Ukraińskie rodziny zastępcze szukają schronienia w Polsce. "Całe nasze życie zmieściło się do plecaka"

Wsparcie dla rodzin zastępczych z Ukrainy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wsparcie dla rodzin zastępczych z Ukrainy
Wsparcie dla rodzin zastępczych z Ukrainy
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę życie wielu osób z dnia na dzień uległo zmianie. Rodziny przybywające do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia muszą uporać się z licznymi problemami. W tej trudnej sytuacji rodzice zastępczy i podopieczni ukraińskich domów dziecka mogą liczyć na pomoc Fundacji UNAWEZA. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym założycielka organizacji, Martyna Wojciechowska oraz przedstawicielka Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Katarzyna Klimiuk-Bibik.

Wsparcie dla rodzin zastępczych z Ukrainy

Trudna sytuacja w Ukrainie zmobilizowała do działania wiele osób. Rodziny zastępcze, które w obawie o własne bezpieczeństwo decydują się poszukać schronienia w Polsce, mogą liczyć na pomoc Fundacji UNAWEZA, podejmującej określone działania we współpracy z Koalicją na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Na wsparcie organizacji mogą też liczyć podopieczni ukraińskich domów dziecka.

- Teraz mamy podwójne trudności i trzeba być niezwykle czułym na pomoc takim dzieciom i takim rodzinom (...). One często uciekają bez niczego, więc należy im zapewnić wszystko od podstaw, taką namiastkę domu - zauważyła Katarzyna Klimiuk-Bibik. Dodała też, że z pomocy korzysta obecnie około 300 osób. W tym miejscu warto podkreślić, że ponad 1/3 z nich znalazła się pod opieką Fundacji UNAWEZA.

- Pomaganie to nie jest sprint, to jest maraton (...). Zajmujemy się dawaniem kobietom i dzieciom skrzydeł - zapewniła Martyna Wojciechowska, jednocześnie zwracając uwagę na skalę problemów rodzin zastępczych z Ukrainy.

- Mamy zastępcze, które mają dzieci już po doświadczeniach traumy, mają naprawdę bardzo trudną sytuację (...). Mieliśmy taki cel, że chcemy znać każdego naszego podopiecznego, że chcemy im towarzyszyć i trzymać za rękę długo. Chcemy zapewnić nie tylko te podstawowe środki i możliwości ułożenia sobie życia w Polsce, ale też takie rzeczy, jak opieka psychologiczna, jak urządzenie tych rodzin na nowo (...). Założyliśmy zbiórkę na ten cel - podsumowała założycielka Fundacji UNAWEZA, zachęcając do wsparcia szlachetnej inicjatywy.

Rodzina zastępcza z Irpienia znalazła schronienie w Polsce

Ukraińskie rodziny każdego dnia zmagają się z wieloma problemami. Najlepszym tego dowodem jest historia matki zastępczej, która w trosce o dobro podopiecznych podjęła decyzję o ucieczce z Irpienia w obwodzie kijowskim. Larysa Makhynia i jej bliscy opuścili miasto pożyczonym od sąsiada samochodem.

Bałam się, ale syn powiedział: "Mamo, dasz radę". Całe nasze życie zmieściło się do plecaka
stwierdziła opiekunka siedmiorga pociech.

Larysa Makhynia nie ukrywa, że po wybuchu wojny jej najbliżsi musieli stanąć przed obliczem wielu wyzwań. Mąż kobiety i jej biologiczny syn zdecydowali się zostać w Ukrainie. Pozostała część rodziny znalazła schronienie w Polsce.

- Dzieci dają mi naprawdę dużo siły, są darem od Boga (...). Byłam szczęśliwa, żyłam pięknie. Chciałabym wrócić do Ukrainy, odbudować dom. Do tego potrzebne jest nasze zwycięstwo, wierzę w nie - podsumowała matka zastępcza.

Ukraińska rodzina zastępcza znalazła w Polsce schronienie. Zobacz wideo:

DD_20220514_Rodzina_zastepcza_rep_REP
Ukraińska rodzina zastępcza znalazła w Polsce schronienie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości