Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Możemy dać poczucie bezpieczeństwa i miłości tym, którzy tego potrzebują"

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.
Dziś Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
Źródło: Dzień Dobry TVN

30 maja to wyjątkowa data - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego! Święto uchwalone 24 maja 2006 roku, ma na celu rozwijanie i popularyzację rodzicielstwa zastępczego w Polsce. To idealna okazja, by przyjrzeć się, jak niezwykłe rodziny dają dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą być z rodzicami biologicznymi, miłość, opiekę i bezpieczny dom. W naszym studiu o swoich doświadczeniach opowiedzieli Patrycja i Mariusz Paluchowie oraz Klaudia i Piotr Chazanowie.

Rodziny, które otwierają serca

Patrycja i Mariusz są biologicznymi rodzicami 9-letniej Mariki, stworzyli też dom dla 3-letniego Jakuba, który najpierw trafił do nich jako dziecko w pieczy zastępczej., następnie został przez nich adoptowany. - Rodzina pieczy zastępczej jest rodziną czasową. Sprawujemy opiekę czasową, w momencie, kiedy rodzice biologiczni nie są w stanie poświęcić swojego czasu na opiekę nad własnymi dziećmi - wyjaśnił Mariusz.

Ich historia zaczęła się od pragnienia posiadania dużej rodziny. Marika dorastając często pytała o rodzeństwo, co poruszyło serca rodziców. Dzięki znajomym, dowiedzieli się o możliwości stworzenia rodziny zastępczej i tak we wrześniu 2021 roku ich rodzina powiększyła się o 6-miesięcznego Kubusia. - Dowiedzieliśmy się, że w szpitalu w Bolesławcu leży chłopczyk, który miał iść do Domu Pomocy Społecznej - opowiedziała Patrycja.

- Pełnienie pieczy rodziny zastępczej daje nam ogrom satysfakcji, otwiera nasze serca na jeszcze więcej miłości i radości. Możemy dać poczucie bezpieczeństwa i miłości tym, którzy tego potrzebują.- stwierdziła nasza gościni. Kubuś, mimo problemów zdrowotnych, wnosi do ich domu mnóstwo szczęścia.

Rodzinne domy dziecka

Klaudia i Piotr to rodzice biologiczni trzech synów oraz zastępczy dla ośmiu dzieci. Prowadzą rodzinny dom dziecka, a ich przygoda z rodzicielstwem zastępczym zaczęła się 11 lat temu. - Obawialiśmy się, czy sprostamy wszystkim obowiązkom, ale po wizycie w domu dziecka nie mieliśmy już żadnych wątpliwości - mówi Klaudia. Dzieci, które trafiają do ich domu, często przychodzą bez niczego, a pierwsze dni to intensywna opieka i organizacja.

Piotr dodaje: - Rodzicielstwo zastępcze na pewno jest misją! Oddaliśmy całe życie dla dzieci, które przyjęliśmy pod swój dach. Jest to pewien rodzaj naszej pracy, ale nie da się być mamą i tatą od poniedziałku do piątku. Klaudia i Piotr zauważają, że mimo trudności, jak np. weryfikacja przyjaciół czy problemy z adaptacją dzieci, widzą mnóstwo blasków, jak wzajemne wsparcie dzieci czy ich rozwój i szczęście.

Warto zaznaczyć, że rodzicielstwo zastępcze i adopcyjne pełnią różne role. Rodzice zastępczy sprawują tymczasową opiekę nad dziećmi, których rodzice biologiczni nie mogą się nimi zająć. Mają na celu przygotowanie dziecka do samodzielnego życia lub umożliwienie powrotu do rodziny biologicznej. Z kolei adopcja to trwałe przejęcie obowiązków rodziców biologicznych.

Wsparcie i inspiracja

Rodziny zastępcze często otrzymują wsparcie od bliskich i znajomych. Patrycja i Mariusz podkreślają, że choć ich decyzja była zaskoczeniem, bliscy szybko zaakceptowali Kubusia. Z kolei Klaudia i Piotr mówią o nieocenionym wsparciu innych rodziców zastępczych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i radami.

Obie rodziny starają się promować rodzicielstwo zastępcze. Patrycja i Mariusz zainspirowali swoją przyjaciółkę oraz sąsiadkę do przyjęcia dzieci. Klaudia i Piotr zaś mówią: "nie planowaliśmy kolejnych dzieci, ale Pan Bóg przynosi je do nas".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości