inflacja

  inflacja

  W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. Pierwszy raz przestawiona została w grudniu 2021 roku. Kto może na niej zyskać? Kiedy wprowadzona zostanie tarcza antyinflacyjna 2.0?

  Minister rodziny i polityki społecznej - Marlena Maląg przekazała informację, ile mogą wynieść emerytury w 2022 roku. Stanowią jedynie prognozy, ponieważ ostateczny wskaźnik zostanie podany w lutym. Ile będą wynosiły minimalne kwoty emerytur po waloryzacji?

  W związku z rosnącą inflacją rząd próbuje wprowadzać środki zaradcze, które pozwoliłyby ją obniżyć. Jest nim, między innymi, rządowa tarcza antyinflacyjna. Niedawno padł również pomysł regulowanych cen żywności. Czy jest to powód do zmartwień? Czy rząd pracuje nad projektem?

  Zespół Letni (dawniej: Letni, Chamski Podryw) wystąpił na scenie Dzień Dobry TVN z najnowszą piosenką "6 zł za litr". Utwór ten rozprawia o wysokich cenach paliwa, a wokaliści przebrali się za znanych muzyków Sanah i Sobla.

  Po tym jak cena benzyny przekroczyła barierę 6 złotych za litr, eksperci nie wykluczają, że wkrótce na dystrybutorach zobaczymy siódemkę z przodu. Mateusz Walczak z TVN24 BIS wyjaśnia źródło skoków cen na rynkach paliw oraz zdradza, czego jeszcze mogą spodziewać się kierowcy. Prognozy nie są optymistyczne.

  Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje podwyżek akcyzy na używki w latach 2022-2027. Projekt opublikowany został w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według niego, od 1 stycznia 2022 r. wzrośnie m.in stawka akcyzy na alkohol, papierosy, a także na tzw. wyroby nowatorskie. W niektórych przypadkach nawet o 100 proc.

  W Polsce mamy do czynienia z najwyższą od 20 lat inflacją. Z tego powodu wskaźnik waloryzacji emerytur przewidywany na rok 2022 zapewne się zmieni. O jaką minimalną kwotę wzrosną świadczenia? Informację w tej sprawie przekazała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

  Z danych przedstawionych przez Eurostat jasno wynika, że nasz kraj pod tym względem przoduje w Europie. Dlaczego Polska trafiła na pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu?

  Badania Eurostatu pokazują, że ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. W związku z tym wiadomo, że w okresie wysokiej inflacji, gotówka bądź depozyty bankowe nie są najlepszym rozwiązaniem na lokowanie oszczędności. Gdzie zatem szukać rozsądnej alternatywy, by nie stracić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Iwuć, ekonomista i autor książki "Finansowa Forteca".