Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Psychopaci wśród nas…
Źródło: Dzień Dobry TVN
O kobietach psychopatkach mówi się znacznie rzadziej, niż o mężczyznach z tym rodzajem zaburzeń. Okazuje się, że płeć piękna w tym aspekcie jak dotąd była "niedoceniana". Najnowsze badania pokazują, jak bardzo się mylono, utożsamiając psychopatię głównie z mężczyznami.

Psychopatek jest więcej, niż myślano

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, kobiet psychopatek jest aż pięć razy więcej, niż dotąd zakładano. Wykazały to badania, których podjął się ekspert z Wielkiej Brytanii z Anglia Ruskin University. Błąd wynikał z wcześniejszych analiz, które skupione były tylko wokół zakładów karnych oraz zachowań uwzględniających głównie typowo męskie przejawy psychopatii.

Zdaje się, że w dziedzinie psychologii nadchodzi przełom, bo jeszcze w marcu tego roku, Dr Clive Boddy planuje przedstawić badania, które na nowo zdefiniują psychopatię kobiet. Jak dotąd uważano, że stosunek liczby psychopatów do psychopatek to 1:6. Okazuje się jednak, że kobiety z tym zaburzeniem znacznie różnią się od mężczyzn. Błędem było zatem stosowanie podobnych kryteriów oceny.

Kobiety psychopatki - statystyki

Dr Boddy w trakcie swoich obserwacji zauważył, że kobiet psychopatek jest pięciokrotnie więcej, niż zakładano. Na czym zatem polegają różnice, które dzielą płcie na dwa obozy w tej materii?

Kobiety według założeń naukowca z Wielkiej Brytanii mają znacznie częściej manipulować innymi niż mężczyźni. Co więcej, w dużej mierze mają także polegać na oszustwach i uwodzeniu, a ponadto stosować unikalne techniki do stawiania własnej osoby w pozytywnym świetle.

Kobiety są bardziej godne zaufania?

Co ciekawe badania dowodzą, iż niesłusznie z góry zakłada się, że kobiety, np. w miejscu pracy, będą bardziej uczciwe, troskliwe i odpowiedzialne w porównaniu do mężczyzn.

- Ludzie zwykle przypisują psychopatyczne cechy mężczyznom. Dlatego nawet jeśli kobieta wykazuje jakieś oznaki psychopatii - np. jest nieszczera, kłamliwa, antagonistyczna, pozbawiona empatii i emocjonalnej głębi - może nie być określana psychopatką, nawet kiedy tak należałoby zrobić. Aby osiągnąć swoje cele, psychopatki częściej używają słów niż przemocy, co w działaniu odróżnia je od mężczyzn. Jeśli kobieca psychopatia objawia się inaczej, to miara opracowana do wykrywania jej u mężczyzn, szczególnie skazanych przestępców, może być nieadekwatna do diagnozowania nieskazanych prawnie kobiet - wyjaśniał dr Boddy, który specjalizuje się w psychopatii spotykanej właśnie w miejscu pracy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: disqis/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana