rodzina zastępcza

  rodzina zastępcza

  Historia Anny Schmidt to opowieść o wielkim sercu i oddaniu. Kobieta stworzyła rodzinę zastępczą dla trzech dziewczynek, które dzięki niej wyprostowały swoje życiowe ścieżki. Temu, jak trudne jest zbudowanie adopcyjnej rodziny, przyjrzała się Marta Wroniszewska, analizując historie porzuconych dzieci i ich rodzin w książce "Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce".

  W Polsce najczęściej adoptowane są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Im starsze, tym trudniej jest im znaleźć dom. Kiedy jednak ostatecznie im się uda, mają szansę dorastać w otoczeniu kochających ludzi. Naszym gościem była Magdalena Kruk-Rogucka, psychoterapeutka z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, która przedstawiła naszym widzom adopcyjne realia w Polsce.

  W Polsce ponad 100 tys dzieci wychowuje się poza swoimi biologicznymi rodzinami. Dużo lepszym rozwiązaniem niż dom dziecka, jest rodzina zastępcza. Kto może zostać rodziną zastępczą w naszym kraju? Jakie trzeba spełnić warunki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwestera Soćko, dyrektora ośrodka wsparcia rodziny zastępczej.

  "Pan Jacek postanowił zostać rodziną zastępczą małego Łukasza odmieniając jego i własne życie. Pokazał, co może zrobić miłość człowieka do człowieka" - tak brzmiało uzasadnienie przyznania Pozytywki Dzień Dobry TVN Jackowi Grabowskiemu. Serdecznie gratulujemy - dzięki takim właśnie ludziom świat jest lepszym miejscem. Czy zdaniem Łukasza tata zasłużyła na to wyróżnienie? "To Łukasz wybrał mnie [...] To jest najwspanialsze dziecko na świecie" - wyznał w Dzień Dobry TVN Jacek Grabowski.

  Dwuletniego Łukasza Jacek Grabowski poznał w domu dziecka, gdzie pracował jako opiekun. Mężczyzna napisał wniosek o uczynienie go rodziną zastępczą dla chłopca. Sąd przychylił się do pisma, biorąc pod uwagę silną więź między opiekunem i podopiecznym domu dziecka. W 2013 roku Łukasz zamieszkał z nowym tatą. Jak ludzie komentowali to, że Pan Jacek chciał zostać rodziną zastępczą? Mogliśmy przyjrzeć się relacji chłopca i jego taty. Okazało się, że kiedy Łukasz był mniejszy mówił do Pana Jacka" "mamo".

  Trudno wyobrazić sobie ból rodzica, któremu odebrano dziecko. Islandzki urząd odebrał Polakom trójkę dzieci. Najmłodszą córkę odebrano Polakom, w asyście policji, tuż po jej narodzinach. Dlaczego tak tak się stało i, dlaczego ta rodzina była na celowniku islandzkiej opieki społecznej oraz Urzędu ds. Ochrony Dzieci? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dziennikarkę "Uwagi" Dorotę Pawlak, autorkę reportażu na ten temat.

  W Polsce bardzo wiele dzieci czeka na na kogoś, kto mógłby stworzyć im prawdziwy dom. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Annę Dereszowską - ambasadorkę akcji poszukiwania rodziców dla dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i psycholog Monikę Zarzeczną, by zapytać je o to, jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rodzicem zastępczym. Jak wygląda rekrutacja i, co zapewnia stowarzyszenie osobom, które zdecydują się na współpracę w ramach tej akcji?

  Rodzina Kowalskich mieszkała w Niemczech od 10 lat. Wymarzone życie za granicą stało się dla nich koszmarem. Gdy Pani Agnieszka była w ciąży z trzecim dzieckiem, rodziną zainteresował się urząd do spraw dzieci i młodzieży - Jugendamt. Po kilku tygodniach rodzicom odebrano prawa rodzicielskie, a dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej. Aneta i Jacek Kowalscy walczyli o nie przez 14 miesięcy. Bezskutecznie. W końcu zdecydowali się wywieźć je do Polski. Jak obecnie wygląda ich życie? Czy mogą czuć się bezpiecznie? Na kanapie Dzień Dobry TVN obok Pani Anety zasiadł adwokat Markus Matuschczyk.

  "Trzeba mieć dużo empatii, ... kochać ludzi... i nie bać się tego " O tym, jakie warunki trzeba spełnić by zostać rodziną zastępczą i dlaczego ludzie często boją się tej decyzji, rozmawialiśmy z Henryką Krzywonos-Strycharską, która prowadziła rodzinny dom dziecka i wychowała dwanaścioro dzieci oraz Agnieszką Kwaśniewską-Sadkowską, radcą prawny, specjalistką od prawa rodzinnego i konsultantem infolinii ds. pieczy zastępczej. Czy uda się rozwiązać problem przepełnionych domów dziecka?