Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 roku? Rząd ustalił cenę maksymalną

Prąd
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Po co nam spowiedź?
Po co nam spowiedź?
Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Macierzyństwo na wózku (napisy)
Macierzyństwo na wózku (napisy)
Dom dla młodzieży w kryzysie bezdomności
Dom dla młodzieży w kryzysie bezdomności
Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Pierwsze mieszkania wspomagane dla osób autystycznych (napisy)
Pierwsze mieszkania wspomagane dla osób autystycznych (napisy)
Człowiek bez tożsamości (napisy)
Człowiek bez tożsamości (napisy)
Czy Polacy idą na wybory?
Czy Polacy idą na wybory?
Ach, ta wielka płyta (napisy)
Ach, ta wielka płyta (napisy)
Niosą pomoc pod ostrzałem
Niosą pomoc pod ostrzałem
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
W pętli szkolnej przemocy
W pętli szkolnej przemocy
Dlaczego Polacy chcą mieć broń?
Dlaczego Polacy chcą mieć broń?
Rząd zajmuje się właśnie tworzeniem nowej ustawy dotyczącej bonu energetycznego. Znajdą się w niej zapisy określające maksymalną cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 roku? Radosław Mróz z TVN24 przybliżył ten temat widzom Dzień Dobry TVN.

Ile wyniesie maksymalna cena prądu?

W ramach prac nad nową ustawą dotyczącą bonu energetycznego, rząd ustalił też między innymi maksymalną cenę prądu dla gospodarstw domowych.

- W projekcie ustawy zawarto przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energie elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Cena ta obowiązywać będzie w drugiej połowie 2024 r. i ma być ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty – czytamy w informacji zamieszczonej w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach kancelarii premiera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Obecnie obowiązująca cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to 412 zł netto/1 MWh – bez VAT i akcyzy. Kwota ta obowiązuje odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów (zależą one od liczby dzieci oraz tego, czy w gospodarstwie znajdują się osoby niepełnosprawne, ewentualnie czy odbiorca prowadzi gospodarstwo rolne) - od 6/12 z 1,5 MWh do 6/12 z 2 MWh.

- Najprościej mówiąc, poziom zamrożenia będzie na naszą niekorzyść. Obecnie to 412 zł MWh, teraz ten poziom mrożenia ma wynosić 500 zł za MWh. Państwa rachunki będą wyższe o około 30 zł. Różnica wynosi około 20 procent - relacjonował w Dzień Dobry TVN Radosław Mróz.

Bon energetyczny i zmiana taryfy - nowe przepisy

"W proponowanym brzmieniu przepisów ustawy bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym" - czytamy także we wspomnianej informacji.

Wskazano w niej również, że świadczenie to pozwoli "częściowo pokryć płatności z tytułu energii" elektrycznej tym odbiorcom, którzy ze względu na niskie dochody są zagrożeni ubóstwem energetycznym.

W projektowanej ustawie znajdą się także przepisy mające na celu wprowadzenie zmian w taryfach obrotu energią elektryczną.

"Projektowane przepisy nakładają na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek przedłożenia do zatwierdzenia Prezesowi URE zmiany taryfy z okresem jej obowiązywania nie krótszym niż do dnia 31 grudnia 2025 r. Zakładanym efektem będzie obniżenie poziomu cen energii elektrycznej obowiązujących w taryfach dla gospodarstw domowych" - poinformowano.

Więcej na ten temat przeczytacie w serwisie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Reporter: Radosław Mróz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aitor Diago/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes