Spoofing - oszustwo (prawie) idealne. Czym jest i jak się przed nim bronić? "Będą używali nie technologii, ale psychologii"

Spoofing - oszustwo (prawie) idealne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spoofing - oszustwo (prawie) idealne?
Spoofing - oszustwo (prawie) idealne?
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Policja prowadzi śledztwo w sprawie wywołania fałszywego alarmu bombowego na pokładzie samolotu, który kilka dni temu leciał z Warszawy do Newark. Maszyna zawróciła na polskie lotnisko, a funkcjonariusze ujęli osiem osób, w tym znanych influencerów. Istnieje podejrzenie, że zatrzymani mogli paść ofiarą tzw. spoofingu. Definicję tego coraz bardziej powszechnego zjawiska przedstawił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki.

Czym jest spoofing?

W dobie rozwijającej się technologii nieustannie informujemy o nowych formach dokonywanych oszustw, na punkcie których warto być wyczulonym. Zalicza się do nich m.in. spoofing.

- Spoofing to sytuacja, w której w telekomunikacyjnych środkach ktoś się podszywa pod kogoś, np. w SMS-ie, w rozmowie telefonicznej, w mailu albo na stronie internetowej. (...) Polega na oszukaniu osoby odbierającej telefon, że dzwoni do niej ktoś zaufany, ktoś, kogo zna ta osoba. A tymczasem to nie jest ta osoba. To są osoby, które w pewnym sensie wykradły jej numer telefonu na chwilę - tłumaczy w wakacyjnym wydaniu Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Dziennikarz przekonuje, że i tak w porównaniu do lat poprzednich można cieszyć się coraz mniejszą liczbą szeroko dostępnych narzędzi do przechwycenia numeru telefonu. - Kiedyś dowolny mały Jasio ze szkoły podstawowej mógł sobie ściągnąć aplikację do spoofingu i prawie że profesjonalnie oszukiwać. Źli ludzie niestety z tego korzystali - wspomina Sawicki. Choć sytuacja się poprawiła, trzeba pamiętać, że użytkownicy sprzętów elektronicznych, a tym bardziej smartfonów oraz komputerów, są nadal stale narażeni na różnego rodzaju działania przestępców.

Jak uchronić się przed spoofingiem?

Problem podszywania się oszustów pod członków rodzin ofiar cyberprzestępczości dostrzegli również rządzący. Jak informuje Marcin Sawicki, 24 września w Polsce ma wejść w życie ustawa, która "nakazuje sieciom telefonicznym sprawdzanie, czy numer się podszywa pod inny".

- Przygotujmy się na to, że oszuści coraz częściej będą używali w swoich atakach nie technologii, ale psychologii - dodaje dziennikarz.

Gość Dzień Dobry TVN przy okazji podzielił się z widzami wskazówką, która może przydać się, gdy będziemy adresatami wzbudzającego podejrzenia połączenia telefonicznego, podczas którego ktoś rzekomo bliski prosi nas o pilną pomoc finansową.

- Nawet policja zajmująca się cyberbezpieczeństwem radzi: Rozłączmy się, zaczekajmy co najmniej 30 sekund i oddzwońmy. Oddzwońmy, dlatego że przeważnie w tego typu atakach oszuści nie przejmują tego numeru, czyli nie przejmą tego przychodzącego połączenia ponownie - uświadamia Sawicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości