Październik jest miesiącem zdrowia psychicznego. Mimo że o tego rodzaju trudnościach mówi się coraz więcej, to wciąż spora część z nas nie wie, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym. Jak zrobić to mądrze? Co może świadczyć o tym, że my sami lub ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".
Jak rozpoznać, że ktoś doświadcza kryzysu psychicznego?
O tym, że ktoś zmaga z kryzysem psychicznym, mogą przemawiać zmiany w jego zachowaniu.
- Jeżeli ktoś był spokojny, nagle jest bardzo pobudzony, to powinno zaniepokoić. Jeśli ktoś był bardzo towarzyski, a nagle spędza całe dnie w samotności czy zamknięty w pokoju, to powinno zaniepokoić. Jeśli zawsze się czymś interesował, to dawało radość, nagle stracił zainteresowanie, nie daje radości nic innego, to powinno zaniepokoić - tłumaczyła Katarzyna Chotkowska- psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".
Naszą czujność powinno wzbudzić również to, co mówi dana osoba. Zdania w stylu: "nic dobrego mnie nie czeka", "jestem beznadziejny, inni ludzie są beznadziejni", nie ma nic dobrego w moim życiu" są niepokojącym sygnałem i powinny sprowokować do działania.
Co zrobić, gdy ktoś doświadcza kryzysu psychicznego?
Przede wszystkim należy skupić się na potrzebach osoby, która doświadcza kryzysu.
- Ważne jest oferowanie pomocy, czyli: "jeżeli będziesz gotowy to, zapewnię ci pomoc psychiatry, terapeuty, swoją pomoc, swoje towarzyszenie". Czasami bliscy mają tendencję do próby prowadzenia psychoterapii, to nie jest konieczne. Ważne jest, żeby powiedzieć: "jesteś dla mnie ważna, chcę poświęcić ci swój czas, mogę poświęcić ci swój czas, chcę ci towarzyszyć" - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.
Osoby, które doświadczają kryzysu psychicznego - w pierwszej kolejności - powinny poszukać pomocy u psychiatry. Lekarz postawi diagnozę, zaplanuje leczenie i być może skieruje na psychoterapię. Niestety dostanie się do tego specjalisty jest bardzo trudne. Zdarza się, że pacjenci na wizytę czekają kilka, kilkanaście miesięcy.
- Zachęcam w takich sytuacjach, kiedy jest kolejka, do sprawdzenia, czy w okolicy jest Centrum Zdrowia Psychicznego albo Poradnia Zdrowia Psychicznego, w dalszej kolejności, czy są fundacje i stowarzyszenia, które zajmują się zdrowiem psychicznym. Mogą pomóc - zaznaczyła Katarzyna Chotkowska.
"Zobacz Człowieka" - jaki jest cel kampanii?
Należy dodać, że osoby, które doświadczają kryzysu, borykają się nie tylko z trudnościami z dostaniem się do specjalisty. Wciąż zdarza się, że ze względu na swoje problemy ze zdrowiem psychicznym są stygmatyzowane.
- Dlatego prowadzimy kampanię "Zobacz człowieka", żeby edukować całe społeczeństwo, mówić o stygmatyzacji, o tym, jak jej przeciwdziałać i wspierać skutecznie osoby w kryzysie - wyjaśniała ekspertka.
Widzę że bliska mi osoba potrzebuje pomocy jak zachęcić i przekonać ją do wizyty u psychologa?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Na początku warto zapewnić, że wizyta u psychologa nie jest niczym wstydliwym. Jest to specjalista, który może wesprzeć w różnego rodzaju problemach. Proszenie o pomoc jest dobrym sposobem radzenia sobie i warto z niego korzystać. Może być też tak, że osoba w kryzysie nie wie, jak naprawdę wygląda praca psychologa i jakiej pomocy może oczekiwać. Warto przekazać prawdziwe informacje o pracy tego specjalisty, tak aby zmniejszyć lęk przed skorzystaniem z pomocy. Polecam również skorzystanie z informacji dostępnych na stronie www.zobaczczlowieka.pl.
Jak pokochać siebie? Całe życie opieram swoją wartość na związkach, chciałabym w końcu pokochać siebie, żeby czuć się samowystarczalną. Nie wiem jednak, jak to zrobić, a raczej jak to poczuć.
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Posiadanie adekwatnej samooceny jest bardzo ważne w zdrowym, codziennym funkcjonowaniu oraz w budowaniu zdrowych relacji. Polecam skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który specjalizuje się w terapii związanej z budowaniem poczucia własnej wartości.
Od jakiegoś czasu mam dziwne stany. Mam uczucie jakbym miała zaraz zemdleć, nie czuję że jestem w danym miejscu. Muszę się szczypać żeby ,,wrócić do ciała”. Mam podejrzenia że może to być efekt stresu, który mam przez swój obecny związek, w którym jestem od 5 lat i mimo że chłopak traktuje mnie dobrze, nie jest to to co chciałabym ciągnąć do końca życia. Jednak nie umiem z tego związku wyjść. Raz już zerwałam ale wróciłam z czystego przyzwyczajenia i braku drugiej osoby. Nie wiem jak to przezwyciężyć i boję się że będę tkwić w tym związku do końca życia.
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Opisuje Pani kilka różnych problemów, dobrze jest że je Pani dostrzega i potrafi opisać. W sytuacji, w której się Pani znajduje warto skorzystać z pomocy terapeuty. Specjalista, który będzie wiedział więcej o Pani i Pani sytuacji będzie potrafił zaplanować odpowiednie działania terapeutyczne. Proszę nie być ze swoimi trudnościami samej.
Witam, nie wiem czy to pytanie chyba raczej podsumowanie.. czuję się ogromie zawiedziona życiem na świecie, każdy miniony dzień to ulga a przyszły to lęk.. każdego dnia muszę szukać zajęć myśli obrazów które mogą mnie choć na chwilę ucieszyć pozwolić się uśmiechnąć wewnątrz..i dotrwać do końca dnia a do tego jeszcze jestem wielkim tchórzem a wszyscy naokoło myślą że jestem pewna siebie wręcz przebojowa...koszmar..
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Pisze Pani o trudnych emocjach, które Pani odczuwa. W sytuacji, którą Pani opisuje należałoby zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże Pani określić co jest głównym problemem oraz jakie są dostępne metody pomocy. Może to być psychoterapeuta. Jeśli ma Pani jakieś bliskie osoby, warto powiedzieć im, co Pani przeżywa i skorzystać ze wsparcia bliskich.
Czesto mam bardzo ciężkie chwile.od lipca nie pracuje bp musiałam odejść z pracy bo nie dawałam rady pogodzić pracy i domu i dzieci,syn 8 lat ma autyzm i chodzi do szkoły.Caly dom na mojej głowie,bo mąż całymi dniami pracuje na 2 prace. Jak sobie radzić w tym ciężkim czasie? Pozdrawiam
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Pisze Pani o tym, że jest Pani zmęczona i ma Pani zbyt dużo obowiązków. Warto porozmawiać o tym z mężem i innymi bliskimi osobami i ustalić plan wsparcia Pani chociaż na najbliższy czas. Ważne jest żeby nie była Pani sama ze swoimi emocjami i swoim zmęczeniem. Warto prosić o pomoc i z niej korzystać. Być może chciałaby Pani skorzystać z jakiejś grupy wsparcia dla rodziców. Myślę, że mogłoby to być pomocne.
Dzień dobry, Mam ciężki okres, bo po długiej chorobie musieliśmy uśpić naszego ukochanego kota. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Ciągle chodzę i płacze, bo co chwilę przypomina się jak on był obok. Nawet zdarza się, że słyszę jakby rozrabiał w drugim pokoju albo korzystał z kuwety.... Jak sobie z tym poradzić?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka To co przeżywasz jest reakcją na utratę ważnego zwierzęcia do którego byłaś/byłeś przywiązany emocjonalnie. Przeżywanie żałoby może być trudne. Warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, który specjalizuje się w tego typu problemach. Emocje, które odczuwasz odczuwa wiele osób w sytuacji utraty.
Mam dość słaby okres czasu. Podobno już jest u mnie czymś co się nazywa depresja (wiele LAT gromadzenia). I teraz gdzie się udać? Psycholog? Psychiatra? Czy gdzieś indziej? Gdzie i od czego zacząć, ciąży mi to już za bardzo, nie radzę sobie sama ze sobą.
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Na początku warto udać się do psychiatry, który po przeprowadzeniu wywiadu postawi diagnozę. Należy stosować się do zaleceń lekarza w temacie leczenia. Następnie warto dowiedzieć się o głównych nurtach psychoterapii i wybrać terapeutę, który specjalizuje się w zaburzeniach nastroju.
Czy można komuś zasugerować wizytę u psychologa lub psychiatry? Czu to nie będzie brak kultury albo ingerowanie w czyjeś życie prywatne? Jak to zrobić, żeby tej osoby nie urazić?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Warto wiedzieć, że psychiatra jest takim samym specjalistą jak inni lekarze. Jeśli nie wstydzimy się korzystać z pomocy kardiologa, to z jakiego powodu psychiatra ma być traktowany inaczej. Oczywiście wynika to ze stygmatyzacji społecznej. Aby komuś pomóc nie warto ulegać przekonaniom, że wizyta u specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest czymś niestosownym lub wstydliwym. Bardzo dobrze, że starasz się pomóc innym. Na końcu polecam odwiedzenie strony www.zobaczczlowieka.pl.
Kiedy strach przed lotem robi sie powazny, jak moge sie uspokoic przed lotem za tydzien. Zaczelam sie bac latac po 1000 lotach, jak to jest mozliwe?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Jeśli lot jest za tydzień uzyskanie celu może być trudne, ale warto byłoby skorzystać z konsultacji psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego oraz zapoznać się z metodami radzenia sobie z lękiem i napadami paniki.
Co robić, gdy widzimy, że bliska nam osoba ma problemy emocjonalne, nie radzi sobie z codziennością, a najlepszą ucieczką są dla niej używki? Jak rozmawiać, co mówić, a jakich słów unikać, by pomóc?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Jeśli jesteśmy w stanie - warto wspierać taką osobę, zapewniać o naszej trosce i zainteresowaniu. Ważne jest żeby unikać pocieszania i składania nieprawdziwych obietnic np. "wszystko będzie dobrze", "zaraz będzie lepiej". Wsparcie bliskich dla osób w kryzysie jest bardzo ważne. Warto również nie być w roli "pomagacza" samemu. Lepiej zaangażować też inne bliskie osoby oraz zachęcać osobę w kryzysie do skorzystania z pomocy specjalistów.
Dzień dobry. Jesienią spada mi nastrój, częściej niż zwykle czuje się źle. Traumy z dzieciństwa, utrata bliskich, życie codzienne, gonitwa, pogoń za wszystkim i właściwie nie wiadomo za czym, przygnębia. Znieczulica ludzka, świat w którym żyje, nie podoba mi sie. Jako osoba wysoko wrażliwa, jestem czuła na krzywdę ludzi i zwierząt. To dotyka bardziej.. Przychodzi dzień, kiedy to wszystko mocno uderza, emocje mnie rozdzierają od wewnątrz. Wizyta u psychologa powstrzymuje mnie.. bo ludzie mają gorsze przeżycia, bo to co czyje nie jest aż tak istotne. Czy mogę sobie jakoś pomóc w poprawie nastroju?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka W opisywanych przez Panią trudnościach warto zwrócić się do specjalisty. Być może właściwe byłoby skorzystanie z pomocy psychotraumatologa. Proszę nie porównywać się z innymi, ale zadbać o siebie i swoje zdrowie.
Czuję się wypalona zawodowo, ale nie mogę sobie na razie pozwolić na zmianę pracy. Czuję, że utknęłam w martwym punkcie. Co mogę zrobić? Jak doraźnie mogę sobie pomóc?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Stanu wypalenia zawodowego nie powinno się lekceważyć. Jeśli sytuacja nie pozwala na zmianę pracy, może będzie możliwa zmiana stanowiska lub zakresu obowiązków. Jeśli nie - pozostaje nam jak największe zadbanie o swój komfort na stanowisku, na którym pracujemy. Może jest możliwa jakaś zmiana, która zmniejszy stres i napięcie. Warto też po pracy w jak największym stopniu zadbać o swoje potrzeby: uprawianie sportu, robienie przyjemnych aktywności, dbanie o sen oraz zadbanie o wpierające relacje społeczne (czyli posiadanie przyjaciół, którzy mogą Panią wesprzeć).
Moja koleżanka jest w kryzysie zdrowia psychicznego, ale na razie nie czuje się na siłach, by pójść na terapię i porozmawiać z ekspertem. Chciałabym jej pomóc. Jak mogę ją wesprzeć, jakie słowa, zachowania mogłyby jej pomóc? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Wsparcie społeczne jest bardzo ważne w kryzysie zdrowia psychicznego. W takich sytuacjach nie trzeba pocieszać, ale należy zapewnić o wsparciu, o tym że osoba w kryzysie może na nas liczyć. Warto zapewnić że w sytuacji, gdy osoba w kryzysie będzie gotowa skorzystać z pomocy profesjonalisty pomożemy jej w tym.
Wydaje mi się że mam stany lękowe. Czasami dopadają mnie obawy które dla kogoś mogą być nierealne do wydarzenia. Jak sobie z tym radzić ?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka W stanach lękowych rekomendowałabym skorzystanie z psychoterapii na przykład w nurcie poznawczo-behawioralnym. Psychoterapeuta nauczy Cię jak radzić sobie z takimi stanami. Jak radzić sobie z kryzysami w zdrowiu psychicznym jeśli nie mam możliwości korzystania z pomocy psychologa?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Można skorzystać z bezpłatnych telefonów pomocowych. Wyszukiwarka takich telefonów znajduje się na stronie www.zwjr.pl . Można również zakupić książki, poradniki przygotowywane przez specjalistów do samodzielnej pracy.
Mam syna który boryka się z depresją. Jest już po leczeniu w szpitalu nadal przyjmuje leki. Widzę po jego zachowaniu że dalej potrzebuje wsparcia specjalisty. Gdzie mam się udać dalej z nim? Gdzie szukać pomocy właściwej we Wrocławiu?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Bardzo dobrze, że mieszkają Państwo w dużym mieście, jest tam więcej możliwości pomocy. Możecie Państwo skorzystać z pomocy Centrum Zdrowia Psychicznego, które jest nieodpłatne. Proszę zobaczyć, czy możliwe jest skorzystanie z oddziału dziennego, który jest rekomendowany w sytuacjach gdy kontynuacja leczenia jest pożądana, ale nie ma konieczności całodobowej hospitalizacji.
Czy można za kogoś wybrać terapeutę jeśli ta osoba znajduje siebie złym stanie?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Jeśli osoba w kryzysie wyraża chęć skorzystania z pomocy, warto jej to umożliwić. Można znaleźć terapeutę/wyszukać ośrodki pomocowe i w razie konieczności towarzyszyć w drodze do specjalisty. Dla osoby w kryzysie samodzielne uzyskanie pomocy może być zbyt trudne. Jeżeli natomiast osoba ta nie chce skorzystać z pomocy to pomoc może być nieskuteczna.
Dzień dobry. Dziś podjęłam decyzję i zapisałam się na wizytę do psychiatry. Od dłuższego czasu jestem okropnie nerwowa na tyle że nie wytrzymuje juz sama ze sobą bo jestem strasznie nerwowa a wcale nie chce, nie potrafie nad tym panowac. Wszystko odbija się na moich dzieciach i głównie na nich. Dla innych jestem łagodna. Potem mam wyrzuty, obiecuje sobie ze jutro będzie lepiej że się postaram, ale nie potrafię. Nie mam myśli samobójczych. Strasznie draznia mnie głośne dzwieki, az gotuje sie w srodku jak slysze np. Krzyki dzieci. I wybucham a wtedy juz nie potrafie nad soba zapanowac mimo ze wiem ze to jak sie zachowuję jest strasznie złe. Chce mi sie plakac bo nie chce taka byc. Czy to nerwica ?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Bardzo dobrze Pani zrobiła, że zapisała się Pani na wizytę. Psychiatra przeprowadzi z Panią wywiad, będzie miał również wiedzę i kompetencje, żeby postawić konkretną diagnozę i ustalić plan leczenia. Trudno jest przewidzieć diagnozę, jeśli nie mogę przeprowadzić z Panią rozmowy, więc proszę zaufać specjaliście.
Witam Muszę czekać na terapię z psychoterapeutą do dwóch lat ( nfz) natomiast nie wiem co zrobić do tego czasu. Mam stany lękowe gdy teściowa widuje się z moim dzieckiem (4l) ale ona wymaga tych spotkań bo takie jest jej prawo. Ja sobie z tym nie radzę emocjonalnie a ona grozi sądem i uregulowaniem spotkań sądownie. Nie mam aktualnie terapii lub leków. Teściowa wyśmiała moje lęki i uczucia i nic poza wnukiem jej nie obchodzi. Co robić?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka W sytuacji, gdy czas oczekiwania jest długi mozna skorzystać z pomocy Centrum Zdrowia Psychicznego. Tam uzyska Pani pomoc bardzo szybko i nieodpłatnie. Jeśli w Pani miejscu zamieszkania nie ma takiego miejsca można wyszukać lokalnych organizacji pozarządowych, które mają w ofercie wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne. Takie miejsca zazwyczaj też świadczą darmową pomoc.
Dzień dobry, 1tyg i 5dni temu urodziłam cudowną coreczkę. Pierwszy tydzień był wyzwaniem, hormony, problem z laktacją, brak snu. Z dnia na dzień jest lepiej, ale czasem czuje się jakbym nie wiedziała co ze sobą zrobić (w ciągu dnia nie mogę zasnąć, więc siedzę i czuje się dość samotnie), zaś gdy mała nie śpi to mam wrażenie, że po kilkudziesięciu minutach nie wiem co z nią robić. Czuje sie przez to trochę przygnębiona.
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Jeżeli trudności będą trwały warto żeby Pani powiedziała komuś o swoich odczuciach i trudnościach. Ważne jest aby w takich sytuacjach prosić o pomoc i nie być samemu. Polecam również grupy wsparcia dla mam, można również skorzystać z pomocy psychologów, którzy zajmują się problemami okołoporodowymi. Zachęcam aby z trudnościami nie pozostawać samemu.
Dzień dobry, od dłuższego czasu źle się czuję, mam obniżony nastrój. Po jakim czasie powinnam udać się do specjalisty?
Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii Zobacz Człowieka Do diagnozy wystarczy jeśli objawy utrzymują się 2 tygodnie. Natomiast do specjalisty najlepiej udać się jak najszybciej, szczególnie jeśli objawy są nasilone. Można udać się do psychiatry który ma kompetencje żeby postawić konkretną diagnozę i zaplanować leczenie. Warto również skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzicu, nie czuj się winny. Dbając o czas dla siebie, pomagasz swojemu dziecku
- Okazuje zainteresowanie, a tak naprawdę to człowiek spinacz. Dlaczego lepiej go unikać?
- Karzesz innych ciszą? To biała przemoc. "Często uczymy się tego w domu"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN