opłaty

  opłaty

  Pasażerowie PKP Intercity korzystający z oferty wagonu restauracyjnego WARS mogli zauważyć, że ich ulubione danie kosztuje więcej. Nie ma to jednak związku z podwyżką cen produktów. Stoi za tym dodatkowa opłata.

  Sprawdź, kto może ubiegać się o świadczenie.

  Rodzice w Gliwicach zapłacą o wiele więcej za pobyt dzieci w żłobkach niż dotychczas. Od 1 maja drastycznie wzrosną opłaty.

  Kto powinien płacić za czynsz i regulować rachunki za media - kobieta czy mężczyzna? A może obowiązek uiszczania opłat spada wyłącznie na osobę zarabiającą więcej? Ekspertka od finansów znalazła sprawiedliwy sposób na rozwiązanie tego problemu.

  Indywidualni odbiorcy gazu mogą wybrać pomiędzy jego ceną zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a stawkami wolnorynkowymi. Z zatwierdzanych taryf można korzystać również wtedy, gdy gaz kupuje zarządca lub właściciel budynku.

  Od początku 2022 roku wprowadzono obowiązek zakupu biletu wstępu za wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. Brak ważnego biletu może skutkować mandatem. Pieniądze z wejściówek przeznacza się na utrzymanie infrastruktury turystycznej, czystości na szlakach oraz działalności ratowników. Co trzeba wiedzieć o zmianach?

  Z chwilą, kiedy budżet się nie dopina, najczęściej rezygnujemy z wywiązywania się ze stałych płatności. Od początku pandemii zaległości czynszowe osób prywatnych oraz firm wzrosły o jedną czwartą i wynoszą obecnie 183 mln złotych. Nieopłacone rachunki to betonowe koło ratunkowe - po czasie ciężko spłacić spiętrzone zobowiązania, łatwiej natomiast trafić do rejestru dłużników.

  Niektóre zarządy wspólnot mieszkaniowych pobierają opłaty za utrzymanie i administrowanie garaży podziemnych, które są odrębnymi lokalami. Na to nie chcą się godzić właściciele mieszkań i innych lokali w budynkach. Zdaniem wielu prawników, takie sytuacje, bez porozumienia obu stron, nie powinny mieć miejsca.

  Od grudnia na niektórych odcinkach autostrad znikną bramki, w których opłacało się bilety. Nie oznacza to jednak, że przejazdy będą darmowe.

  Opłata klimatyczna już nie ominie turystów. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Ministerstwo Finansów chcą uszczelnić system ściągania danin miejscowych i uzdrowiskowych.

  O tym, że jest drożej, nie trzeba nikogo przekonywać, widzimy to, robiąc zakupy każdego dnia. Gwałtowny skok cen zauważa ponad 90 procent Polaków. Ponad 80 proc. spodziewa się, że będzie jeszcze gorzej. Najbardziej poszły w górę opłaty za żywność, benzynę, gastronomię, materiały budowlane oraz mieszkanie. Co jest przyczyną inflacji? Jak na nią reagujemy?

  Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma uregulować jej zasady i na stałe wpisać do kodeksu pracy. Co te zmiany będą oznaczały dla pracodawców i pracowników?

  Abonament RTV muszą płacić wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. Z obowiązku nie zwalnia ewentualny abonament opłacany w sieci kablowej. Poczta Polska ma zamiar sprawdzić, czy osoby, które w ostatnim czasie kupiły nowy sprzęt, wnoszą odpowiednią opłatę z tytułu obowiązkowego abonamentu.

  W związku z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych banki mają rzetelnie informować klientów, za co i kiedy pobierają od nich opłaty. O tym, co nowelizacja przyniesie nam dobrego rozmawialiśmy z Patrycjuszem Wyżgą, dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat. Gdzie mogą być ukryte małe koszty? Co jest najbardziej kosztowne? I od kiedy nowelizacja wejdzie w życie?