prąd

  prąd

  Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.

  Przyszłoroczne podwyżki cen prądu są już pewne. Choć rząd zapewniał, że Polacy ich nie odczują, niestety projekt dopłat, nad którym pracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska został wycofany z prac legislacyjnych. W 2021 roku będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł więcej niż w tym roku. Czym jest opłata mocowa, jak zaoszczędzić prąd i świadomie go wykorzystywać? Na te pytania odpowiedział nam fizyk Dariusz Aksamit.

  Zbliżający się rok 2021 przyniesie podwyżki cen prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy trzem z czterech sprzedawców. Więcej zapłacą gospodarstwa domowe korzystające z usług Enei, PGE Obrót oraz Taurona. Sprawdź, o ile wzrosną rachunki.

  Rachunki za prąd dla odbiorców indywidualnych będą wyższe. Chodzi o nową opłatę, która od nowego roku ma pokrywać koszty funkcjonowania rynku mocy w Polsce. Ile wyniesie podwyżka? Stawki opłaty mocowej ogłosił prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

  Choć z pozoru niewiele łączy ją z tytułową bohaterką noweli Stefana Żeromskiego, Stasią Bozowską, to ma z nią wspólną wytrwałość i niezłomność. Waży 45 kg i "wyciska" dwa i pół razy więcej niż sama waży. Niedawno została zaproszona przez samego Arnolda Schwarzeneggera do USA. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy sztangistkę Justynę Kozdryk. Towarzyszyła jej Agnieszka Rylik.

  Birma jest obecnie jednym z najbiedniejszych krajów świata. To miejsce, gdzie regularne przerwy w dostawach prądu i złe warunki życia to codzienność. Chociaż Birma oddalona jest od Polski o ponad 9 tys. km okazuje się, że więcej nas z nią łączy niż dzieli. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Gil, Prezes Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Birmańska.