Psychologia

Pomoc psychologiczna w centrum handlowym. "Przyszła do lokalu mówiąc, że ma myśli samobójcze"

Psychologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Agata Zjawińska
„Niebeskie trampki” pomoc psychologiczna dla młodzieży
„Niebeskie trampki” pomoc psychologiczna dla młodzieżyDzień Dobry TVN
wideo 2/12

W centrum handlowym Forum Gdańsk powstało specjalne miejsce dla młodzieży oferujące wsparcie psychologiczne. Jak zrodził się pomysł? Ilu osobom udało się pomóc? O unikatowym projekcie w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN opowiedziała Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka.

Forum Gdańsk i Niebieskie Trampki wspierają młodzież

W 2019 roku zarządzający Forum Gdańsk zauważyli, że w czasie godzin lekcyjnych młodzież spędza czas na terenie centrum handlowego. Część uczniów wykazywała się agresją, niszczyła mienie. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią problem powrócił. Obok negatywnych emocji najmłodszych dostrzeżono przygnębienie. Z pomocą przyszli specjaliści z Fundacji FOSA.

Współpraca centrum handlowego i fundacji zaowocowała projektem - Forum Młodzieży-Niebieskie Trampki, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych na ternie Forum Gdańsk otrzymują wsparcie psychologiczne.

- Wychodzimy od zapraszania młodzieży do piwnic, świetlic, które nie są dla nich atrakcyjne. To miejsce jest ładne. Jest miejscem, w którym ta młodzież już była. Po prostu my do niego dołączyliśmy i zaprosiliśmy do współtworzenia go razem z nami - tłumaczyła Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.

Specjaliści z Fundacji FOSA blisko młodzieży

Specjalnie wyznaczona strefa w centrum handlowym dla młodzieży funkcjonuje od 9 miesięcy. Skorzystało z niej już 2 tys. osób.

- Dziennie mamy ok. 70 osób. Działamy od poniedziałku do piątku, od 12:00 do 18:30. Te osoby dochodzą. Siedzą tutaj, spędzają czas wolny, odrabiają lekcje, uczestniczą w warsztatach, grają w bilarda i planszówki - mówiła Roksana Galewska-Wajlonis.

Jak dodała, specjaliści z Fundacji FOSA starają się być, jak najbliżej młodzieży. - Bardzo ważna dla nas jest praca środowiskowa, czyli bycie jak najbliżej środowiska osoby, w którym ona przebywa. W tym przypadku dziecka, nastolatka i ich rodzin. Tutaj, my, po pierwsze możemy być blisko, a po drugie odczarowujemy trochę tego psychologa czy psycholożkę jako nie tę osobę, która siedzi w gabinecie i pomrukuje, ale osobę, z którą można pograć w bilarda i przy okazji porozmawiać o tym, co się dzieje w domu - przyznała terapeutka.

W ramach przedsięwzięcia specjalistom udało się niejednokrotnie pomóc. O jednej sytuacji opowiedziała rozmówczyni Dzień Dobry TVN. - Osoba przyszła do naszego lokalu mówiąc, że ma myśli samobójcze i boi się, że coś sobie zrobi. Nie była ściągana z parkingu, jakiegoś miejsca tutaj w galerii, tylko sama przyszła do nas prosić o pomoc. Została zaopiekowana przez psychologów, którzy tutaj są - zadeklarowała.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości