Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. "Czas na priorytet zdrowia psychicznego w miejscu pracy"

Terapia grupowa
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Co to za święto i kiedy jest obchodzone?
Źródło: Prostock-Studio/Getty Images
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Często jego obchody trwają cały tydzień. Tegoroczne odbywają się pod hasłem "Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka". Dlaczego to święto jest tak ważne? Jaki jest jego cel?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Jak zredukować stres i zadbać o zdrowie psychiczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - historia

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu edukację w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Święto zainicjowała organizacja World Federation for Mental Health w 1992 roku. Po 1994 roku obchodom zaczęły towarzyszyć hasła i były poświęcone konkretnemu tematowi poza ogólną promocją działań na rzecz zdrowia psychicznego. W tym roku hasłem przewodnim jest: "Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem".

Tegoroczne hasło to "czas na priorytet zdrowia psychicznego w miejscu pracy". Dotychczasowe tematy przewodnie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to między innymi: Uczyń dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem (2022), Zdrowie psychiczne w nierównym świecie (2021), Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujemy (2020), Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom (2019). Pierwszym hasłem tematycznie obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w 1996 było "Kobiety i zdrowie Psychiczne". W pierwszych latach funkcjonowania święta poruszono tematy dzieci i zdrowia psychicznego, praw człowieka, starzenia się, a także pracy, traumy i przemocy. 

Dlaczego warto obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Święto to wspierane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od strony technicznej oraz produkcji materiałów promocyjnych. Celem jest zwiększanie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego. WHO wykorzystuje do tego relacje z ministerstwami zdrowia oraz organizacjami obywatelskimi na całym świecie.

Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostan. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - obchody

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w wielu miejscach organizowane są wydarzenia, spotkania ze specjalistami czy darmowe konsultacje. W tym dniu warto promować udział w organizowanych spotkaniach, webinarach i warsztatach. Zdobyta na nich wiedza może w przyszłości uratować komuś życie.

W miejscowościach w całej Polsce odbywają się różnorodne wydarzenia, np. na Uniwersytecie Warszawskim, w Centrum Pomocy Psychologicznej UW można wziąć udział w Dniu Otwartym. W Gliwicach organizowane są publiczne i darmowe wykłady na temat zdrowia psychicznego, w Gdańsku można wziąć udział w darmowych spotkaniach w ramach projektu "Sieć Pomocy Psychologicznej".

Pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko globalny kryzys ekonomiczny, gospodarczy i zdrowotny, ale również zdrowia psychicznego. Szacuje się, że wzrost zaburzeń lękowych i depresyjnych spowodowanych pandemią wynosi ponad 25% - zaledwie w pierwszym roku jej trwania. Stygmatyzacja oraz dyskryminacja wciąż są przeszkodą do wprowadzenia właściwej opieki psychologicznej. Szacuje się, że codziennie z powodu depresji umiera 3800 osób. 

Zdrowie psychiczne - gdzie szukać pomocy

Jeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą. Tutaj znajdziesz numery telefonów, adresy placówek i inne cenne wskazówki.

Zobacz materiały filmowe poświęcone zdrowiu psychicznemu:

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości