Ludzie często obawiają się, że prośrodowiskowe rozwiązania nie są opłacalne. Tymczasem ekologia i ekonomia mogą iść ze sobą w parze. Przykładem jest prowadzenie oszczędnego domu. Jak zatem zaoszczędzić na prądzie, wodzie i ogrzewaniu? Na to i podobne pytania odpowiadał na naszym czacie ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju Leroy Merlin Jacek Hutyra.
Ekologiczny dom
Goszczący w studiu Dzień Dobry TVN ekspert wymienił związane z ekologią problemy, z jakimi mierzymy się w Polsce - to domy, będące wampirami energetycznymi, czerpanie energii z paliw kopalnych, złe zarządzanie śmieciami czy długie okresy suszy przeplatające się z deszczami nawalnymi. Z jakich rozwiązań możemy korzystać w naszych domach i mieszkaniach, by dodatkowo nie szkodzić planecie i jednocześnie zadbać o portfel?
- Możemy teraz już przecież produkować w domach energię fotowoltaiką, od ładnych paru lat bardzo popularna w Polsce, sposób na czystą, tanią energię ze słońca. Pompa ciepła, elektryczne urządzenie, które pozwala ogrzać dom, rozmaite rozwiązania wodooszczędne, choćby gromadzenie deszczówki do podlewania ogrodu, czy wybieranie produktów, które są trwalsze, a przez to mniej obciążone środowisko - wymieniał ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju Leroy Merlin Jacek Hutyra.
Gość programu opowiedział również o mniej znanym urządzeniu, jakim jest perlator. - Służy do tego, żeby napowietrzyć wodę, która wychodzi z kranu, z baterii. Po to, żeby mniej wody zużywać. Więcej powietrza, mniej wody, więc płacimy mniej za wodę na rachunku, mniej za ścieki - mówił.
Jacek Hutyra opowiedział również o tym, co powinno cechować ekologiczny dom. - Po pierwsze, termomodernizacja, czyli takie docieplenie popularne. Ściany, okna, drzwi, stropy. Od razu widać na fakturze za prąd, za energię bardziej cieplną, mniejsze wydatki. Po drugie, nowoczesne źródła ciepła. Pompa ciepła na prąd, w lecie chłodzi, w zimie grzeje, a przy okazji woda użytkowa ciepła. (...) Pompa ciepła to jest taka trochę odwrócona lodówka, po to, żeby można było mieć w domu zimą ciepło. Działa na prąd, więc automatycznie znika nam komin, znika nam potrzeba palenia czegokolwiek, nie ma tego smogu, nie ma tego problemu - wyjaśniał.
Kolejne punkty to: wentylacja z rekuperacją ciepła, fotowoltaika i wspomniany już perlator. Co jeszcze możemy zaimplementować w domu lub mieszkaniu? Sprawdźcie w materiale wideo.
Ekologiczny, oszczędny dom – jak to działa i czy rzeczywiście warto? CZAT
Dzień dobry , chcemy z narzeczonym zbudować dom. Nie znamy się na tym . Moje pytanie brzmi : z czego zbudować dom aby zbudować go jak najtańszym kosztem ale żeby był jak najbardziej oszczędny , w sensie żeby nie uciekało z niego ciepło , żeby trzymał dobrze ciepło , z czego zrobić ściany ? Czy robić kominek i ogrzewanie podłogowe ? Czy to wszystko ma sens i się opłaca ? Czy dom ma być szkieletowy? Z czego zrobić dach i z jakich materiałów ? Wiadomo że zrobimy baterie słoneczne i pompę ciepła ale jakie baterie i jaką pompę ? Przez to że się na tym nie znamy możemy popełnić jakiś błąd bo będzie się nam wydawało że robimy dobrze a potem rachunki za ogrzewanie nas zjedzą . Dziękuję za odpowiedź . Ania
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, zdecydowanie zapraszam do kontaktu z ekspertem i rozmowy o Państwa konkretnych projekcie od A do Z. Dobór pompy i fotowoltaiki zależy od całokształtu parametrów Państwa domu, w tym wielkości, a nawet od regionu Polski, w którym się znajduje.
A co z mocą bierną przy oświetleniu ledowym?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, LED pozostaje najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia oszczędności finansowych i środowiskowych. Nie potrzeba specjalnie przejmować się tematem mocy biernej w mieszkaniach czy domach, ale im więcej oświetlenia potrzebujemy (np. biura, przedsiębiorstwa), może to być bardziej istotne. Ogólna rada jest taka - wybierać urządzenia w najlepszej klasie energetycznej.
Dzień dobry, mam dom 150 m2, ogrzewanie gazowe, na dachu zamontowane 12 lat temu solary podgrzewające wodę - 4 panele i zbiornik na wodę 350 l. Obecnie solary są odłączone, ponieważ trzeba wymienić zużyty zbiornik na wodę. Czy opłaca się inwestować w wymianę zbiornika i dalej korzystać z tych paneli słonecznych, czy to rozwiązanie jest już po kilkunastu latach nieopłacalne i nieekologiczne? Czy nieużytkowane przez rok solary są jeszcze dobre.
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, one oczywiście cały czas mogą się opłacać, nawet uwzględniając wymianę zbiornika, natomiast ponieważ w domu jest ogrzewanie gazowe, warto zastanowić się nad wymianą i połączeniem pompy ciepła z fotowoltaiką. Pompa ciepła zapewni komfort termiczny, ale również ciepłą wodę. A miejsce pod kolektory wykorzystać na fotowoltaikę, ale zdecydowanie proszę porozmawiać z ekspertem o konkretnej sytuacji, w tym o możliwym dofinansowaniu.
Inwestując w magazyn energii to kolejne koszty.Pompa ciepła + fotowaltaika + magazyn energii przykładowo dla 3 osobowej rodziny to koszt około 200tys zł. Rachunki za ogrzewanie domu drewnem, peletem, gazem są niższe niż inwestycja w samą pompę ciepła i magazyn energii. Nie inwestując w pompę ciepła co wybrać?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, są inne rozwiązania elektryczne niż tylko pompa ciepła. Natomiast zdecydowanie pompa ciepła sprawdzi się na dłuższą metę najlepiej, również finansowo. Paliwa stałe i gazowe są szkodliwe dla zdrowia i środowiska, a oszczędność jest tylko krótkoterminowa, bo są coraz droższe, a ich ceny są niestabilne. Warto skonsultować się z ekspertem i porozmawiać o Państwa konkretnej sytuacji - w tym sprawdzić, czy nie mogą Państwo skorzystać z dofinansowań krajowych lub unijnych.
Cześć, mam 65 calowy telewizor plazmowy z przed 10 lat, czy jest sens zamienić na bardziej nowoczesny pod kątem zużycia energii i jaka moze być różnica w kosztach miesięcznych zużycia energii ? Lub gdzie można ww jakiś prosty sposób zweryfikować faktyczne zużycie energii obecnego telewizora? ( jest z tyłu jakaś informacja którą można w prosty sposób przeliczyć na miesięczny koszt ? )
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, najbardziej precyzyjną informację da skorzystanie z miernika poboru energii. Ma postać dodatkowego gniazdka elektrycznego z wyświetlaczem, który pokaże pobór mocy oraz zużycie prądu. Co do zasady nowy telewizor będzie o wiele bardziej oszczędny niż 10-letni, ale różnica miesięczna w kosztach może wynieść około kilku złotych, zatem dopóki działa, proponowałbym korzystać. Tym bardziej, że produkcja każdego nowego urządzenia elektronicznego to też dodatkowe obciążenie dla środowiska.
Dzień dobry! Stoimy z małżonkiem przed wyborem ocieplenia naszego domu ( szkieletowy, drewniany, o pow. 65 m, z poddaszem zagospodarowanym (2 pokoje) . Chcemy wykorzystać maty grzewcze na podczerwień + klimatyzator (nie mamy dostępu do gazu i nie chcemy budować dodatkowej kotłowni) Jaka powinna być optymalna grubość ocieplenia ścian i dachu oraz czy dobrym pomysłem jest wbudowanie mat w ścianach działowych? Czy wystarcza olana 2-szybowe? Będę wdzięczna za jakikolwiek rekomendację. Z pozdrowieniami z Gdyni :) Justyna
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, serdecznie zapraszam do naszego sklepu w Gdańsku przy ul. Szczęśliwej. Tam działa już obsługa ekspercka klientów na takie projekty termoizolacyjne z możliwością weryfikacji dostępnych dofinansowań. Co do okien, dwuszybowe dają już często naprawdę dobre parametry, ale trzyszybowe są jeszcze lepsze. W każdym razie warto skonsultować z ekspertem konkretną sytuację Pani domu.
Dzień dobry, jak zbadać, czy okna są szczelne? Kiedyś dawno temu widziałam taki program, gdzie jakiś fachowiec chodził po domu z takim urządzeniem, przykładał je do różnych miejsc w domu i szukał, gdzie ''ucieka'' ciepło.
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, można skorzystać z pełnego audytu energetycznego, podczas którego ekspert dokona przeglądu wszystkich elementów domu czy mieszkania, gdzie tracimy ciepło (ściany, stropy, dach, okna, drzwi). Można też wykonać proste badanie kamerą termowizyjną. Zobaczymy na ekranie na kolorowo, którędy ucieka nam najwięcej ciepła. Natomiast uważam, że jest to "gadżet", więc warto zrobić audyt i mieć pełną wiedzę.
Co poleca Pan na okna w sypialni zeby zachowac cieplo domowego ogniska a zarazem nie powodowac strat energii i ciepla Roleraz rzymska, zaslony na karniszu?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, są dostępne rolety termoizolacyjne, które łączą całkiem niezłe parametry i estetyczny wygląd, więc w sam raz się nadadzą.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Prądem z instalacji fotowoltaicznej nie zasilamy swoich urządzeń. Prąd sprzedajemy po marnej cenie zakładowi energetycznemu. Chyba że wykorzystamy bank energii na który stać nielicznych bo jest horrendalnie drogi.
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, zdecydowanie polecam magazyn energii. W ten sposób maksymalizujemy zużycie prądu, który wyprodukowaliśmy w naszej instalacji, ograniczając rozliczenia z zakładem energetycznym. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w naszych sklepach tak dobieramy instalacje fotowoltaiczne na potrzeby jej działania, żeby ponad 90% energii było zużywane na miejscu bez potrzeby takich rozliczeń.
Czy jest taki.dom który te wszystkie rozwiązania posiada i wychodzi na tym prawie na zero?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, tak. To rozwiązania, które już istnieją i coraz więcej ludzi korzysta z nich w swoich domach. Są takie domy, które faktycznie sprowadziły swoje rachunki za energię do bardzo niskich.
Jaki jest średni koszt zamontowania tych wszystkich rozwiązań przy założeniu że dom już przeszedł termomodernizację?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, to zależy, ale dobre przybliżenie to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przy czym pamiętajmy, że na takie rozwiązania można uzyskać dofinansowania krajowe i unijne, które mogą wynieść nawet ponad 100 tysięcy złotych. Warto więc skonsultować się z ekspertem, bo może się okazać, że faktyczny koszt inwestycji będzie bardzo niewielki lub wręcz zerowy.
Czy Pan korzysta z tych rozwiązań?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, mieszkam w mieszkaniu w zabytkowej kamienicy, zatem możliwości są ograniczone, natomiast ściany są dobrze docieplone, a okna wymienione na energooszczędne. Dodatkowo zmieniłem dostawcę prądu na takiego, który oferuje prąd w 100% ze źródeł odnawialnych. Zadbałem też o dobrą klasę energetyczną oświetlenia i urządzeń. A np. moi rodzice mieszkający w domku mają nowy dom wyposażony w te rozwiązania i bardzo je sobie chwalą - zarówno pod kątem komfortu, jak i niskich kosztów. Przedtem mieli dom słabiej docieplony i ogrzewany kotłem gazowym. Zdecydowanie nie żałują zmian.
Czy kolektory słoneczne do wody są opłacalne w naszym klimacie?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, tak. Podobnie jak i fotowoltaika, kolektory do podgrzewania wody również w Polsce mogą się sprawdzić. Fotowoltaika jest co prawda rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, bo prąd ma w domu szerokie zastosowanie. Jako ciekawostka: na naszych sklepach na dachach montujemy nie tylko fotowoltaikę, ale również kolektory, żeby podgrzewać wodę użytkowaną w sklepie. Dobrze się to sprawdza.
dzień dobry, jaki inny sposób ogrzewania wybrać aby było eko jeśli nie prąd? słyszałam dużo historii o panelach które się palą a zależy mi na długoterminowym, bezpiecznym i możliwie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź Justyna
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, zdecydowanie najlepszy jest prąd. Przede wszystkim dlatego, że korzystając z rozwiązań opartych o paliwa kopalne, czyli sytuacje, gdzie spalamy coś w domu, narażamy się na ryzyko zdrowotne, pożarowe, ale też szkodzimy środowisku. Do tego paliwa kopalne są coraz droższe, a ich ceny niestabilne. Zdecydowanie częściej zdarzają się pożary związane właśnie z piecami czy kotłami. Pożary spowodowane instalacją fotowoltaiczną to rzadkość. Na dłuższą metę na pewno docieplony dom z pompą ciepła, fotowoltaiką i magazynem energii to rozwiązanie, które nie tylko zwróci się finansowo, ale jest też bezpieczne dla zdrowia, domu i środowiska.
Czy w Leroy Merlin można zlecić modernizację termo-energetyczną? I Jak to wygląda ile kosztuje?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, można, zapraszamy. W 25 naszych sklepach taka usługa jest już dostępna, a od września we wszystkich 80. Koszt zależy od konkretnej sytuacji. Natomiast sama wstępna rozmowa z ekspertem nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje.
Dzień dobry. Z jakich programów można obecnie otrzymać dofinansowanie do rozwiązań opartych o pompę ciepła, fotowoltaikę, magazyn energii?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, dostępne programy dofinansowania są regularnie aktualizowane. Zawsze więc warto sprawdzić, co w danym momencie jest otwarte i jakie są daty składania wniosków - warto skonsultować się z ekspertem w momencie rozpoczynania projektu termomodernizacyjnego. W tym momencie dostępny jest np. program "Czyste Powietrze", a na początku września rusza kolejna odsłona programu "Mój prąd". Dobrym źródłem informacji są zawsze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzień dobry Czy montaż pompy ciepła przy braku fotowoltaiki wciąż jest opłacalny względem ogrzewania gazowego? Jak to w przybliżeniu wygląda kosztowo?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, w pierwszej kolejności warto zadbać o izolację termiczną domu (ściany, stropy, dach, drzwi, okna). Niezależnie od rodzaju ogrzewania i źródła ciepła, to na pewno obniży zużycie energii i rachunki. Pompa ciepła nadal powinna być lepszym i tańszym rozwiązaniem niż ogrzewanie gazowe, natomiast idealna sytuacja to właśnie połączenie jej z fotowoltaiką oraz z magazynem energii, żeby dodatkowo obniżyć koszty bieżącego funkcjonowania. Zachęcam do skonsultowania się z ekspertem termomodernizacji, który pomoże zrozumieć konkretną sytuację w domu.
Dzień dobry, czy w momencie niewłaściwego doboru pompy ciepła do zapotrzebowania budynku jedynym rozwiązaniem jest dalsza temomodernizacja i zwiększanie kosztów?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, dobór pompy ciepła powinien nastąpić dopiero po zbadaniu sytuacji energetycznej domu i poprawie izolacji termicznej. Wtedy mamy gwarancję, że pompa będzie o nie za dużej mocy, a więc i będzie potrzebowała mniej prądu do działania. Projekt termomodernizacji warto realizować od A do Z z ekspertem, który pomoże zrozumieć sytuację w domu, dobrać rozwiązanie w odpowiedniej kolejności, a także pomóc z dofinansowaniem ze środków krajowych lub unijnych. Jeżeli pompa jest już zamontowana, a jej funkcjonowanie budzi wątpliwości, koniecznie proszę skontaktować się z monterem albo firmą, która dostarczyła rozwiązanie.
Dzień dobry, poproszę o radę, czy przy panelach fotowoltaicznych warto mieć rozliczenie z elektrownią półroczne czy dwumiesięczne? Z pozdrowieniami Aga D.
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, to trochę zależy od osobistych preferencji. Osobiście wolę częstsze rozliczenia, żeby na bieżąco wiedzieć, ile zużywam energii i jak kształtują się koszty.
Czy będzie program rządowy by do domu osoby starszej niepełnosprawnej przyszedł ekspert i doradził co i ojakiej mocy zamontować bo nie wszyscy staruszkowie są ekspertami od ogrzewania !
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, tak, to już jest możliwe. Istnieją usługi audytu energetycznego objęte krajowymi i unijnymi dofinansowaniami. Ekspert odwiedza dom i ustala jego sytuację energetyczną, pomagając znaleźć najlepsze rozwiązania, żeby zacząć oszczędzać energię, a więc i pieniądze. Zachęcam do skorzystania z pomocy ekspertów, którzy od A do Z pozwolą zrozumieć i zmienić sytuację w domu oraz skorzystać z dofinansowania, żeby maksymalnie obniżyć, a nawet wyzerować koszty inwestycji.
Czy istnieje już możliwość instalowania mini wiatraków w domach jednorodzinnych tak żeby mogły produkować prąd także zimą? I czy są dotacje na takie rozwiązania?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, turbiny wiatrowe ("wiatraki") są fantastycznym wielkoskalowym źródłem energii elektrycznej (tzw. farmy wiatrowe), natomiast niekoniecznie sprawdzają się w domach. Wszystko zależy od lokalizacji domu, lokalizacji wiatraka, wysokości, na której jest zamontowany. Może się okazać, że wiatrak w złym miejscu nie spełni oczekiwań. Są natomiast możliwości dofinansowania. Raczej polecam jednak fotowoltaikę z magazynem energii, bo to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji.
Witam W tym roku założyliśmy fotowoltaike czekamy na założenie pompy ciepła. 2 lata temu kupiliśmy dom 60 M2 rachunki wynosily nas 1000 zł na 2 miesiace. Po założeniu fotowoltaiki pierwszy rachunek przyszedł nam 250 zł a kolejny 120 fotowoltaike mamy mocna 6.05 v i 11 paneli, panele produkują prądu tyle że powinniśmy mieć nadmiar. Co mamy robić w takiej sytuacji?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, serdecznie polecam magazyn energii, który pozwoli przechowywać nadmiar energii i wykorzystywać ją, gdy jest potrzebna.
mieszkamy w bloku czy mozna na balkonie zamontować fotowoltanike.
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, tak, jak najbardziej. Rozwiązania balkonowe są dostępne i pozwalają produkować energię ze słońca również w mieszkaniach. Warto tylko sprawdzić ze wspólnotą lub spółdzielnią, jakie zasady montażu takich urządzeń obowiązują u Państwa w bloku.
Fotowoltaika nigdy nie pokryje kosztów pompy ciepła, poniewaz panele dają energię tylko w dni słoneczne. Jakie inne ekonomiczne źródło ciepła w zamian za nie ekonomiczną i bardzo kosztowną pompę ciepła.
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, wszystko zależy od mocy zamontowanej instalacji fotowoltaicznej, ale na pewno warto połączyć ją z magazynem energii. Wtedy możemy jeszcze pewniej wykorzystywać energię słoneczną przez dłuższy czas w ciągu doby. Na pewno warto poszukiwać rozwiązań elektrycznych i nie wpaść w pułapkę pozornie "tańszych" rozwiązań opartych o paliwa kopalne, bo w dłuższym czasie okazują się droższe, szkodliwe dla środowiska, a dla nas niezdrowe.
Pompa ciepła zima gdy nie ma słońca i fotowoltaika nie działa. Jaki nlkoszt dzienny przymrozie- 20
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, to zależy oczywiście od parametrów energetycznych domu, a zwłaszcza jak bardzo efektywnie jest docieplony. Zależy to też od powierzchni domu i mocy pompy. Nie mamy już w Polsce ostatnimi laty wielu dni z temperaturami poniżej minus 20 stopni, więc jest to sytuacja dość rzadka. Dlatego warto też mieć w domu magazyn energii, który pozwoli korzystać z energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę np. w nocy.
Dzień dobry, w jaki sposób pompa ciepła może chłodzić pomieszczenie?
- Jacek Hutyra: Dzień dobry, pompa ciepła to urządzenie, które dba o komfort termiczny w domu przez cały rok. W zimie zapewnia ciepło, w lecie może zapewniać chłód, a oprócz tego dostarcza ciepłą wodę użytkową. Sposób działania pompy ciepła można wyobrazić sobie jako lodówkę, która działa w "obie strony". W zimie - ciepło, w lecie - chłód.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego plastikowe nakrętki są przymocowane do butelek? Wyjaśniamy
- Plastikowe butelki mogą otrzymać nowe życie. Jest jednak warunek. Jaki?
- 2-latek połknął plastikowy przedmiot. Badanie mogło uchronić go od śmierci, ale lekarze odesłali go do domu
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images