełnieniem?

Problemy innych są ważniejsze

Często zdarza im się stawiać problemy innych ponad swoje. Mają trudności z wyznaczaniem własnych granic. Choć przestrzegają zasad innych, nie protestują, gdy nie otrzymują tego samego w zamian. Nie odmówią nikomu pomocy, jednak same o wsparcie nie zawsze lubią poprosić. Tak często wygląda codzienność osób z syndromem Atlasa.

Jak tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl psycholog i psychoterapeuta behawioralno-poznawczy Monika Machnicka, syndrom Atlasa to psychologiczny stan, w którym jednostka doświadcza nadmiernego obciążenia i poczucia odpowiedzialności za innych. Skąd się to bierze?

- Może mieć źródło w różnorodnych doświadczeniach życiowych, takich jak wychowanie czy doświadczenia zawodowe, które mogą skłaniać do przejmowania nadmiernego ciężaru za innych - powiedziała ekspertka.

Syndrom Atlasa - jak go rozpoznać?

Zdaniem psychoteraupety, rozpoznanie syndromu Atlasa często opiera się na obserwacji charakterystycznych objawów tj. chroniczne poczucie konieczności pomocy innym, trudności w delegowaniu obowiązków oraz ignorowaniu własnych potrzeb i granic, a to może prowadzić do chronicznego stresu, zmęczenia i utraty równowagi życiowej.

- Na początku syndrom ten może być postrzegany jako altruizm i troska o innych, to często kryje się za nim także nieświadome pragnienie zaspokajania własnych potrzeb emocjonalnych - tłumaczyła Monika Machnicka. - Pomaganie innym może stanowić sposób na uzyskanie poczucia własnej wartości osobistej czy kontroli nad sytuacją - dodała.

W jaki sposób możemy poradzić sobie z tymi objawami, które często mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie? Zdaniem psycholog przede wszystkim musimy pracować nad stawianiem własnych granic, nauczyć się asertywności, radzenia sobie ze stresem. Dbajmy o równowagę między tą pomocą dla innych a dbaniem o swoje własne "ja". - W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy specjalisty, takiego jak psychoterapeuta, który pomoże w radzeniu sobie z nadmierną odpowiedzialnością i obciążeniem - podsumowała Monika Machnicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości