prąd

  Kto będzie odpowiedzialny za sprawdzanie limitu i przydzielanie ulg?

  W związku z rosnącymi cenami paliw grzewczych, a także ich brakami, wiele rządów szuka sposobu na oszczędności. W Polsce może zostać wprowadzony mechanizm zachęcający do oszczędzania energii. Na czym ma polegać?

  Przerwy mogłyby narazić producentów na ogromne straty finansowe i niedobór produktu.

  Pogłębiający się kryzys energetyczny sprawia, że coraz częściej mowa o zaciskaniu pasa, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Niedobory energii mogą odbić się na pracy wielu miejsc. Czy Warszawę czeka blackout i przerwy w dostawie prądu?

  Klienci spółki E.ON Polska (dawniej innogy Polska) będą płacić więcej. Już od czerwca zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki za energię elektryczną. Na tym jednak nie koniec. Stawki ponownie podskoczą w sierpniu. To właśnie wtedy przestanie obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna, dzięki której obowiązywała niższa akcyza i VAT na energię.

  Naukowcy stale opracowują innowacyjne sposoby na pozyskanie energii.

  Ile przyjdzie nam płacić za energię w przyszłym roku?

  Taryfa weekendowa to rozwiązanie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Co zrobić, aby płacić mniej? Dla kogo ta opcja jest opłacalna, a dla kogo niekoniecznie? Taryfa G12w – sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

  Grupa Energea ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się i grożą odcięciem prądu. To nie pierwsza taka próba oszustwa "na prąd". Wysyłane są wiadomości SMS z linkiem do wyrównania niedopłaty. Sprawdź, co trzeba wiedzieć i jak nie dać się oszukać. 

  Od piątku 1 kwietnia w życie wchodzą zmiany związane z rozliczaniem energii pozyskiwanej z fotowoltaiki. Nowe zasady będą mniej opłacalne i wiele osób mogą zniechęcić. Na czym dokładnie polegają i kogo dotyczą?

  Czajnik to podstawowy sprzęt w każdej kuchni. Jednak w dobie galopujących cen prądu i gazu ważne jest, żeby był on energooszczędny. Zatem jaki wybrać: elektryczny czy gazowy? Który z nich najszybciej zagotowuje wodę? Na te pytania odpowiedział Konrad Koterba, poszukiwacz gadżetów.

  Przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem ostrzegają synoptycy IMGW. Wcześniej alert wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Sytuacja będzie szczególnie niebezpieczna w dziesięciu województwach. Jak długo utrzyma się niebezpieczna pogoda?

  10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ile prądu pobierają poszczególne sprzęty w domu i ile pieniędzy znika nam przez to z portfela? Jak efektownie oszczędzać energię i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała ekspertka edukacji finansowej Dominika Nawrocka.

  Czarny scenariusz może się ziścić.

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne kilka dni temu poinformowały, że nasz kraj miał niedobór rezerw mocy. Pomocy udzielili nam Szwecja, Niemicy, Litwa i Ukraina. Czy możliwe jest, że Polakom zabraknie zimą prądu? Jak przygotować się na tzw. "blackout"?

  Polski przemysł ostrzega.

  Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia.

  Nie odpowiadaj na fałszywe SMS-y!

  "Od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. To niejedyne obniżki cen. W 2022 roku tanieje również gaz ziemny i energia elektryczna. 

  Podwyżki cen prądu w 2022 roku są nieuniknione. Polacy już od kilku lat otrzymują co roku wyższe rachunki. Z czego to wynika? Jaki wzrost cen czeka nas w 2022 roku? Czy można obniżyć swoje opłaty?

  W ciągu dnia eksploatujemy wiele różnych przedmiotów, wymagających użycia prądu. A rachunki za to rosną. Które urządzenia zużywają najmniej prądu? Co zrobić, by zmniejszyć opłaty za zużywaną każdego dnia energię elektryczną?

  Ceny prądu stale rosną, dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, by ograniczyć jego zużycie, a tym samym obniżyć rachunki i oszczędzić nieco pieniędzy w skali roku. Nasze domy przepełnione są urządzeniami elektrycznymi - które z nich pobierają najwięcej energii?

  W Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej podane zostały ceny prądu na najbliższe lata. Wzrost jest na tyle duży, że samorządowcy muszą po raz kolejny przeliczyć cały budżet. Miało być taniej, jednak inflacja i pandemia sprawiły, że ceny stale rosną.

  Źródłem prądu w samochodzie jest akumulator. W wyniku użytkowania może się rozładować i wymagać podłączenia do prostownika. Sprawdźmy, w jaki sposób podłączyć kable do akumulatora.

  Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.

  W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Początkowo mówiło się o budowie jednego bloku, teraz rząd rozważa budowę aż sześciu. Gdzie miałyby powstać i kiedy rozpocznie się ich budowa?

  Przyszłoroczne podwyżki cen prądu są już pewne. Choć rząd zapewniał, że Polacy ich nie odczują, niestety projekt dopłat, nad którym pracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska został wycofany z prac legislacyjnych. W 2021 roku będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł więcej niż w tym roku. Czym jest opłata mocowa, jak zaoszczędzić prąd i świadomie go wykorzystywać? Na te pytania odpowiedział nam fizyk Dariusz Aksamit.

  Zbliżający się rok 2021 przyniesie podwyżki cen prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy trzem z czterech sprzedawców. Więcej zapłacą gospodarstwa domowe korzystające z usług Enei, PGE Obrót oraz Taurona. Sprawdź, o ile wzrosną rachunki.

  Rachunki za prąd dla odbiorców indywidualnych będą wyższe. Chodzi o nową opłatę, która od nowego roku ma pokrywać koszty funkcjonowania rynku mocy w Polsce. Ile wyniesie podwyżka? Stawki opłaty mocowej ogłosił prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

  Dzień Dobry TVN postanowiło być programem samowystarczalnym i ekologicznym, dlatego zainwestowało we własny generator prądu :)