Materiał promocyjny

Jak zadbać o swoje i cudze zdrowie psychiczne? "To powinno zaniepokoić"

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Oznaki zbliżającego się kryzysu psychicznego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Październik jest miesiącem zdrowia psychicznego. Mimo że o tego rodzaju trudnościach mówi się coraz więcej, to wciąż spora część z nas nie wie, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym. Jak zrobić to mądrze? Co może świadczyć o tym, że my sami lub ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".

Jak rozpoznać, że ktoś doświadcza kryzysu psychicznego?

O tym, że ktoś zmaga z kryzysem psychicznym, mogą przemawiać zmiany w jego zachowaniu.

- Jeżeli ktoś był spokojny, nagle jest bardzo pobudzony, to powinno zaniepokoić. Jeśli ktoś był bardzo towarzyski, a nagle spędza całe dnie w samotności czy zamknięty w pokoju, to powinno zaniepokoić. Jeśli zawsze się czymś interesował, to dawało radość, nagle stracił zainteresowanie, nie daje radości nic innego, to powinno zaniepokoić - tłumaczyła Katarzyna Chotkowska- psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".

Naszą czujność powinno wzbudzić również to, co mówi dana osoba. Zdania w stylu: "nic dobrego mnie nie czeka", "jestem beznadziejny, inni ludzie są beznadziejni", nie ma nic dobrego w moim życiu" są niepokojącym sygnałem i powinny sprowokować do działania.

Co zrobić, gdy ktoś doświadcza kryzysu psychicznego?

Przede wszystkim należy skupić się na potrzebach osoby, która doświadcza kryzysu.

- Ważne jest oferowanie pomocy, czyli: "jeżeli będziesz gotowy to, zapewnię ci pomoc psychiatry, terapeuty, swoją pomoc, swoje towarzyszenie". Czasami bliscy mają tendencję do próby prowadzenia psychoterapii, to nie jest konieczne. Ważne jest, żeby powiedzieć: "jesteś dla mnie ważna, chcę poświęcić ci swój czas, mogę poświęcić ci swój czas, chcę ci towarzyszyć" - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.

Osoby, które doświadczają kryzysu psychicznego - w pierwszej kolejności - powinny poszukać pomocy u psychiatry. Lekarz postawi diagnozę, zaplanuje leczenie i być może skieruje na psychoterapię. Niestety dostanie się do tego specjalisty jest bardzo trudne. Zdarza się, że pacjenci na wizytę czekają kilka, kilkanaście miesięcy.

- Zachęcam w takich sytuacjach, kiedy jest kolejka, do sprawdzenia, czy w okolicy jest Centrum Zdrowia Psychicznego albo Poradnia Zdrowia Psychicznego, w dalszej kolejności, czy są fundacje i stowarzyszenia, które zajmują się zdrowiem psychicznym. Mogą pomóc - zaznaczyła Katarzyna Chotkowska.

"Zobacz Człowieka" - jaki jest cel kampanii?

Należy dodać, że osoby, które doświadczają kryzysu, borykają się nie tylko z trudnościami z dostaniem się do specjalisty. Wciąż zdarza się, że ze względu na swoje problemy ze zdrowiem psychicznym są stygmatyzowane.

- Dlatego prowadzimy kampanię "Zobacz człowieka", żeby edukować całe społeczeństwo, mówić o stygmatyzacji, o tym, jak jej przeciwdziałać i wspierać skutecznie osoby w kryzysie - wyjaśniała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości