UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami. "Mogą powodować astmę, nowotwory"

UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami. "Ponad 280 razy za dużo ftalanów"
UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami. "Ponad 280 razy za dużo ftalanów"
Źródło: GettyImages/Tatyana Tomsickova Photography

UOKiK skontrolował zabawki dla dzieci. 362 modele zostały sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i oznakowania. Niestety, wyniki nie są zadowalające, ponieważ co czwarta zabawka miała nieprawidłowości. Jakie? Sprawdź.

W co bawić się w domu?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyniki kontroli zabawek

UOKiK opublikował na oficjalnej stronie wyniki kontroli zabawek dla dzieci. Sprawdzono 362 modele, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i oznakowania. W zabawkach badano: ftalany (zmiękczacze tworzyw sztucznych), siłę magnesów, głośność oraz małe części. Jeżeli chodzi o ftalany i małe części (lalki, skakanki, piłki, skoczki, kaczuszki), nieprawidłowości wykryto w 49 z 221 modeli.

Jakie to były nieprawidłowości?

  • Złe wyniki badań laboratoryjnych - 25 modeli (ponad 280 razy za dużo ftalanów,
  • złe oznakowanie - 30 modeli.

Jak podano, ftalany w wysokim stężeniu mogą powodować zaburzenia płodności, uszkodzenie nerek lub wątroby, astmę, nowotwory.

Niebezpieczne zabawki

W kategorii magnetycznych i małych części (klocki, kulki, puzzle, układanki, tablice) wykryto nieprawidłowości w 16 na 41 modelach. Najczęściej były to za silne części magnetyczne, zbyt małe części lub zadziory. Oprócz tego 12 modeli miało złe oznakowanie.

UOKiK ostrzega, że połknięte części magnetyczne mogą spowodować stan zapalny, a nawet pęknięcie jelit. Sprawdzono także m.in. głośność zabawek, w np. trąbkach czy grających autkach. 12 na 50 modeli otrzymało złe wyniki badań. - 110 dB hałas jak na koncercie - czytamy na stronie urzędu. - Za głośne zabawki mogą powodować uszkodzenie słuchu i zwiększają ryzyko przebodźcowania - dodano.

Jak więc kupić bezpieczną zabawkę? Należy dostosować ją do wieku i możliwości dziecka, zwrócić uwagę na solidność wykonania, upewnić się, że nie ma w niej za małych części, za długich linek, czytać instrukcje i pamiętać, że niektóre zabawki dziecko może używać tylko pod nadzorem osoby dorosłej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości