Na pytania widzów odpowiadała Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".
Depresja to choroba, która może pojawić się u każdego z nas. Wiek, status społeczny czy wykonywany zabieg nie mają tu większego znaczenia. Z takim problemem zmagała się aktorka Małgorzata Potocka. O swoich doświadczeniach artystka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Co warto wiedzieć o tej akcji?
"Chcemy stworzyć przyjazne przestrzenie".
- Dostaję po prostu groźby, że umieszczą go w "psychiatryku", bo przewrócił biurko na lekcji - powiedziała Tymańska.
Choć temat zaburzeń i chorób psychicznych coraz częściej poruszany jest w przestrzeni publicznej, to osoby, które mają tego rodzaju trudności, ciągle wstydzą się przyznać, np. w pracy, z czym się zmagają. Jak na tę kwestię patrzy prawo? Czy takie pacjenci mogą liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Andrzej Silczuk, specjalista psychiatra oraz Eliza Kuna, adwokat.
Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, to ogromna grupa pacjentów wciąż zbyt późno zgłasza się do specjalisty. Co gorsza, część nie chce przyjmować leków z obawy, że zmienią one ich osobowość lub strukturę mózgu. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jak leczy się depresję i jak ją rozpoznać? Zapytaliśmy o to psychiatrę Klemens.
Psychiatra rozwiewa wątpliwości.
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Nie umknęło to uwadze Martyny Wojciechowskiej, która postanowiła pochylić się nad tematem zdrowia psychicznego w mediach społecznościowych.
W wydanej niedawno książce "Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym" założycielka fundacji "Można Zwariować" opowiedziała o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową, wieloletniej terapii i usianej przeszkodami drodze do sukcesu.
Gdzie i kiedy poszukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Nerwica, czyli Marcin Matych.
W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o niebezpiecznym obliczu romantycznych uniesień opowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn.
"Goniły mnie koszmary".
W najnowszym wywiadzie młoda aktorka opowiedziała o problemach ze zdrowiem psychicznym i wyjaśniła, dlaczego przez jakiś czas nie chce wracać na plan.
Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.
Podnosimy głowy po bolesnych doświadczeniach i idziemy dalej z otwartym sercem oraz nadzieją.
Britney Spears jakiś czas temu podzieliła się ze swoim fanami radosną nowiną - wokalistka spodziewa się trzeciego dziecka. Gwiazda jest bardzo aktywna w swoich mediach społecznościowych, ale tego nikt się nie spodziewał. Britney opublikowała na Instagramie bardzo odważne zdjęcia. O niepokoju fanów i specjalistów show-biznesu powiedziała Sandra Hajduk- Popińska.
Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób. Dziewczyna nie boi się poruszać trudnych tematów takich jak seksualizacja czy nerwica lękowa. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" opowiedziała szczerze o atakach paniki, z jakimi się mierzyła.
Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?
Poznaj jeden z objawów depresji - anhedonię i jak sobie z nią radzić.
Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.
Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.
Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.
realia polskiej psychiatrii
Życie osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową można porównać do sinusoidy. Pomiędzy bezobjawowymi okresami, kiedy chory może normalnie funkcjonować, występują epizody głębokiej depresji lub manii.
Zaburzenia osobowości to częste schorzenia psychiatryczne. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, jednym z nich jest osobowość paranoiczna, której najbardziej charakterystyczną cechą jest nadmierna podejrzliwość w stosunku do otoczenia oraz wrażliwość na krytykę.
Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.
Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.
Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.
Czym są urojenia ksobne, wie podświadomie każdy, kto musiał wrócić do domu zatłoczonym autobusem tuż po tym, jak na jego spodnie przypadkowo wylało się pół butelki wina. "Wszyscy na mnie patrzą! Przyglądają się, myślą, że jestem pijakiem!" – takie myśli kłębią się w głowie. A przecież większość ludzi w autobusie zajęta jest swoimi sprawami i nawet nie zauważyła plamy na spodniach.