UOKiK wziął pod lupę tanią linię lotniczą popularną wśród Polaków. Czego dotyczy postępowanie?

Kobieta na lotnisku
UOKiK wziął pod lupę tanią linię lotniczą popularną wśród Polaków. Czego dotyczy postępowanie?
Źródło: TravelCouples/GettyImages
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie linii lotniczych Ryanair. Co instytucja zarzuca tej wybieranej przez wielu Polaków firmie oferującej tanie loty zagraniczne? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marcin Ruciński, Ewa Sidor-Rucińska, dr Iga Małobęcka-Szwast
Kupiłeś bilet, ale nie poleciałeś samolotem? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontroluje linię Ryanair

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez linię lotniczą Ryanair tak zwanego overbookingu. Jest to wynik interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

"Prezes UOKiK postanowił o wszczęciu postępowania wyjaśniającego mającego na celu wstępne ustalenie, czy w związku z praktykami przewoźnika lotniczego Ryanair stosowanymi wobec pasażerów, którym odmówiono przyjęcia na pokład, nastąpiło naruszenie uzasadniające wszczęcie postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów" - czytamy w piśmie wysłanym przez instytucję do RPO.

"Przedmiotowe postępowanie w chwili obecnej dotyczy jedynie możliwego naruszenia przepisów Rozporządzenia przez stosowaną przez Przewoźnika treść formularzy elektronicznych, które nie przewidują możliwości złożenia reklamacji w przypadku odmowy przyjęcia na pokład (dotyczą jedynie odwołania lub opóźnienia lotu)" - dodaje UOKiK.

Czym jest overbooking?

Będący przedmiotem postępowania overbooking to praktyka stosowana bardzo często przez linie lotnicze. Polega na sprzedaży klientom większej liczby biletów niż jest dostępnych miejsc na pokładzie. Wynika to z przewidywań, że część pasażerów nie stawi się na lot. Dzięki temu linie lotnicze minimalizują straty związane z niewykorzystanymi miejscami, co pozwala im zachować atrakcyjne ceny biletów.

Może to jednak prowadzić do tak zwanego bumpingu, czyli odmowy przelotu w przypadku braku wolnych miejsc. Linie lotnicze zazwyczaj oferują w takiej sytuacji odszkodowania, zmiany rezerwacji lub inne formy rekompensaty dla ochotników, którzy zgodzą się na rezygnację z lotu. Jeśli brakuje chętnych, mogą samodzielnie wybrać pasażerów do "przełożenia" lotu, co bywa frustrujące dla podróżnych.

Praktyka overbookingu, choć legalna, jest dość kontrowersyjna ze względu na wpływ na komfort pasażerów i planowanie przez nich podróży.

Więcej na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości