5 typów osobowości, które mogą zniszczyć nam życie. Jak sobie z nimi poradzić?

Eddy Bill
Kim są wysoko konfliktowi ludzie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Jedni są przyjaźni oraz pozytywnie nastawieni do życia, a inni wiecznie są z czegoś niezadowoleni i z każdym wchodzą w konflikt. Jak rozpoznać, z kim mamy do czynienia i jak sobie radzić z toksycznymi osobami? Nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał o tym z Eddy Billem, prawnikiem i psychologiem oraz autorem książki "5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie".

Jak rozpoznać osobę konfliktową?

Eddy Bill jest prawnikiem i wybitnym specjalistą z zakresu psychologii oraz mediacji. Na co dzień doradza, jak rozpoznać toksycznych ludzi i jak sobie poradzić z wysokokonfliktowymi jednostkami. - Osoby wysokokonfliktowe spotkałem pierwszy raz, gdy byłem doradcą ds. psychologii. Uczyłem wtedy prawników, sędziów i mediatorów, jak ich rozpoznać. Ludzie wysokokonfliktowi ciągle oskarżają innych, charakteryzują się zero-jedynkowym myśleniem o świecie, do tego nie potrafią kontrolować swoich emocji - wyjaśniał Eddy Bill w rozmowie z Marcinem Sawickim.

Choć zdrowym osobom także zdarzają się konflikty i irracjonalne zachowania, to w ocenie specjalisty one potrafią przyznać się do błędu i robią wszystko, aby zakończyć konflikt. - Osoby wysokokonfliktowe za wszelką cenę będą chciały utrzymać spór, który mają z drugim człowiekiem. Chcą, aby waśnie trwały miesiące, a nawet lata. Ciągle kogoś oskarżają i nie zamierzają z tym skończyć - tłumaczył specjalista.

Mimo że życie czy praca z kimś takim są bardzo trudne, to można sobie poradzić. - Kiedyś przyszła do mnie kobieta, którą szef obwiniał o wszystkie niepowodzenia i zarzucał złe wykonywanie obowiązków. Pracowała w tej firmie 12 lat i wiedziała, że jest dobrym pracownikiem. Poradziłem jej, aby każdego dnia witała się ze swoim szefem, pytała go, jak minął mu weekend, żeby była wobec niego uprzejma i miła. Po miesiącu takiego zachowania kobieta stała się jego ulubioną pracownicą - mówił. W ocenie specjalisty tylko okazując empatię i szacunek osobom wysokokonfliktowym możemy sobie z nimi poradzić.

Który typy osobowości mogą zatruć nam życie?

Eddy Bill w swojej książce wyróżnił 5 typów osobowości, które mogą bardzo mocno utrudnić nam życie. - Są to typ borderline, narcystyczny, paranoidalny, antyspołeczny lub histrioniczny - wyliczał specjalista. W jego ocenie najgorszy jest antyspołeczny. - Osoby z tym typem osobowości nieustannie kłamią i są bardzo agresywne. Nie interesuje ich to, czy mogą kogoś zranić. Zdarza się, że ranią psychicznie, a nawet fizycznie inne osoby - podkreślił.

Warto dodać, że ludzie z tym typem osobowości często łamią prawo i gotowe są zrobić absolutnie wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel. - Niestety takie osoby są wśród nas i spotykamy je na każdym kroku - przyznał w rozmowie z naszym reporterem Eddy Bill.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki, Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?