Wychowała 189 dzieci i nie zamierza na tym poprzestać. "One potrzebują mnie, a ja potrzebuję ich"
Hannah Ford to jest obdarzona niezwykłą empatią i ma w sobie ogromne pokłady miłości. Kobieta od wielu lat przyjmuje pod swój i daje schronienie dzieciom, które straciły rodziców lub z innych powodów nie mogą zostać w rodzinnym domu. Do tej pory wychowała blisko 190 pociech. Mimo że ma już 86 lat nie zamierza rezygnować z pomagania dzieciom.
Ukraińskie rodziny zastępcze szukają schronienia w Polsce. "Całe nasze życie zmieściło się do plecaka"
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę życie wielu osób z dnia na dzień uległo zmianie. Rodziny przybywające do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia muszą uporać się z licznymi problemami. W tej trudnej sytuacji rodzice zastępczy i podopieczni ukraińskich domów dziecka mogą liczyć na pomoc Fundacji UNAWEZA.
Marcinek od urodzenia mieszkał w szpitalu. Święta spędził z nową rodziną
Historia małego Marcinka wzrusza do łez. 10-miesięczny chłopiec od chwili narodzin mieszkał w szpitalu, ponieważ zostawiła go tam jego biologiczna matka. Cierpiał z powodu wad układu pokarmowego. Na szczęście znalazł się dla niego nowy dom i kochająca rodzina, która już nie widzi świata poza nim.
Skatowana przez ojca Monika rozpoczyna nowe życie. "Dobrze pamiętam, co mi zrobili rodzice"
Monika Wawrzyńczak jako 2,5-letnie dziecko została brutalnie pobita przez ojca. Dziś ma 17 lat, porusza się na wózku inwalidzkim i zmaga się z problemami neurologicznymi. Wkrótce osiągnie pełnoletniość i będzie musiała opuścić zakład opiekuńczo-leczniczy. Na szczęście na jej drodze stanęli wyjątkowi ludzie.
Zgodziła się przyjąć dzieci odebrane jej siostrze i pozostawiono ją bez wsparcia. "Nie wiem, na co są chore, co im dawać jeść"
"Olewają ludzi i zostawiają ich samych sobie" - tak o urzędnikach socjalnych mówi pani Edyta w zamieszczonym w sieci nagraniu. Kobieta ma czworo własnych dzieci i zgodziła się przyjąć na chwilę dzieci odebrane jej siostrze. Co z tego wynikło?
Zmarł uczestnik brytyjskiego "Gogglebox". Pete McGarry tworzył rodzinę zastępczą dla ponad 100 dzieci
Pete McGarry nie żyje. Mężczyzna był uwielbiany przez fanów brytyjskiej edycji programu "Gogglebox". Głośno było o nim także ze względu na to, że razem z żoną Lindą, stworzyli rodzinę zastępczą dla ponad setki dzieci.
Jacek Grabowski tworzy jednoosobową rodzinę zastępczą. "Bycie tatą to najlepsza rzecz, jaka mnie w życiu spotkała"
Dzień Ojca to wyjątkowe święto. Dla Jacka Grabowskiego – tym bardziej. Mężczyzna bowiem od przeszło 9 lat samotnie wychowuje Łukasza. – Kocham tego dzieciaka nad życie. Nie wyobrażam sobie życia bez niego – deklaruje w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
Rodzina zastępcza szansą na szczęśliwe życie. "Najtrudniejsze są historie, które te dzieci ze sobą niosą"
30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Dzięki rodzinom zastępczym osierocone lub opuszczone dzieci mają szansę na kochający dom. Jedną z par, która sprawuje pieczę nad takimi dziećmi, są państwo Katarzyna Sobczuk-Wójciszyn i Tomasz Wójciszyn. Ile mają dzieci pod opieką oraz jak wygląda ich typowy dzień?
Adopcje w Polsce. "Słyszałam: po co sobie taki problem bierzesz?"
Historia Anny Schmidt to opowieść o wielkim sercu i oddaniu. Kobieta stworzyła rodzinę zastępczą dla trzech dziewczynek, które dzięki niej wyprostowały swoje życiowe ścieżki. Temu, jak trudne jest zbudowanie adopcyjnej rodziny, przyjrzała się Marta Wroniszewska, analizując historie porzuconych dzieci i ich rodzin w książce "Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce".
Agnieszka i Marek zostali rodziną zastępczą dla małych kózek. "Ogrzewałem je własnym ciałem"
W małej wsi Przewóz, niedaleko Kędzierzyna-Koźla, w domu Agnieszki i Marka zamieszkały trzytygodniowe kózki. Jak to się stało, że małżeństwo stało się dla małych zwierzaków rodziną zastępczą? Sprawdziła to nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.
Domy dziecka pękają w szwach. Do którego roku życia można adoptować dzieci?
W Polsce najczęściej adoptowane są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Im starsze, tym trudniej jest im znaleźć dom. Kiedy jednak ostatecznie im się uda, mają szansę dorastać w otoczeniu kochających ludzi. Naszym gościem była Magdalena Kruk-Rogucka, psychoterapeutka z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, która przedstawiła naszym widzom adopcyjne realia w Polsce.
Wyjątkowy rodzinny dom dziecka. Państwo Domańscy wychowują sześcioro dzieci, a mają jeszcze trójkę własnych
Takie historie naprawdę poruszają. Małżeństwo Domańskich stworzyło niezwykłe miejsce, w którym dzieci odnajdują miłość i ciepło. Choć sami mają trójkę pociech, rodzicielską opieką otoczyli szóstkę kolejnych.
Porzuceni czterej bracia znaleźli nowy dom. "Wiemy, że dzieci nas bardzo kochają i z wzajemnością"
To przykład na to, że dobro zwycięża. Kiedy media obiegła informacja, że czterej porzuceni bracia szukają rodziny zastępczej, Dominika i Paweł postanowili, że chcą im pomóc. Teraz tworzą ciepły i pełen miłości dom.
Koszmar dziecka trwał dwa lata. Dorośli mieli dziewczynkę bić, poniżać i nie pozwalali jej spać
Nikt nie reagował na gehennę dziewczynki, jednak sprawa wyszła na jaw. Matka, jej partner oraz ojciec dziewczynki zostali aresztowani. Postawiono im zarzutu znęcania się nad dzieckiem. 6-latka przebywa obecnie w rodzinie zastępczej.
Barbara i Czesław Klonowscy - rodzice zastępczy 9 dzieci: "Więzy krwi nie mają tutaj znaczenia"
Są rodzicami dwunastki dzieci - trójki swoich i dziewięciorga przybranych. Rodzina jest dla nich na pierwszym miejscu. Jak wygląda ich życie? Co jest najważniejsze w wychowaniu? Poznajcie niezwykłą historię Barbary i Czesława Klonowskich.
Cierpiący na zespół Treachera Collinsa chłopczyk czeka na kochającą rodzinę. „Ma takie niezwykle ciekawskie, mądre oczy”
Malutki Karol, zwany Bao, niedługo po urodzeniu został oddany przez swoich biologicznych rodziców. Chłopiec cierpi na zespół Treachera Collinsa, która powoduje pewną deformację twarzy. Teraz przebywa po opieką Fundacji „Gajusz”, jednak nadal czeka na dom, gdzie zostanie otoczony ciepłem, miłością i opieką.
Małżeństwo stworzyło rodzinę zastępczą dla blisko 50 dzieci. „Nie ma nudy, nie ma braku zainteresowania”
Od 2006 roku 30 maja świętujemy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji poznaliśmy rodzinę Łysakowskich, która w ciągu 16 lat stworzyło rodzinny dom dziecka dla około 50 dzieci. W ich gronie znajdowała się Wioletta Palińska, z którą mieliśmy okazję porozmawiać.
Macocha. To słowo, którego nie lubimy, jest pejoratywnie naznaczone. Jednak nie zawsze macocha musi być tą Złą Macochą z bajki o Kopciuszku. O tym, jak być dobrą macochą, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Agatą Olszak-Szymulą, coachem, która prowadzi warsztaty dla rodzin patchworkowych i sama jest macochą, a także z Lidią Piechotą, dziennikarką, mamą Zachariasza. Partner Pani Lidii ma syna.
W Polsce ponad 100 tys dzieci wychowuje się poza swoimi biologicznymi rodzinami. Dużo lepszym rozwiązaniem niż dom dziecka, jest rodzina zastępcza. Kto może zostać rodziną zastępczą w naszym kraju? Jakie trzeba spełnić warunki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwestera Soćko, dyrektora ośrodka wsparcia rodziny zastępczej.
Pozytywka dla Jacka Grabowskiego, który został jednoosobową rodziną zastępczą
"Pan Jacek postanowił zostać rodziną zastępczą małego Łukasza odmieniając jego i własne życie. Pokazał, co może zrobić miłość człowieka do człowieka" - tak brzmiało uzasadnienie przyznania Pozytywki Dzień Dobry TVN Jackowi Grabowskiemu. Serdecznie gratulujemy - dzięki takim właśnie ludziom świat jest lepszym miejscem. Czy zdaniem Łukasza tata zasłużyła na to wyróżnienie? "To Łukasz wybrał mnie [...] To jest najwspanialsze dziecko na świecie" - wyznał w Dzień Dobry TVN Jacek Grabowski.
Chłopiec, którym się zaopiekował mówił do niego "mama"
Dwuletniego Łukasza Jacek Grabowski poznał w domu dziecka, gdzie pracował jako opiekun. Mężczyzna napisał wniosek o uczynienie go rodziną zastępczą dla chłopca. Sąd przychylił się do pisma, biorąc pod uwagę silną więź między opiekunem i podopiecznym domu dziecka. W 2013 roku Łukasz zamieszkał z nowym tatą. Jak ludzie komentowali to, że Pan Jacek chciał zostać rodziną zastępczą? Mogliśmy przyjrzeć się relacji chłopca i jego taty. Okazało się, że kiedy Łukasz był mniejszy mówił do Pana Jacka" "mamo".
Islandzki urząd odebrał Polakom dzieci. Najmłodsze tuż po porodzie
Trudno wyobrazić sobie ból rodzica, któremu odebrano dziecko. Islandzki urząd odebrał Polakom trójkę dzieci. Najmłodszą córkę odebrano Polakom, w asyście policji, tuż po jej narodzinach. Dlaczego tak tak się stało i, dlaczego ta rodzina była na celowniku islandzkiej opieki społecznej oraz Urzędu ds. Ochrony Dzieci? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dziennikarkę "Uwagi" Dorotę Pawlak, autorkę reportażu na ten temat.
Dzieci z "SOS Wiosek Dziecięcych" szukają nowych rodziców
W Polsce bardzo wiele dzieci czeka na na kogoś, kto mógłby stworzyć im prawdziwy dom. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Annę Dereszowską - ambasadorkę akcji poszukiwania rodziców dla dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i psycholog Monikę Zarzeczną, by zapytać je o to, jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rodzicem zastępczym. Jak wygląda rekrutacja i, co zapewnia stowarzyszenie osobom, które zdecydują się na współpracę w ramach tej akcji?
Rodzina Kowalskich mieszkała w Niemczech od 10 lat. Wymarzone życie za granicą stało się dla nich koszmarem. Gdy Pani Agnieszka była w ciąży z trzecim dzieckiem, rodziną zainteresował się urząd do spraw dzieci i młodzieży - Jugendamt. Po kilku tygodniach rodzicom odebrano prawa rodzicielskie, a dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej. Aneta i Jacek Kowalscy walczyli o nie przez 14 miesięcy. Bezskutecznie. W końcu zdecydowali się wywieźć je do Polski. Jak obecnie wygląda ich życie? Czy mogą czuć się bezpiecznie? Na kanapie Dzień Dobry TVN obok Pani Anety zasiadł adwokat Markus Matuschczyk.
"Trzeba mieć dużo empatii, ... kochać ludzi... i nie bać się tego " O tym, jakie warunki trzeba spełnić by zostać rodziną zastępczą i dlaczego ludzie często boją się tej decyzji, rozmawialiśmy z Henryką Krzywonos-Strycharską, która prowadziła rodzinny dom dziecka i wychowała dwanaścioro dzieci oraz Agnieszką Kwaśniewską-Sadkowską, radcą prawny, specjalistką od prawa rodzinnego i konsultantem infolinii ds. pieczy zastępczej. Czy uda się rozwiązać problem przepełnionych domów dziecka?