Forum Gdańsk i Niebieskie Trampki wspierają młodzież
W 2019 roku zarządzający Forum Gdańsk zauważyli, że w czasie godzin lekcyjnych młodzież spędza czas na terenie centrum handlowego. Część uczniów wykazywała się agresją, niszczyła mienie. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią problem powrócił. Obok negatywnych emocji najmłodszych dostrzeżono przygnębienie. Z pomocą przyszli specjaliści z Fundacji FOSA.
Współpraca centrum handlowego i fundacji zaowocowała projektem - Forum Młodzieży-Niebieskie Trampki, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych na ternie Forum Gdańsk otrzymują wsparcie psychologiczne.
- Wychodzimy od zapraszania młodzieży do piwnic, świetlic, które nie są dla nich atrakcyjne. To miejsce jest ładne. Jest miejscem, w którym ta młodzież już była. Po prostu my do niego dołączyliśmy i zaprosiliśmy do współtworzenia go razem z nami - tłumaczyła Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.
Specjaliści z Fundacji FOSA blisko młodzieży
Specjalnie wyznaczona strefa w centrum handlowym dla młodzieży funkcjonuje od 9 miesięcy. Skorzystało z niej już 2 tys. osób.
- Dziennie mamy ok. 70 osób. Działamy od poniedziałku do piątku, od 12:00 do 18:30. Te osoby dochodzą. Siedzą tutaj, spędzają czas wolny, odrabiają lekcje, uczestniczą w warsztatach, grają w bilarda i planszówki - mówiła Roksana Galewska-Wajlonis.
Jak dodała, specjaliści z Fundacji FOSA starają się być, jak najbliżej młodzieży. - Bardzo ważna dla nas jest praca środowiskowa, czyli bycie jak najbliżej środowiska osoby, w którym ona przebywa. W tym przypadku dziecka, nastolatka i ich rodzin. Tutaj, my, po pierwsze możemy być blisko, a po drugie odczarowujemy trochę tego psychologa czy psycholożkę jako nie tę osobę, która siedzi w gabinecie i pomrukuje, ale osobę, z którą można pograć w bilarda i przy okazji porozmawiać o tym, co się dzieje w domu - przyznała terapeutka.
W ramach przedsięwzięcia specjalistom udało się niejednokrotnie pomóc. O jednej sytuacji opowiedziała rozmówczyni Dzień Dobry TVN. - Osoba przyszła do naszego lokalu mówiąc, że ma myśli samobójcze i boi się, że coś sobie zrobi. Nie była ściągana z parkingu, jakiegoś miejsca tutaj w galerii, tylko sama przyszła do nas prosić o pomoc. Została zaopiekowana przez psychologów, którzy tutaj są - zadeklarowała.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co czują bliscy osób, które targnęły się na swoje życie? "Wyrzuty sumienia zabijają mnie każdego dnia"
- Jak odnaleźć się w małżeństwie po wyprowadzce dzieci? "One nigdy nie powinny być na pierwszym miejscu"
- "Gdzie łazisz?", "Siedź w kącie!". Jak pokonać demony z dzieciństwa i o siebie zadbać? Wyjaśnia Kasia Miller
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN