O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Związek to trudna sztuka kompromisów między dwojgiem ludzi. Sztuka wybaczania, zrozumienia i postawienia się na miejscu drugiej osoby. Co robić, gdy partner wciąż krytykuje nasze zachowanie, porównuje do byłej i degraduje nasze poczucie własnej wartości, umniejszając naszym kompetencjom? O to zapytaliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Karolinę Tuchalską-Siermińską oraz doktora Mateusza Grzesiaka, psychologa i wykładowcę Akademii WSB.
Wielu z nas ma w gronie znajomych taką parę, która nie odstępuje się na krok. On zabiera ją na spotkanie z kolegami, a ona pojawia się z nim na babskim wypadzie za miasto, choć żadnej z przyjaciółek nie towarzyszy druga połówka.
Na naszej scenie zespół wykonał przebój "Byłominęło".
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
"Pojawia się niepokój przed karą".
Psycholożka Marzena Mawricz opowiedziała w Dzień Dobry TVN o toksycznych relacjach.
- Toksyczne zachowanie - komentują internauci.
"Nie jest to przepis na dobry, zdrowy i godny naśladowania związek".
Sandra Kubicka poznała blaski i cienie relacji damsko-męskich. Była w dwóch poważnych związkach, dwukrotnie zaręczona, ale też dwa razy cierpiała z powodu toksycznych narzeczonych.
Utrzymywanie bliskiej z relacji z toksyczną osobą nie jest łatwe. Niestety zakończenie wyniszczającej znajomości bywa jeszcze trudniejsze. Bez wątpienia przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował odciąć się od narcystycznego partnera czy fałszywej przyjaciółki. Istnieje jednak sprawdzony sposób na ucieczkę od niezdrowych więzi. Z pomocą przychodzi metoda szarego kamienia. Na czym polega i w jakich okolicznościach warto ją zastosować?
Umiejętność trafnego odczytywania emocji drugiego człowieka nie bez powodu kojarzona jest z dobrocią. Osoby o wysokim poziomie empatii zwykle chętnie udzielają cennych rad i bez wahania angażują się w niesienie pomocy potrzebującym. Okazuje się jednak, że zdolność współodczuwania cudzych stanów emocjonalnych może być wykorzystana jako niebezpieczne narzędzie. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, szczegółowo opisując cechy "mrocznego empaty". Jak rozpoznać ten typ osobowości?
"Potrzebuje widowni, która go będzie słuchać i adorować".
Redaktorka dziendobry.tvn.pl Berenika Olesińska porozmawiała o tym z psycholog Magdaleną Chorzewską.
Patrzysz na ich zdjęcia i widzisz szczęśliwą, kochającą się parę. Wydaje ci się, że mają wszystko, bo mają siebie, że razem mogą zawojować świat i zdobywać nieosiągalne. Tymczasem za kurtyną mediów społecznościowych dzieje się tragedia. Manipulacja, zastraszanie i ciągła krytyka. Czy tak powinien wyglądać zdrowy związek? O tym z Zuzanną Butryn, psycholog rozmawiała Nastazja Bloch, redaktorka dzieńdobry.tvn.pl.
Spotykacie się już kilka miesięcy, a ty masz wrażenie, że ta relacja utknęła w martwym punkcie? Mijają kolejne tygodnie, a ty nadal nie wiesz, czy to związek, czy tylko koleżeńska relacja. Przekonaj się, czy on przypadkiem nie jest typem mężczyzny, który marnuje twój czas.
Oto problemy, z którymi borykają się niekochane córki.
"Odebrała mu to, co najważniejsze – prawa do dziecka".
Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?
Wyuczona bezradność to zaburzenie, w wyniku którego pacjent nie podejmuje określonych działań, ponieważ jest przekonany, że nie przyniosą one żadnych skutków. Bezradność wynika z przyjętej postawy poznawczej zakładającej, że pewnym nieprzyjemnym doświadczeniom nie można zapobiec.
Rozstania prawie zawsze są bolesne, zwłaszcza jeżeli związek trwał kilka lat. Niestety niektóre związki są toksyczne, nie mają przed sobą przyszłości albo przynoszą partnerom więcej stresu niż radości. W takiej sytuacji należy zakończyć relację, jednak trzeba to zrobić na spokojnie i po poważnej analizie.
Zdarza się, że ofiara usiłuje znaleźć wytłumaczenie na kąśliwe uwagi, dając mu tym samym przyzwolenie na przesuwanie granicy słownej agresji.
Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Jedni są przyjaźni oraz pozytywnie nastawieni do życia, a inni wiecznie są z czegoś niezadowoleni i z każdym wchodzą w konflikt. Jak rozpoznać, z kim mamy do czynienia i jak sobie radzić z toksycznymi osobami? Nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał o tym z Eddy Billem, prawnikiem i psychologiem oraz autorem książki "5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie".
Znasz to uczucie, kiedy przebywając w towarzystwie pewnej osoby, czujesz się źle i niekomfortowo, a po krótkiej wymianie słów jesteś wyczerpana i zmęczona? To nie przypadek, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? O tym opowiedział nam Jarosław Gibas, socjolog i autor podręcznika antytoksycznej samoobrony "Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi".
Przyjaźń to niepowtarzalna duchowa więź, która zwykle zbliża do siebie ludzi o podobnym światopoglądzie i stylu życia. Z założenia powinna łączyć osoby, które doskonale się rozumieją i mogą na sobie polegać w każdej sytuacji. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest, a z pozoru idealne porozumienie może przerodzić się w niezwykle destrukcyjną relację. Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń i co zrobić, by nie stać się jej ofiarą?
Wśród znajomych i rodziny uchodzicie za parę idealną. Na pierwszy rzut oka macie wszystko: miłość, przyjaźń i pożądanie. Nikt jednak nie wie, z czym mierzycie się w domu, gdy wasze emocje niczym sinusoida z wielkiego uczucia przeradzają się w cierpienie. Z czasem pojawia się brak wzajemnego szacunku, zaufania i poczucia bezpieczeństwa. To może świadczyć o trwaniu w toksycznym związku. Jak go rozpoznać? Skąd się bierze i jak na nas wpływa? O tym mówiła nam w wywiadzie Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka.
Wydawałoby się, że Paris Hilton żyje lekko, łatwo i przyjemnie. 39-letnia miliarderka nie musi martwić się o jutro, a przez lata głośno było wyłącznie o kolejnych skandalach z jej udziałem oraz zakrapianych imprezach. Teraz na światło dziennie wyszła informacja, że dziedziczka hotelowej fortuny niejednokrotnie tkwiła w toksycznych związkach i nie potrafiła się z nich uwolnić. Mówi: "Znosiłam rzeczy, które nikogo nie powinny spotkać". Jak to możliwe?
We Włoszech 13-letni chłopiec został odebrany wychowującej go samotnie matce, bo był zbyt zniewieściały. To zaskakujący wyrok, szczególnie we Włoszech, które słyną z silnych relacji matek z ich dziećmi. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Okazuje się, że pod tym względem jesteśmy drugą Italią: średni wiek wyjścia mężczyzn z domu w Warszawie wynosi 32 lata. Wynika to z nadopiekuńczości matek, czy wygodnictwa synów? Jak ułożyć swoją relację z dzieckiem, aby nie stała się toksyczna? W Dzień Dobry TVN psychiatra dr Maja Polikowska-Herman powiedziała, czy można przesadzić z miłością i czym różni się okazywanie uczuć od nadopiekuńczości. Kiedy powiedzieć dziecku "stop" i jak to zrobić, żeby nie poczuło się odtrącone?
Okazuje się, że to w czym gotujemy ma ogromne znaczenie nie tylko dla smaku potrawy, ale również dla naszego zdrowia. Czy garnki i naczynia mogą być toksyczne? Wybór garnków na rynku jest ogromny. Emaliowane, żeliwne, teflonowe z aluminium, tytanowe. Które z nich są najbezpieczniejsze i w które warto zainwestować? Zapytaliśmy o to Katarzynę Bosacka, prowadzącą program "Wiem co jem" i "Wiem co kupuję".