Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące inflacji w grudniu. Z analizy przygotowanej przez urzędników wynika, że ceny towarów i usług - w ujęciu rocznym - wzrosły o 4,7 procent. Jednak w porównaniu do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie. Co podrażało, a co stało się tańsze?
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Inflacja w grudniu 2024 roku
Średnia inflacja w 2024 roku wyniosła 3,6 proc. wobec 11,4 proc. rok wcześniej. - GUS zrewidował odczyt inflacji w grudniu do 4,7 proc. r/r – to 0,1 pkt. mniej niż wskazywały wstępne szacunki i taki sam poziom jak w listopadzie. Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła ok. 4,0 proc. r/r – oznacza to pierwszy od ponad roku spadek w ujęciu m/m - podano w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Eksperci dodają jednak, że inflacja bazowa wciąż przewyższa wartości, które zakładał Narodowy Bank Polski. - Szczególnie uporczywy jest wzrost cen usług – w sierpniu wzrosły one o 6,6 proc. r/r, przy inflacji towarów rzędu 4,4 proc. Szybki wzrost cen związany jest z dynamicznymi podwyżkami wynagrodzeń. Ich wysoki wzrost utrudnia spowolnienie inflacji - zwracają uwagę ekonomiści.
- Grudniowa inflacja zrewidowana do 4,7 proc. r/r z 4,8 proc.r/r. Niższa względem wstępnego szacunku okazała się inflacja bazowa. Wyniosła 4,0 proc. r/r z 4,3 proc. r/r w listopadzie. Pierwsze miesiące 2025 pod znakiem dalszego wzrostu inflacji, ale marcowy szczyt obniża się. W Czechach zanotowano podobne zaskoczenie i złagodzenie nastawienia CNB. Czy wpłynie to na retorykę A. Glapińskiego na piątkowej konferencji? - zastanawiają się ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Trzeba podkreślić, że w ocenie specjalistów - w związku ze wzrostem akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe oraz opłat za dystrybucję gazu - w pierwszym kwartale 2025 roku inflacja ponownie wzrośnie. - W dłuższym horyzoncie takie decyzje mają małe znaczenie dla procesów inflacyjnych. Dla trwałego spadku inflacji do celu NBP istotna jest niższy wzrost cen usług. Prognozy są zgodne – inflacja powróci w granice celu bliżej 2026 r. - tłumaczą eksperci.
Ceny 2024 roku - co podrożało, a co potaniało?
W skali całego roku najwięcej kosztuje nas użytkowanie mieszkania oraz związane z tym opłaty. Ceny energii wzrosły o 21,2 proc., a gazu o 17 proc. Więcej płacimy za edukację (skok 9,2 proc.) oraz usługi hotelarsko-gastronomiczne (6,8 proc.). Wzrost - o 5,5 proc. - widoczny jest również w kategorii rekreacja i kultura. Więcej płacimy też za podróże zagraniczne - wzrosły one o 19 proc., a krajowe o 7 proc. Więcej kosztuje nasz też leczenie - średni wzrost w jej grupie wynosi 5,5 proc.
Jeśli chodzi o żywność, to największy wzrost ceny zaliczyło masło. W porównaniu do 2023 roku płaciliśmy za nie aż o 27,1 proc. więcej. Inne tłuszcze zwierzęce również podrożały - średnio o 24,3 proc. Wartość pozostałych produktów spożywczych oraz napojów bezalkoholowe wzrosły średnio o 4,8 proc.
W minionym roku odnotowano również spadki cen. Mniej płacimy za cukier (-35,2 proc. rok do roku), opiekę społeczną (-24,9 proc. rdr), paliwa samochodowe (-3,9 proc. rdr), transport (-3,3 proc. rdr) oraz odzież i obuwie (-1,7 proc. rdr).
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oszuści wykorzystują te luki, by cię okraść. "Dowiemy się ze skrzynki pocztowej"
- W które niedziele w 2025 roku będzie można zrobić zakupy?
- Abonament RTV może zostać zniesiony. Kiedy to nastąpi? Ile do tej pory będzie trzeba zapłacić?
Autor: mp/ToL/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images