kryzys

  kryzys

  Konflikt na granicy polsko-białoruskiej wciąż pozostaje nierozwiązany. Co chwilę usłyszeć można przerażające historie, w których ludzie giną lub ledwo zostają odratowani. Dwa tygodnie temu znaleziono ciężarną Irakijkę. I choć kobietę przewieziono do szpitala, dziecka nie udało się ocalić, a stan pacjentki jest dziś krytyczny. 

  Miłość to uczucie, którego nie jesteśmy w stanie opisać za pomocą kilku słów. To pełen wachlarz emocji, wzlotów, upadków oraz sinusoida wrażeń, która sprawia, że życie nabiera sensu, ale także stawia przed nami nowe wyzwania i wymaga kompromisów. Problem w wielu związkach pojawia się jednak po ślubie, gdy kolejne kryzysy zaczynają przygniatać uczucia. Jak walczyć o małżeństwo i rodzinę? Co zrobić, by nasza relacja mogła trwać szczęśliwie przez kolejne lata? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutką Karoliną Plichtą.

  Jak pandemia wpłynęła na związki? W Polsce, jak wynika z badań prof. Izdebskiego, 1/4 ankietowanych rozważała rozwód. BBC ogłosiło, że w okresie od lipca do października 2020 r. jedna z brytyjskich firm prawniczych odnotowała 122-procentowy wzrost liczby zapytań o rozwody. O kryzysach w związkach rozmawialiśmy z Piotrem Mosakiem, psychologiem i terapeutą par oraz Magdą Modrą-Krupską i Markiem Krupskim.

  Pandemia zaburzyła działanie wielu sektorów gospodarki. Zmieniła także całkowicie rynek nieruchomości. Ucierpiała turystyka, a co za tym idzie także najem krótkoterminowy. Zaobserwowano również kryzys wynajmu w ogóle. Do czego to prowadzi? Zapytaliśmy eksperta rynku nieruchomości, Macieja Górkę.

  Według sennika niedźwiedź bardzo często bywa zapowiedzią powodzenia i szczęścia, którego wyraz będzie można odnaleźć w… grach losowych. Czasem jednak bywa on ostrzeżeniem przed podejmowaniem ryzykownych decyzji – sen ten sugeruje, żeby w przypadku dużych pieniędzy zachować rozwagę.

  Na początku związku jesteśmy w drugiej osobie bardzo zakochani. Niestety zauroczenie kiedyś mija i związek dopada codzienność, pojawiają się też problemy. Czy każdy związek musi przechodzić kryzys? Jak temu zapobiec? A jeżeli już się pojawi, to jak go przetrwać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Magdalenę Chorzewską oraz Tatianę Mindewicz-Puacz, psychoterapeutkę.

  Według bardzo wielu badań w małżeństwie zaczyna się psuć wtedy, gdy na świecie pojawia się dziecko. Dlaczego? Statystycznie największa ilość rozwodów wydarza się w okolicach drugiego roku życia dziecka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Patrycję i Roberta Stockingera z córką Oliwią oraz terapeutkę par Marzenę Mawricz. Jak narodziny Oliwki wpłynęły na związek Stockingerów? Czy dzielą się obowiązkami przy małej? Czy mają czas tylko dla siebie? Jakie rady dla młodych rodziców ma terapeutka?

  O ostatnie doniesienia prasowe na temat związku Ilony Felicjańskiej i Paula Montany, Agnieszka Jastrzębska spytała samych zainteresowanych. Ilona Felicjańska: "Jestem w kolejnym etapie życia. Idąc ścieżką rozwoju nie możesz oczekiwać, że to się skończy. Jestem level up, jestem na kolejnym poziomie".

  W ramach Iron Majdan Małgosia i Radek musieli wykonać wiele wymagających zadań. Trudności, które napotykali w czasie ich realizacji miały wpływ na relacje małżonków. W jakich okolicznościach doszło do pierwszego kryzysu między nimi? Zapytała o to reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  W miniony czwartek Senat bez poprawek poparł nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza karę grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Niestety w ciągu ostatniego tygodnia sformułowanie “polskie obozy śmierci” było wpisywane w Internecie kilkadziesiąt milionów razy. Skutek nowelizacji ustawy jest więc dokładnie odwrotny od zamierzonego. Dlaczego ustawa o IPN wzbudziła takie oburzenie? Czy Polska jest w stanie wyjść z tego kryzysu wizerunkowego? Gościem Dzień Dobry TVN był publicysta Leo Kantor.

  Polacy nie mają najlepszego stosunku do uchodźców. Jedynie 4 proc. z nas uważa, że powinniśmy im pozwolić osiedlić się na stałe w naszym kraju. Z czego wynika ta niechęć? Czy da się w jakiś sposób zmienić to złe nastawienie ? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z rzecznikiem UNHCR w Polsce Rafałem Kostrzyńskim i dziennikarzem Iwanem Nazarukiem.