Dlaczego ceny w sklepach rosną?
W 2015 roku podstawowe artkuły spożywcze kosztowały ok. 50 złotych. W 2024 roku za te same produkty trzeba zapłacić ponad dwa razy tyle. Najwięcej płacimy za jajka oraz nabiał.
- Inflacja najbardziej nas dopadła przez ceny energii. Większości są to produkty, które wymagają dużej ilości energii do wytworzenia, bo większość jajek, które się sprzedaje, produkuje są z chowu klatkowego, tam mamy bardzo duże ocieplenie, nasłonecznienie tych kurczaków. Rzeczy typu mleko, sery i tym podobne musimy jeszcze potem przechować w transporcie, ale też przechować w sklepach - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Iwanoska, ekonomistka i behawiorystka.
Mimo że ceny rosną i za przygotowanie świąt Bożego Narodzenia przyjdzie nam zapłacić więcej, to są sposoby, aby ograniczyć koszty. Jednym z nich - jeśli przygotowujemy rodzinne święta - ustalenie z bliskimi kto jaką potrawę przygotowuje.
- Jednym z głównych problemów jest to, że my w Polsce nadal bardzo dużo żywności wyrzucamy. W święta bardzo dużo tego jedzenie produkujemy i niekoniecznie takiego, które można przechować, bo jak zrobisz bigos czy pierogi, to zamrozisz, ale ryby, jak zrobisz za dużo, to już nie zamrozisz. Najpierw ustalmy mądrze menu i podzielmy się, co kto robi - radziła gościni Dzień Dobry TVN.
Co zrobić, żeby mniej płacić za świąteczne zakupy?
- Nie chodźmy na zakupy wychłodzeni i głodni. Dlatego, że jak jest zimno, wchodzisz do ciepłego, to automatyczne czujesz się lepiej, chcesz dłużej zostać, chcesz więcej wydać. Przede wszystkim też w różnego rodzaju dużych sklepach pojawiają się zapachy przed świętami: cynamon, czekolada [...] i okazuje się, że ten marketing sensoryczny na nas działa - wyjaśniała ekspertka.
Aby wydawać za zakupach mniej, warto chodzić na nie bez dzieci.
- Mam taki sposób z moim synem, że w aplikacji, jak mamy te zakupy, to jest jego misja, żeby tam odznaczać, co jeszcze musimy znaleźć i musimy kupić. I on faktycznie na tyle się angażuje, ma 9 lat, [...], że po prostu nie patrzy po innych półkach - opowiadała ekonomistka.
Warto dodać, że niektóre artykuły tuż przed świętami robią się droższe, dlatego, to, co możemy, warto kupić wcześniej. O czym jeszcze pamiętać? Co jeszcze możemy zrobić, aby zaoszczędzić na zakupach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ostrzeżenie dla klientów największego banku w Polsce. "Możesz stracić pieniądze"
- Znamy już przewidywania, ile zapłacimy za karpia. Jaka będzie cena tej ryby w 2024 roku?
- Od stycznia zacznie obowiązywać nowy podatek. Kogo obejmie?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN