Sposoby na zakończenie związku bez przyszłości

Aktualnie czytasz: Sposoby na zakończenie związku bez przyszłości
Źródło: People Images/Getty Images
Rozstania prawie zawsze są bolesne, zwłaszcza jeżeli związek trwał kilka lat. Niestety niektóre związki są toksyczne, nie mają przed sobą przyszłości albo przynoszą partnerom więcej stresu niż radości. W takiej sytuacji należy zakończyć relację, jednak trzeba to zrobić na spokojnie i po poważnej analizie.

Samotność w związku, kłótnie, awantury, przemoc, a może ciągły stres i łzy? To wszystko może charakteryzować związki bez przyszłości, które przynoszą więcej strat niż korzyści w życiu człowieka. W artykule podpowiadamy, jak zakończyć związek i co zrobić, aby rozstanie było jak najmniej bolesne.

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zakończyć związek bez przyszłości?

Decyzja o rozstaniu powinna być dobrze przemyślana. Mały kryzys w związku nie może stać się powodem do zerwania, jednak jeżeli tkwimy w związku bez przyszłości, na przykład toksycznym, albo w relacji na odległość lub z żonatym mężczyzną, musimy podjąć decyzję korzystną dla nas, a nie dla innych. Zdecydowanie dużo lepiej jest na spokojnie analizować plusy i minusy zerwania, a nie po kolejnej awanturze. Koniec związku powinien być spokojną rozmową we dwoje, a nie zemstą za czyny z przeszłości lub sztuczką, która mocno zaboli. Zranienie drugiej osoby, zwłaszcza bliskiej, sprawia, że ranimy także siebie. Odpowiedzi na pytanie, jak zakończyć związek z klasą, możemy udzielić sobie sami, tj. zastanowić się nad tym, co nas by zraniło. Możemy wyróżnić kilka podstawowych porad, których udzielają psychologowie w sytuacji zerwania:

 • spotkanie twarzą w twarz zamiast krótkiego smsa,
  • szczera rozmowa zamiast kłamstw,
   • nie decydowanie się na kontakt fizyczny, przytulenie, czy ostatni seks,
    • nie należy proponować przyjaźni albo mówić, że ma się kogoś nowego.

     Porady wydają się być oczywiste, jednak warto pamiętać o tym, że w sytuacji rozstania mogą pojawić się zachowania nerwowe, emocjonalne i nadmiernie uczuciowe u obojga partnerów.

     Jak zakończyć związek na odległość?

     Związki na odległość są specyficzną formą relacji. Wydaje się, że bardzo łatwo zerwać z drugą osobą, jeśli jej się nie widziało od jakiegoś czasu. W praktyce rozstanie może być bardzo bolesne. Zdarza się, że takie związki trwają naprawdę długo i związane są ze wspólnymi wspomnieniami, rozmowami, wieloma chwilami. Na forach internetowych często pojawiają się pytania: "jak zakończyć związek po 4 latach?" albo "jak zakończyć związek po 6 latach?". Niestety, na forum lub czacie, nikt nie udzieli nam odpowiedzi. Należy samodzielnie zastanowić się nad planem działań. W sytuacji związku na odległość nie powinniśmy się trzymać drugiej osoby tylko dlatego, że łączy nas kilka wspólnie spędzonych lat i po zerwaniu mielibyśmy poczucie straconego czasu. Jeżeli zostaniemy dłużej w związku bez przyszłości, zmarnowany czas będzie tylko się kumulował, a wątpliwości będą narastać. Należy podjąć decyzję w sposób przemyślany, a nie uczuciowy.

     Jak zakończyć związek z psychopatą?

     Psychopata to określenie potoczne, które w psychologii zastępowane jest terminem osobowości dyssocjalnej lub osobowości psychopatycznej. Osoby, u których pojawia się to zaburzenie, są bardzo trudnymi partnerami w związkach, ponieważ stosują różne techniki manipulacji, potrafią być agresywne i gwałtowne. Zakończenie związku z psychopatą to konieczność, jeżeli chcemy żyć spokojnie. Dobrze jest skorzystać z pomocy terapeuty lub zaufanej osoby w rodzinie, która oceni sytuację obiektywnie. Związki z psychopatami działają zwykle wyniszczająco i sprawiają, że cierpimy.

     Jak zakończyć związek z żonatym mężczyzną?

     Związki z żonatymi mężczyznami uznawane są za skazane na niepowodzenie. Oczywiście wiele zależy od sytuacji. Mężczyzna, będący w trakcie separacji lub rozwodu, może okazać się odpowiedzialnym partnerem, który zapewni kobiecie przyszłość. Jednak w wielu wypadkach kobieta pełni tylko rolę kochanki, „odskoczni” od codzienności. Tego typu związki są toksyczne i pozbawione przyszłości, a obietnice ze strony partnera o rozwodzie z żoną zwykle są tylko manipulacją. W takim razie jak zakończyć związek z żonatym mężczyzną? Bardzo ważne, aby zastanowić się nad tym, czy rola kochanki nam odpowiada, jakie czerpiemy z tego korzyści, a jakie straty. Co więcej, w przypadku podjęcia decyzji o rozstaniu nie należy decydować się na szantażowanie partnera albo spotkanie z jego żoną i wyznanie prawdy o romansie. Szczerość w tej kwestii należy do mężczyzny, ponieważ żony zwykle wolą obarczyć odpowiedzialnością kochankę, a nie partnera. Decydując się na rozstanie z żonatym mężczyzną, dobrze jest umówić się na spotkanie na neutralnym gruncie i szybkie omówienie sprawy. Następnie najlepiej jest zerwać kontakty, aby wzajemnie się nie łudzić powrotem do romansu.

     Zobacz także:

     Autor: Sabina Zięba

     Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/GettyImages

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości