Materiał promocyjny

Ekologiczny, oszczędny dom – jak to działa i czy rzeczywiście warto?

Ekologiczny, oszczędny dom – jak to działa i czy rzeczywiście warto?
Ekologiczny dom to oszczędności
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ludzie często obawiają się, że prośrodowiskowe rozwiązania nie są opłacalne. Tymczasem ekologia i ekonomia mogą iść ze sobą w parze. Przykładem jest prowadzenie oszczędnego domu. Jak zatem zaoszczędzić na prądzie, wodzie i ogrzewaniu? Na to i podobne pytania odpowiadał na naszym czacie ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju Leroy Merlin Jacek Hutyra.

Ekologiczny dom

Goszczący w studiu Dzień Dobry TVN ekspert wymienił związane z ekologią problemy, z jakimi mierzymy się w Polsce - to domy, będące wampirami energetycznymi, czerpanie energii z paliw kopalnych, złe zarządzanie śmieciami czy długie okresy suszy przeplatające się z deszczami nawalnymi. Z jakich rozwiązań możemy korzystać w naszych domach i mieszkaniach, by dodatkowo nie szkodzić planecie i jednocześnie zadbać o portfel?

- Możemy teraz już przecież produkować w domach energię fotowoltaiką, od ładnych paru lat bardzo popularna w Polsce, sposób na czystą, tanią energię ze słońca. Pompa ciepła, elektryczne urządzenie, które pozwala ogrzać dom, rozmaite rozwiązania wodooszczędne, choćby gromadzenie deszczówki do podlewania ogrodu, czy wybieranie produktów, które są trwalsze, a przez to mniej obciążone środowisko - wymieniał ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju Leroy Merlin Jacek Hutyra.

Gość programu opowiedział również o mniej znanym urządzeniu, jakim jest perlator. - Służy do tego, żeby napowietrzyć wodę, która wychodzi z kranu, z baterii. Po to, żeby mniej wody zużywać. Więcej powietrza, mniej wody, więc płacimy mniej za wodę na rachunku, mniej za ścieki - mówił.

Jacek Hutyra opowiedział również o tym, co powinno cechować ekologiczny dom. - Po pierwsze, termomodernizacja, czyli takie docieplenie popularne. Ściany, okna, drzwi, stropy. Od razu widać na fakturze za prąd, za energię bardziej cieplną, mniejsze wydatki. Po drugie, nowoczesne źródła ciepła. Pompa ciepła na prąd, w lecie chłodzi, w zimie grzeje, a przy okazji woda użytkowa ciepła. (...) Pompa ciepła to jest taka trochę odwrócona lodówka, po to, żeby można było mieć w domu zimą ciepło. Działa na prąd, więc automatycznie znika nam komin, znika nam potrzeba palenia czegokolwiek, nie ma tego smogu, nie ma tego problemu - wyjaśniał.

Kolejne punkty to: wentylacja z rekuperacją ciepła, fotowoltaika i wspomniany już perlator. Co jeszcze możemy zaimplementować w domu lub mieszkaniu? Sprawdźcie w materiale wideo.

Ekologiczny, oszczędny dom
Ekologiczny, oszczędny dom
Źródło: mat. prasowe

Ekologiczny, oszczędny dom – jak to działa i czy rzeczywiście warto? CZAT

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości