Te produkty podrożały najbardziej w styczniu 2025 roku. "Są synonimem zakupowego luksusu"

Paragon i wózek zakupowy
Raport o cenach w styczniu 2025 roku. Jakie produkty podrożały najbardziej?
Źródło: andresr/GettyImages

Opublikowano raport o cenach produktów w sklepach detalicznych w styczniu 2025 roku. Wynika z niego, że wzrosły one w ujęciu rocznym w prawie wszystkich 17 monitorowanych kategoriach. Które artykuły najbardziej podrożały? Jakie są przyczyny wzrostu cen?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241121_Drozyzna_REP_napisy

DD_20241121_Drozyzna_REP_napisy
Drożyzna atakuje - porównanie cen koszyka: 2015 vs 2024 - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ceny w styczniu 2025 - co najbardziej podrożało?

Opublikowano właśnie najnowszy "Indeks cen w sklepach detalicznych", przygotowany przez UCE Research. Raport ten pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. Porównano w nim wyniki ze stycznia 2025 roku i z analogicznego okresu z 2024 roku. Analizie poddano ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku w 17 kategoriach.

Według raportu ceny wzrosły w ujęciu rocznym w prawie wszystkich 17 monitorowanych kategoriach - od 2,8 do 10,4 proc.

W styczniu br. najbardziej podrożały słodycze i desery - o 10,4 proc. rdr. Drugie miejsce w rankingu drożyzny zajęły owoce ze średnim wzrostem 10,2 proc. rdr., a trzecie artykuły tłuszczowe 9,7 proc.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: napoje bezalkoholowe (7,8 proc.), pieczywo (7,7 proc.), nabiał - 7,2 proc., karmy dla zwierząt - 6,8 proc., ryby - 5,8 proc., wędliny - 5,7 proc., używki - 5,3 proc., mięso - 5,2 proc., środki higieny osobistej - 5,1 proc., artykuły dla dzieci - 4,9 proc., chemia gospodarcza - 4,2 proc., dodatki spożywcze (musztardy, ketchupy, majonezy) - 3,7 proc.

Wzrost cen miesiąc do miesiąca

Twórcy raportu podkreślili, że pod koniec 2024 roku wzrost cen obejmował wszystkie segmenty rynku - w grudniu od 0,2 do 10,3 proc. rok do roku, a w listopadzie w przedziale od 0,2 do 16,6 proc. Zauważyli przy tym, że choć w skali roku ceny rosną, to miesięczne zmiany są niewielkie.

- Styczniowy wzrost cen słodyczy stanowi kontynuację trendu obserwowanego w poprzednich miesiącach. Jeszcze w grudniu wzrost rok do roku wyniósł 8,4 procent, a w listopadzie - 10,2 procent. To oznacza, że dynamika cen w tym segmencie nie tylko utrzymuje się na wysokim poziomie, ale w styczniu ponownie przyspieszyła. Głównym czynnikiem jest sytuacja na globalnym rynku surowców, w szczególności kakao i cukru - zaznaczył dr Hubert Gąsiński z Uniwersytetu WSB Merito.

Eksperci zwrócili także uwagę na wyraźny wzrost cen owoców. – Owoce są jedną z najszybciej drożejących grup produktów, co może być efektem czynników sezonowych i strukturalnych problemów podażowych - ocenił specjalista.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

W opinii autorów na szczególną uwagę w kategorii artykułów tłuszczowych zasługują wysokie ceny masła.

- W ostatnich miesiącach produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu. Podwyżki są efektem wzrostu cen mleka w skupie - wyjaśnił dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

Mamy też w ostatnim czasie do czynienia z podwyżkami cen pieczywa. Według autorów raportu, wynikają one z wysokich kosztów surowców, produkcji i dystrybucji. 

-  Decydujące znaczenie mają ceny gazu i energii. Istotna jest też presja na podwyżki płac. Do tego dochodzi niedobór na rynku pracy wykwalifikowanych piekarzy - stwierdził dr Orpych.

W rankingu awansowały również napoje bezalkoholowe, które w poprzednim indeksie uplasowały się poza pierwszą piątką. 

Więcej na tvn24.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Styl modern glam w łazience
Materiał promocyjny

Styl modern glam w łazience