Dalszą część artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.
Co doprowadziło do kryzysu kawowego?
Brazylia jest największym producentem kawy na świecie. Okazuje się jednak, że tamtejsze magazyny zaczęły świecić pustkami. Wszystko z powodu jednej z najgorszych susz w historii, która miała miejsce w 2023 roku. Kryzys klimatyczny spowodował, że rolnicy sprzedali swoje zapasy na długo przed nowymi zbiorami. W 2024 roku miał miejsce rekordowy eksport produktu na zagraniczne rynki.
Jak informuje "Fakt", na przestrzeni ostatnich 14 miesięcy ceny kawy na świecie podwoiły się niemal dwukrotnie. W 2024 roku Arabica podrożała o 70 proc., a od początku tego roku o kolejne 20 proc. Z kolei cena Robusty w minionym roku wzrosła o 72 proc.
- Nigdy nie mieliśmy tak niskich zapasów w lutym, okresie wciąż odległym od nowych zbiorów - powiedział Willian Cesar Freiria z Cocapec, czyli trzeciej największej spółdzielni kawowej w Brazylii, w rozmowie z agencją Reutera.
Czy zabraknie kawy na świecie?
Zdaniem Luiza Fernando dos Reisa z Cooxupe - Regionalnej Spółdzielni Producentów Kawy w Brazylii - rolnicy sprzedali już 90 proc. zbiorów z poprzedniego roku. Kolejne "żniwa" rozpoczną się na przełomie maja i czerwca.
Konsumenci od wielu miesięcy odczuwają skutki kryzysu klimatycznego, a zarazem kryzysu na rynku kawowym. Jedna z sieci kawiarni podniosła ceny o około 16 proc., z kolei kawa w kapsułkach produkowana przez popularną firmę ma wkrótce kosztować. 1,45 dolara za sztukę.
Jak wskazuje "Fakt", analitycy rynku spożywczego przewidują, że w 2025 roku konsumenci wypiją jeszcze więcej kawy niż w poprzednich latach. To może spowodować, że czarny, aromatyczny i pobudzający napój stanie się towarem, do którego dostępność będzie ograniczona.
Zobacz także:
- W tym roku zabraknie jajek na wielkanocnym stole? Eksperci ostrzegają
- Te produkty podrożały najbardziej w styczniu 2025 roku. "Są synonimem zakupowego luksusu"
- OC poszło mocno w górę. Dlaczego stawki rosną?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: "Fakt"
Źródło zdjęcia głównego: Stefania Pelfini/Getty Images