zaburzenia psychiczne

  Gdzie i kiedy poszukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Nerwica, czyli Marcin Matych.

  W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o niebezpiecznym obliczu romantycznych uniesień opowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn.

  "Goniły mnie koszmary".

  W najnowszym wywiadzie młoda aktorka opowiedziała o problemach ze zdrowiem psychicznym i wyjaśniła, dlaczego przez jakiś czas nie chce wracać na plan.

  Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.

  Podnosimy głowy po bolesnych doświadczeniach i idziemy dalej z otwartym sercem oraz nadzieją. 

  Britney Spears jakiś czas temu podzieliła się ze swoim fanami radosną nowiną - wokalistka spodziewa się trzeciego dziecka. Gwiazda jest bardzo aktywna w swoich mediach społecznościowych, ale tego nikt się nie spodziewał. Britney opublikowała na Instagramie bardzo odważne zdjęcia. O niepokoju fanów i specjalistów show-biznesu powiedziała Sandra Hajduk- Popińska.

  Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób. Dziewczyna nie boi się poruszać trudnych tematów takich jak seksualizacja czy nerwica lękowa. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" opowiedziała szczerze o atakach paniki, z jakimi się mierzyła.

  Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?

  Depresja niejedno ma imię i oblicze. Często nie zdajesz sobie sprawy, z czym się zmagasz i przez to nie wiesz również jakiej pomocy szukać. Warto zwracać uwagę na własny organizm, żeby móc rozpoznać objawy depresji. Jednym z nich jest anhedonia.

  Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.

  Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.

  Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.

  realia polskiej psychiatrii

  Życie osób cierpiących na psychozę maniakalno-depresyjną można porównać do sinusoidy. Pomiędzy bezobjawowymi okresami, kiedy chory może normalnie funkcjonować, występują epizody głębokiej depresji lub epizody stanów pobudzenia (manii). Ta emocjonalna huśtawka i problemy, z jakimi zmagają się chorzy w czasie kolejnych nawrotów choroby, sprawiają, że życie osób z psychozą maniakalno-depresyjną i ich bliskich staje się niezwykle trudne.

  Zaburzenia osobowości to częste schorzenia psychiatryczne. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, jednym z nich jest osobowość paranoiczna, której najbardziej charakterystyczną cechą jest nadmierna podejrzliwość w stosunku do otoczenia oraz wrażliwość na krytykę.

  Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.

  Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się teatralnym zachowaniem osoby, mającym na celu ściągnięcie na siebie uwagi otoczenia. Towarzyszy mu również wysoka zmienność uczuciowa.

  Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.

  Czym są urojenia ksobne, wie podświadomie każdy, kto musiał wrócić do domu zatłoczonym autobusem tuż po tym, jak na jego spodnie przypadkowo wylało się pół butelki wina. "Wszyscy na mnie patrzą! Przyglądają się, myślą, że jestem pijakiem!" – takie myśli kłębią się w głowie. A przecież większość ludzi w autobusie zajęta jest swoimi sprawami i nawet nie zauważyła plamy na spodniach.

  Anatidefobia to mało znany rodzaj fobii, który polega na lęku przed byciem obserwowanym przez kaczki. Dokładne przyczyny tej fobii nie są dokładnie znane – zwłaszcza, że cierpiący na anatidefobię należą do bardzo małej grupy społeczeństwa.

  Mysofobia to lęk przed brudem, który objawia się natrętnymi myślami i nieadekwatnymi zachowaniami. Osoby cierpiące na mysofobię mogą mieć problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ unikają sytuacji, w których mogłyby się pobrudzić w sensie fizycznym.

  Justyna Czekaj ma za sobą dzieciństwo z narcystyczną matką i wieloletnie małżeństwo z narcyzem. Z perspektywy swoich doświadczeń, głównie kobietom pomaga dziś uporać się z toksycznymi relacjami. Jest promotorką edukacji i poszerzania samoświadomości w budowaniu zdrowych związków. Od lat wspiera także kobiety dotknięte narcystyczną przemocą. Autorka projektu "Wilczycą być" opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swojej misji.

  Nawet 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Choroba cechuje się występowaniem natrętnych i niechcianych myśli oraz czynności, nad którymi trudno zapanować. Schorzenie potrafi znacznie uprzykrzać i dezorganizować życie codzienne.

  Jeszcze kilka dekad temu ludzie doskonale radzili sobie bez smartfonów. Dzisiaj niewiele osób potrafi wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń. Z ich pomocą możemy kontaktować się z bliskimi, pracować, korzystać z licznych aplikacji, ale i robić sobie zdjęcia. Selfie to bez wątpienia znak naszych czasów, jednak nawyk uwieczniania swojego wizerunku na fotografiach może być oznaką poważnego zaburzenia. Jak rozpoznać u siebie selfitis?

  Lęk przestrzeni, czyli agorafobia, to stosunkowo często pojawiające się zaburzenie nerwowe. Osoby cierpiące na agorafobię odczuwają paniczny lęk przed otwartymi przestrzeniami, np. w górach, a także miejscami publicznymi oraz dużymi skupiskami ludzi, np. w supermarkecie. W przypadku tego zaburzenia często pojawia się obawa przed publicznym upokorzeniem.

  To zaburzenie nie dotyka wyłącznie dorosłych, znacznie częściej diagnozuje się je wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Odnotowywane są również przypadki kleptomanii u dzieci. Sprawdź, co to jest kleptomania, jakie są jej objawy i ją leczyć.

  W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?

  Osobowość schizoidalna jest klasyfikowana wśród zaburzeń psychiatrycznych. Człowiek z taką osobowością wydaje się chłodny emocjonalnie i zdystansowany, jednak tak naprawdę pragnie miłości i bliskości. Diagnostyka opiera się na stwierdzeniu cech typowych według wytycznych psychiatrycznych.

  "Jeśli istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, nastolatek ma niewiele do powiedzenia"