zaburzenia psychiczne

  zaburzenia psychiczne

  Mysofobia to lęk przed brudem, który objawia się natrętnymi myślami i nieadekwatnymi zachowaniami. Osoby cierpiące na mysofobię mogą mieć problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ unikają sytuacji, w których mogłyby się pobrudzić w sensie fizycznym.

  Justyna Czekaj ma za sobą dzieciństwo z narcystyczną matką i wieloletnie małżeństwo z narcyzem. Z perspektywy swoich doświadczeń, głównie kobietom pomaga dziś uporać się z toksycznymi relacjami. Jest promotorką edukacji i poszerzania samoświadomości w budowaniu zdrowych związków. Od lat wspiera także kobiety dotknięte narcystyczną przemocą. Autorka projektu "Wilczycą być" opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swojej misji.

  Jeszcze kilka dekad temu ludzie doskonale radzili sobie bez smartfonów. Dzisiaj niewiele osób potrafi wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń. Z ich pomocą możemy kontaktować się z bliskimi, pracować, korzystać z licznych aplikacji, ale i robić sobie zdjęcia. Selfie to bez wątpienia znak naszych czasów, jednak nawyk uwieczniania swojego wizerunku na fotografiach może być oznaką poważnego zaburzenia. Jak rozpoznać u siebie selfitis?

  To zaburzenie nie dotyka wyłącznie dorosłych, znacznie częściej diagnozuje się je wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Odnotowywane są również przypadki kleptomanii u dzieci. Sprawdź, co to jest kleptomania, jakie są jej objawy i ją leczyć.

  Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.

  Depresja poporodowa to zespół zaburzeń psychicznych dotyczących nastroju kobiet po urodzeniu dziecka. Choroba może mieć różny przebieg i towarzyszyć jej mogą różne objawy, pozornie niecharakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych. Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa i jak pomóc młodej mamie, nie ma jednej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Smutek to jedna z podstawowych emocji, której towarzyszą także inne uczucia, takie jak żal, ból i lęk. Większość ludzi chce przed nimi uciec. Psychologowie oraz lekarze łączą smutek z napadami obniżonego samopoczucia oraz depresją.

  Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Jedni są przyjaźni oraz pozytywnie nastawieni do życia, a inni wiecznie są z czegoś niezadowoleni i z każdym wchodzą w konflikt. Jak rozpoznać, z kim mamy do czynienia i jak sobie radzić z toksycznymi osobami? Nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał o tym z Eddy Billem, prawnikiem i psychologiem oraz autorem książki "5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie".

  Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego pokazują, że co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się. Problem dotyka głównie kobiety i dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów". W ocenie specjalistów w przyszłości taka postawa może się przerodzić w uzależnienie od pracy.