Cena kawy osiągnęła rekordowe wartości. Za tonę arabiki trzeba już zapłacić ponad 8,5 tysiąca dolarów, a za tonę robusty 5 861 dolarów, najwięcej od początku notowań. - Zapasy kawy na giełdzie ICE stopniały w 2025 roku o ponad 11 proc. - zauważa ekonomista z jednego z polskich banków. Jaka jest przyczyna tej sytuacji? Ile zapłacimy za kawę w tym roku?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kawa rekordowo droga
Tomasz Niewiński, ekonomista z PKO BP poinformował w swoim raporcie, że w poniedziałek, 3 lutego, ceny arabiki na giełdzie ICE osiągnęły rekordowy poziom około 3,9 dolara za funt, co odpowiada ponad 8,5 tysiąca dolarów za tonę. Ekspert zaznaczył również, że 31 stycznia cena tony robusty na giełdzie LIFFE wyniosła 5 861 dolarów, co jest najwyższą wartością od początku notowań w 2008 roku.
- Rosnące ceny ziaren dyskontują napięte fundamenty rynkowe: według brazylijskiej agencji rządowej Conab krajowe zbiory arabiki - częściowo z powodu gorącej, suchej aury - obniżą się o ponad 12 proc. rdr - wskazał Niewiński.
Ekonomista zauważył też, że Brazylia pozostaje głównym producentem i eksporterem arabiki. Wspomniał również, że wzrost cen tego gatunku kawy wpłynął na zwyżkę notowań robusty, której największym dostawcą jest Wietnam. W raporcie podkreślono także, że w grudniu Departament Rolnictwa USA obniżył prognozę globalnych zapasów kawy na sezon 2024/25, przewidując ich najniższy poziom od wielu lat.
- Rolnicy w Brazylii i Wietnamie nie śpieszą się ze sprzedażą ziarna, licząc na kontynuację zwyżek. Zapasy kawy na giełdzie ICE stopniały w 2025 roku o ponad 11 proc. Do aprecjacji arabiki przyczynili się też inwestorzy spekulacyjni, którzy powiększyli ostatnio pozycje długie netto - napisał analityk.
Ile zapłacimy za kawę w 2025 roku?
Według ekonomisty traderzy dokonujący transakcji zakładają, że firmy takie jak Nestlé czy Jacobs Douwe Egberts nadal będą generować wysoki popyt. Zwrócił również uwagę, że niektórzy inwestorzy doszli do wniosku, iż dzięki niedawnym opadom deszczu zbiory w Brazylii mogą okazać się lepsze niż wcześniej prognozowano.
- Niedawne prognozy niekorzystnej pogody pogłębiły obawy o spadek podaży ziarna. Arabika w 2025 roku zdrożała już o 20 proc., a od początku ubiegłego roku o ponad 100 proc. Nieco mniejsze zwyżki zanotowała robusta - o odpowiednio 12 proc. i 84 proc. - podkreslił Tomasz Niewiński.
Więcej na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cena faworków zwala z nóg. Czy czeka nas chudy tłusty czwartek?
- Czy masło potanieje w 2025 r.? Eksperci nie mają wątpliwości: "Ciekawy powód"
- Co zdrożeje w przyszłym roku? Analitycy wskazali produkty, za które zapłacimy więcej
Autor: Regina Łukasiewicz, Pkarp/kris
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Hispanolistic/GettyImages