UOKiK

  UOKiK

  Co drugi sklep wprowadza swoich klientów w błąd. Jak tłumaczy prezes UOKiK, często zdarza się, że wyższe ceny na paragonie wynikają z braku doświadczenia początkujących przedsiębiorców. Niestety nie brakuje także oszustów, którzy żerują na naiwności konsumentów. W takiej sytuacji prawo stoi po stronie konsumenta.

  Inspekcja Handlowa skontrolowała dwanaście modeli zabawek dla dzieci poniżej trzech lat, m.in. książeczki do kąpieli czy kostkę do gry. Część z nich zawierała niedozwolone stężenie toksycznego przy połknięciu fosforanu tris. W przypadku niektórych modeli stwierdzono braki formalne.

  Boże Narodzenie już za 3 tygodnie, przed nami szał świątecznych zakupów. W tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - mniej chętnie będziemy odwiedzać tradycyjne sklepy i centra handlowe. Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie więc zamawianie gwiazdkowych prezentów przez Internet. Warto jednak upewnić się, kto jest sprzedawcą i za co odpowiada. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, żeby nie stracić pieniędzy.

  Piękne, zdrowe i wypielęgnowane paznokcie to marzenie wielu kobiet. Coraz częściej panie oddają swoje dłonie w ręce specjalistek i odwiedzają salony manicure. Kupują też specjalistyczne urządzenia do stosowania w domu. Sprzęt do pielęgnacji paznokci postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Niestety, wyniki kontroli mogą niepokoić. Używasz urządzeń do hybrydy? Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę.

  W trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwą inwestycję. Oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferują atrakcyjne oferty, obiecujące zysk na wysoki procent, które potem okazują się finansowym fiaskiem. Uważać należy też na podejrzane usługi dotyczące ochrony zdrowia lub leczenia. To dotyczy zwłaszcza osób starszych. Zobacz, jak nie stracić pieniędzy.

  Coraz więcej osób kupuje maski antysmogowe. Niestety niektóre z nich, jak wykazały badania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie spełniają wymogów i wcale nas nie chronią przed szkodliwymi pyłami. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rzeczniczkę UOKiK Małgorzatę Cieloch, aby zapytać, na co zwracać uwagę przy zakupie maski, by potem mieć pewność, że rzeczywiście będzie nas chroniła przed smogiem i czy nieskuteczne maski zostały wycofane ze sprzedaży.

  Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa skontrolowała 70 proc. sklepów i hurtowni rybnych. Aż w 70 proc. Wykryto nieprawidłowości. Wśród sprawdzanych ryb znaleziono m.in. łososia "z zażółceniami i o tranowatym smaku" oraz "mazistego" mintaja. Jakie jeszcze nieprawidłowości wykryto? O komentarz do tych wyników poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Agnieszkę Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na co zwracać uwagę przy zakupie ryby? Czy ryby szybko się psują?

  Nie zawsze dania, które zamawiamy w restauracjach spełniają nasze oczekiwania. Czy można je wtedy reklamować? Kiedy najlepiej zareklamować podane jedzenie? Czego można żądać od restauratora? A jak wygląda sprawa reklamacji w przypadku źle zrobionej usługi w zakładzie fryzjerskim? Z kim kontaktować się w sprawie reklamacji? O tym gość Dzień Dobry TVN Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.