Psychologia

Jak odnaleźć się w małżeństwie po wyprowadzce dzieci? "One nigdy nie powinny być na pierwszym miejscu"

Psychologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Małżeństwo, kryzys, dzieci

Wyprowadzka dorosłych dzieci diametralnie wpływa na relację rodziców. To, w którą stronę pójdzie zależy tylko od nich. Jak cieszyć się nowym etapem w życiu i uniknąć kryzysu małżeńskiego? O tym porozmawiam z psycholog Zuzanną Butryn.

Kryzys po wyprowadzce dzieci

Wyprowadzka dzieci może być bolesnym etapem dla rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to ogromna zmiana nie tylko dla pociech, ale także dla ich opiekunów. Przyszedł czas, by na nowo odnaleźć się w roli partnerów, skupić na dbaniu o relację między małżonkami, a nie wyłącznie na potrzebach dziecka, teraz w końcu już dorosłego i samodzielnego.

Miłość

 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam BaldychówDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Gdy dziecko wyprowadzi się z domu, w niektórych relacjach pojawia się widoczny dla obu stron kryzys małżeński. Często zamiast poprawy relacji, zaczynają się one mocno psuć. Dlaczego? Kogo dotyka ten problem? Według psychologa Zuzanny Butryn najczęściej dotyczy on par, które stawiały potrzeby dzieci zawsze na pierwszym miejscu, zapominając o swoim związku.

- Ja namawiam młode pary, żeby od początku wyznaczyć czas, który jest wyłącznie dla nich. To jest ważne, by nie zatracić go w codziennych obowiązkach - tłumaczy.

Skup się na pozytywach

Niestety nie ma złotej rady na ponowny rozkwit związku. Najważniejszym czynnikiem jest współpraca partnerów. Jeżeli stara się tylko żona lub mąż, to trudno będzie pójść do przodu. Od czego zacząć? - Można pojechać na wspólny wyjazd, pomyśleć o tym, co wcześniej nas połączyło np. wspólna pasja, podróże - radzi psycholog.

Nawet jeśli cierpimy po wyprowadzce dziecka, spróbujmy skupić się na pozytywnych aspektach tej sytuacji. Inaczej w dłuższej perspektywie może to bardzo zaszkodzić małżeństwu.

- Skoro naszym językiem miłości jest tylko i wyłącznie poruszanie się na obszarze dotyczącym naszych dzieci i tylko na tym polega nasza komunikacja, to taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla związku. Ważne jest, żeby mieć te inne przestrzenie, nie tylko skupione na dzieciach. One nigdy nie powinny być jedynie na pierwszym miejscu - wyjaśnia Zuzanna Butryn.

- Szczęśliwy związek rodziców gwarantuje ich dobro - dodaje.

Jak odzyskać radość z czasu we dwoje?

To, co powinniśmy zapamiętać to fakt, że każda zmiana otwiera dla nas nowe możliwości. W tym przypadku otrzymujemy więcej czasu dla siebie, możliwość wykorzystania go na naukę nowych umiejętności np. kursy, warsztaty. Psycholog proponuje też, by zadbać o obszar namiętności w związku.

-  Zaproszenie partnerki/partnera na randkę, wprowadzenie urozmaicenia do życia seksualnego, nowe aktywności. To wszystko będzie istotne - radzi. Dbamy również o sposób komunikacji w związku. - Odnoszenie się do drugiej osoby z czułością, szacunkiem. Ważne są też drobne gesty, liściki - to pomoże rozbudzić iskrę - proponuje Zuzanna Butryn.

Gdzie szukać pomocy?

Według specjalistki warto samodzielnie próbować walczyć o dobro naszej relacji. Używajmy otwartej komunikacji, z perspektywy "Ja czuje się tak, gdy robisz to". Czasem może być to niewystarczające, możemy być za mało refleksyjni - wtedy pozostaje nam np. terapia dla par.

- Nie łudźmy się, że jeżeli przez lata mieliśmy problem z komunikacją, to w tym przypadku uda nam się z łatwością pokonać ten problem samodzielnie - podsumowuje ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ekaterina Demidova/Getty Images

Pozostałe wiadomości