Partner wciąż porównuje mnie do swojej byłej. "Ona przynajmniej sprzątała"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka bycia razem. O co kłócimy się najczęściej?
Sztuka bycia razem. O co kłócimy się najczęściej?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Związek to trudna sztuka kompromisów między dwojgiem ludzi. Sztuka wybaczania, zrozumienia i postawienia się na miejscu drugiej osoby. Co robić, gdy partner wciąż krytykuje nasze zachowanie, porównuje do byłej i degraduje nasze poczucie własnej wartości, umniejszając naszym kompetencjom? O to zapytaliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Karolinę Tuchalską-Siermińską oraz doktora Mateusza Grzesiaka, psychologa i wykładowcę Akademii WSB.

Partner wciąż porównuje mnie do byłej

Kasia i Marcin od kilku lat żyją w związku. Na co dzień tworzą zgrany duet, jednak gdy nadchodzi błaha sprzeczka, ich relacja zmienia się o 180 stopni. On przyjmuje wówczas stały schemat – czepianie się i porównywanie obecnej partnerki do byłej.

- Potrafi rzucić tekstami "ona przynajmniej sprzątała", "była sto razy lepsza od ciebie", "nigdy nie czepiała się mnie o takie rzeczy". Gdy zdążę zgasić ogień w zarodku, pada kultowe "wszystkie jesteście takie same, wariatki" – opowiada Kasia.

Choć partner zdaje sobie sprawę, jak bolesne dla jego obecnej partnerki są słowa, które wypowiada, wciąż powiela znany schemat. Wszystko wskazuje na to, że robi to z pełną premedytacją, by dopiec Kasi. Co robić w takiej sytuacji?

- Zachęcam do otwartej komunikacji, do powiedzenia o tym, jak się czujemy w sytuacji porównywania nas do kogokolwiek, a tym bardziej do byłej partnerki/partnera. Jeśli czujemy, że porównywanie nas rani, to warto, a nawet trzeba otwarcie powiedzieć o swoich uczuciach. Porównywanie w relacji nie wnosi nic budującego, wręcz przeciwnie, burzy poczucie bezpieczeństwa, wprowadza niepewność, obniża poczucie wartości porównywanej osoby, oddala od siebie partnerów. Związek powinien być bezpieczną przestrzenią, w której czujemy się akceptowani – powiedziała psycholożka.

- Należy postawić granice - powiedzieć, że sobie tego nie życzymy, bo nas to rani. Zadać pytanie, czy na pewno też emocjonalnie rozstał się z byłym/byłą. Dowiedzieć się, czy aby na pewno chce być z nami, czy też woli, kogoś innego, skoro nas porównuje – powiedział Mateusz Grzesiak.

Dlaczego porównujemy obecnych partnerów do poprzednich?

Kluczowe jest jednak pytanie, dlaczego zdarza nam się porównywać obecne partnerki, czy partnerów do ex? Czy wynika to z tęsknoty? Nieprzepracowanej relacji?

- Powody takiego postępowania mogą być różne, a o intencjach porównującego może świadczyć kontekst, w jakim osadzona jest dana sytuacja. Rzeczywiście z jednej strony, powracające myśli na temat byłej partnerki, porównywanie do niej może być przejawem np. tęsknoty czy upłynięcia zbyt krótkiego czasu od zakończenia wcześniejszej relacji. Z drugiej natomiast, często spotykam się z porównywaniem wykorzystywanym przez partnera/partnerkę, jako narzędzie manipulacji, wywierania wpływu czy kontrolowania drugiej osoby - i w takiej sytuacji możemy nazwać to, przemocą niefizyczną – powiedziała Karolina Tuchalska-Siermińska.

Mateusz Grzesiak dobitnie podkreśla, że jednym z podstawowych powodów jest brak kultury związkowej. Takie zachowanie rani i nie przystoi, ale wynika z niewiedzy. Po drugie, mimo że rozstajemy się z kimś fizycznie, to nie zawsze w pełni też emocjonalnie - jakaś część psychiki może być jeszcze z tamtym partnerem w wyobraźni, żałując na przykład rozstania lub wspominając jakieś przyjemne aspekty związku.

- Nie ma partnera, który byłby idealny pod każdym kątem - jeśli ktoś oczekuje księcia z bajki na wzór wyobrażenia o idealnym rodzicu, ten będzie zawsze zawiedziony, że kogoś takiego nie znalazł - i wtedy może wybierać z każdego byłego jakąś cechę, tworząc sobie w fantazjach partnera idealnego – powiedział ekspert.

Czerwona lampka w związku - Kiedy powinna się zapalić?

To, że porównywanie i umniejszanie drugiej połówce w związku nie prowadzi do niczego dobrego, każdy już wie. Kiedy natomiast powinna zapalić się w naszej głowie lampka, że coś jest nie tak, że relacja z partnerem/partnerką nas wyniszcza?

- Każda sytuacja, w której czujemy się niekomfortowo, w której przekraczane są nasze granice, naruszane poczucie wartości, w której druga osoba nas rani - powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach mamy prawo reagować - bronić się lub odejść – powiedziała psychoterapeutka.

Zdaniem Mateusza Grzesiaka nawet najmniejsza lampka nie powinna być przez nas bagatelizowana. Milczenie bowiem tylko wzmacnia negatywne zachowania, gdyż dajemy na nie przyzwolenie. Należy zatem jasno stawiać granicę. Gdy nic się nie zmienia, pomocy warto szukać u terapeuty.

Jak czuje się osoba porównywana do innych?

Nikt nie lubi brać udziału w rywalizacji o akceptację i miłość. Jak powinna radzić sobie z własnymi emocjami osoba, która wciąż jest krytykowana i porównywana do innych?

- Czuje się zwykle fatalnie, bo każdy z nas w zdrowym związku chce mieć poczucie wyjątkowości i wyłączności, które porównywanie do innych niweczy. Powinna zdać sobie sprawę, że to nie jest jej problem, być ze sobą szczera i określić, na ile toleruje takie zachowania, postarać się nie brać tego osobiście – powiedział Mateusz Grzesiak.

- Porównywanie podcina skrzydła, obniża poczucie wartości, pozbawia pewności siebie, rzuca cień na samoocenę osoby porównywanej, sprawia, że czuję się niewystarczająca, nieakceptowana, a nawet niekochana. A jak może sobie radzić osoba traktowana w ten sposób? Jeśli porównywanie pojawia się notorycznie mimo rozmów, próśb, stawiania granic, warto zastanawiać się nad sensem kontynuowania takiej relacji. Relacji, w której nie jesteśmy szanowani, doceniani ani akceptowani. Dokonywanie świadomego wyboru otoczenia, w którym chcemy przebywać, jest istotną umiejętnością budowania poczucia wartości. Każdy nosi swoją historię i jeśli czujesz się przytłoczona/y tym, czego doświadczasz, nie wahaj się sięgnąć po wsparcie specjalisty (psychologa, psychoterapeuty), który pomoże Ci zatroszczyć się o Twoje zdrowie – dodała terapeutka.

Przyszłość związku z problemami

Jak przyznaje ekspertka, związek powinien być naszą bezpieczną przestrzenią, w której czujemy się akceptowani, doceniani, w którym możemy być sobą, możemy się rozwijać, dzielić zarówno radościami, jak i trudnościami czy smutkami.

Związek to jednak nie tylko motyle w brzuchu i romantyczne uniesienia, to budowanie zdrowiej relacji, która wymaga zaangażowania obu stron, otwartości na partnera/partnerkę, wzajemnego szacunku, czasu spędzanego razem i osobno.

Jeśli tego brakuje, jeśli tak naprawdę czujesz, że jesteś w tej relacji sam/sama, jeśli nie możesz w niej być sobą, to, ten związek nie jest miejscem dla Ciebie.

W sytuacji, gdy pojawiają się czerwone lampki, warto zadać sobie kilku kluczowych pytań:

 • "Dlaczego pozwalam mu traktować siebie w ten sposób?"
  • "Dlaczego pozwalam mu siebie oczerniać?"
   • "Czy takiego związku chcę dla siebie?"
    • "Czy takiej relacji potrzebuję?"
     • "Dlaczego w tym tkwię?"
      • "Jak się teraz czuję?"
       • "Czego tak naprawdę teraz potrzebuję?"
        • "Co mogę̨ zrobić, by zmienić swoją sytuację?"

         Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

         Zobacz także:

         Autor: Nastazja Bloch

         Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/GettyImages

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości

         Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

         Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

         Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

         Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

         Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

         Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

         Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

         Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

         Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

         Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

         Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

         Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

         Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

         Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

         Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

         Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

         Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
         Materiał promocyjny

         Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

         W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
         Materiał promocyjny

         W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

         Kiełek czeka na adopcję

         Kiełek czeka na adopcję

         Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
         Materiał promocyjny

         Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

         Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

         Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

         Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

         Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

         Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

         Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

         Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

         Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

         Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

         Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

         Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
         Materiał promocyjny

         Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

         Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

         Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

         Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

         Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

         Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
         Materiał promocyjny

         Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

         Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

         Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

         Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
         Materiał promocyjny

         Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

         Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

         Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

         Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
         Materiał promocyjny

         Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

         Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

         Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

         Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

         Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

         Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

         Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

         Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
         Materiał promocyjny

         Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

         Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

         Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

         Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

         Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

         Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

         Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

         "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

         "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

         Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

         Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

         Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

         Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

         Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

         Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

         "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

         "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

         Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

         Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

         E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
         Materiał promocyjny

         E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

         To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

         To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

         Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

         Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

         Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

         Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

         Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

         Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

         Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

         Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

         Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

         Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

         Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

         Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

         "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

         "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

         Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

         Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

         Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

         Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

         "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

         "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

         #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

         #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas