Czeka nas wielka wymiana liczników energii elektrycznej w domach. Unia dofinansuje ich zakup

wtyczka w gniazdku
Czeka nas wielka wymiana liczników energii elektrycznej w domach. Unia dofinansuje ich zakup
Źródło: Photo and Co/GettyImages
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał w komunikacie, że rozpoczyna się kolejny etap programu wymiany liczników energii elektrycznej na bardziej nowoczesne. Jest to konieczne ze względu na zapisy zawarte w nowelizacji Prawa energetycznego. Jak będą działały nowe liczniki? Ile pieniędzy zostanie na to przeznaczone?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dominika Nawrocka
Jak oszczędzać prąd?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wymiana liczników elektrycznych w całej Polsce

Z komunikatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynika, że przedstawiciele Energi Operator podpisali kolejną umowę na dofinansowanie zakupu nowoczesnych liczników energii elektrycznej. Dotychczas przeznaczono już na ten cel ponad 600 milionów złotych z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Łączny budżet programu to miliard złotych.

Przedsięwzięcie zakłada zakup prawie 436 tys. liczników zdalnego odczytu i ponad 23 tys. modemów komunikacji zastępczej. Beneficjentami dofinansowania są m.in. Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja i PGE Dystrybucja. Klienci mają zostać objęci zdalnym odczytem do końca 2026 roku.

Jest to już druga taka umowa ze spółką. Pierwsza, podpisana w 2023 roku, opiewała na kwotę niespełna 65 mln złotych. Dlaczego liczniki muszą być wymienione? Jak działają zakupione w ramach programu urządzenia?

Jakie korzyści przyniosą nowoczesne liczniki?

Jak wyjaśniono w komunikacie NFOŚiGW, inteligentne liczniki dokonują pomiaru w czasie rzeczywistym. Dzięki temu całkowicie eliminują ryzyko błędów odczytowych. Warto też zaznaczyć, że dane pozyskane w sposób zdalny ułatwiają lokalizację uszkodzeń sieci oraz określenie klientów dotkniętych awarią. Dają również możliwość lepszego zarządzania zużyciem energii. Gospodarstwa domowe, które mają zainstalowany taki licznik, mogą korzystać z tak zwanych dynamicznych taryf na prąd.

Dlaczego liczniki energii elektrycznej muszą być wymienione?

Jak informuje instytucja, obowiązek wymiany liczników wynika z nowelizacji Prawa energetycznego. Zgodnie z tymi przepisami do 4 lipca 2031 roku 100 proc. odbiorców końcowych w całej Polsce powinno być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu. Unijne regulacje przewidują także, że spółki dystrybucyjne mają wyposażyć w takie urządzenia 80 proc. swoich indywidualnych odbiorców do 2028 roku. Finansowanie wymiany liczników pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego, który zasilony jest ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami.

Więcej na ten temat przeczytasz w tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości