Związek koluzyjny. Jaki wypływ na wybór partnera mają nasze traumy i doświadczenia z dzieciństwa?

GettyImages-1278773498
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak kształtują nas trudne przeżycia z dzieciństwa?
Jak kształtują nas trudne przeżycia z dzieciństwa?
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Gdy miłość spada jak grom z jasnego nieba, drugą połówkę widzimy przez różowe okulary. Wydaje nam się, że w końcu trafiliśmy na tę jedyną osobę, która idealnie do nas pasuje. Wkrótce okazuje się, że dogadujemy się bez słów jednak nie dlatego, że świetnie się dobraliśmy, tylko że tkwimy w związku koluzyjnym. Czym jest i jak go rozpoznać? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.

Związek koluzyjny - czym jest i jak go rozpoznać?

Dzieciństwo ma ogromne znaczenie na to, jak wyglądać będą nasze relacje w życiu dorosłym. Nieprzepracowane schematy, traumy czy dysfunkcje mają bowiem odzwierciedlenie w naszej codzienności. Wówczas nieświadomie decydujemy się tworzyć związki z osobami, które nie do końca są dla nas dobre. Choć nogami i rękami bronimy się przed powielaniem błędów rodziców, nieświadomie obieramy podobne ścieżki. Dlaczego? Odpowiedzią na pytanie jest słowo koluzja. To nieświadoma dynamika związkowa polegająca na powtarzaniu dysfunkcyjnych mechanizmów z dzieciństwa w dorosłych relacjach.

- Przykładowo, dziecko z rodziny alkoholowej będzie szukać partnera mającego problem z uzależnieniami, a rozwiedzionych rodziców - może wybrać kogoś, kto też je zostawi – powiedział Mateusz Grzesiak.

Jak przyznał ekspert, psychologia wyróżnia różne typy koluzji w związku z dysfunkcjami, na których bazuje. Przykładowo - koluzja narcystyczna przyciągnie do siebie dwie osoby o zaniżonym poczuciu wartości, z których jedna daje, a druga bierze podziw. Koluzja sadystyczna to związek osoby uległej z dominującą. Inne rodzaje takich dysfunkcyjnych więzi to połączenie partnerów odrzucających z zabiegających, altruistycznego i egoistycznego czy poniżanego i poniżającego.

Związki bezpieczne, ale rozczarowujące

Choć związki koluzyjne na pierwszy rzut oka są dla naszego mózgu wygodne i "bezpieczne", bo dobrze znane, ostatecznie rozczarowują. Dlaczego? - Ponieważ przypominają nam o traumach z przeszłości, które są związane z cierpieniem. Mózg jednak kieruje się efektem podobieństwa, szukając tego, co zna - mimo patologii zjawiska, wie jednak jak się do niego zaadaptować. Jednak związki te są oparte na patologicznych wzorcach wywołujących ból, smutek, żal i inne negatywne przeżycia. Ciężko jest w nich spełniać swoje dorosłe oczekiwania, gdy podszyte są dysfunkcjami  – powiedział Mateusz Grzesiak.

Mimo wszystko z takich relacji nie jest tak łatwo się wyplątać. Mózg przyzwyczajony nawet do patologicznych sytuacji będzie szukał ich w kolejnych relacjach. Zatem istnieje ryzyko, że nawet jeśli zakończymy jeden niezdrowy związek, niebawem wejdziemy w kolejny, bardzo podobny. Rozwiązaniem na wyjście z błędnego koła będzie zatem uświadomienie sobie skali problemu i zasięgnięcie porad specjalistów.

- Warto jest popracować z terapeutą, by zmienić te mechanizmy - to doprowadzi do rozwiązania problemów. Związek należy potraktować jako coś, o co świadomie się dba. Należy uczyć się narzędzi komunikacyjnych pokazujących, jak rozwiązywać konflikty, rozmawiać, słuchać, współdecydować – podsumował Mateusz Grzesiak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości