Dalsza cześć tekstu znajduje się poniżej.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. podatku wyrównawczym.
Co to jest podatek wyrównawczy?
Celem ustawy jest wprowadzenie unijnej dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Szacuje się, że nowy podatek będzie musiało płacić ok. 7 tysięcy firm.
Dzięki nowym przepisom wpływy do budżetu państwa wzrosną o ponad 23,9 mld zł w ciągu 10 lat (przy wydatkach wynoszących łącznie w tym okresie niespełna 370 mln zł).
Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem niektórych regulacji, wchodzących w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Podatek wyrównawczy. Kogo obejmie?
Podatek obejmie jednostki składowe grup międzynarodowych lub grupy krajowe, jeżeli w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły one przychód grupowy na poziomie co najmniej 750 mln euro.
Takie podmioty będą musiały oszacować wysokość uzyskanego dochodu - wedle zasad opisanych w ustawie - a następnie oszacować wysokość zapłaconych podatków. To umożliwi im przeprowadzenie testu efektywnej stawki podatkowej. Jeśli efektywna stawka okaże się mniejsza niż 15 proc., firma będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy.
Warto dodać, że w niektórych przypadkach przepisy zawarte w ustawie mogą działać wstecz. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy firma dokona korekt, które doprowadzą do obniżenia podatków, zwłaszcza CIT, branych pod uwagę przy wyliczaniu efektywnej stawki podatkowej. Po takiej korekcie przedsiębiorstwo będzie musiało jeszcze raz wyliczyć dochód z roku, którego dotyczy korekta oraz efektywną stawkę podatkową. Jeśli okaże się ona niższa od wyliczonej wcześniej, wówczas pojawi się konieczność zapłacenia dodatkowego podatku.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Duże banki zapowiadają prace techniczne. "Utrudnienia w korzystaniu z bankomatów"
- Ceny w sklepach wciąż rosną. Za co płacimy najwięcej?
- Bon senioralny - dla kogo, ile i od kiedy? Znamy szczegóły projektu
Autor: Pkarp/dap/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/Getty Images