Nieużywane rzeczy, które są w dobrym stanie, nie zasługują na to, by znaleźć się w koszu na śmieci lub zbierać kurz gdzieś na dnie szafy. Co można z nimi zrobić? Podarować im nowe życie! Kolejny właściciel będzie mógł zrobić z nich użytek. Aplikacja Vinted wspiera ideę ubrań z drugiego obiegu, ponieważ niesie ona wiele korzyści – społeczeństwu i środowisku.
Zalety sprzedawania i kupowania z drugiej ręki
Sprzedawanie ubrań na Vinted pomaga w wietrzeniu szafy i zyskaniu w niej więcej miejsca. Rzeczy, które są już nam niepotrzebne i od dawna ich nie nosimy, mogą sprawić komuś wiele radości. To również doskonały sposób, by zarobić dodatkowe pieniądze i przeznaczyć je na dowolny cel, jak choćby spełnianie marzeń czy realizowanie pasji.
Z kolei kupując ubrania z drugiej ręki, można sporo zaoszczędzić, ponieważ zwykle są one tańsze niż te nowe w sklepach. To również dobry sposób, by nabyć odzież czy dodatki znanych, drogich marek w niższych cenach. Właśnie dlatego zakupy za pośrednictwem aplikacji Vinted są korzystnym rozwiązaniem.
Ponadto, dokładając swoją cegiełkę do mody cyrkularnej, której celem jest wydłużenie cyklu życia ubrań, dokonujemy odpowiedzialnego wyboru. Stajemy się świadomymi konsumentami i nie wspieramy masowej nadprodukcji odzieży, która szybko ląduje na wysypiskach śmieci. Korzystamy z rzeczy tak długo, jak to możliwe, przekazując je sobie z rąk do rąk – od jednego właściciela do następnego.
Zakupy z drugiej ręki – wpływ na środowisko
Utrzymywanie używanej odzieży w drugim obiegu, czyli jak najdłuższe noszenie i przekazywanie ubrań kolejnym osobom, pomaga zmniejszyć negatywne oddziaływanie branży odzieżowej na środowisko.
Przeprowadzono specjalne badanie na temat tego, jak dużo emisji dwutlenku węgla można uniknąć, nie kupując nowych rzeczy, a nabywając lub sprzedając te używane, z drugiej ręki. Najważniejsze wnioski przedstawiono w podsumowaniu "Raportu o oddziaływaniu Vinted na klimat".
Firma Vinted powierzyła Vaayu, platformie zajmującej się śledzeniem śladu węglowego, wykonanie kompleksowej i niezależnej analizy unikniętej emisji dwutlenku węgla dzięki sprzedaży i zakupom rzeczy z drugiej ręki za pośrednictwem aplikacji Vinted – zamiast zakupu nowych rzeczy z pierwszego obiegu.
Raport o oddziaływaniu na klimat został opracowany na podstawie danych pochodzących z pół miliarda transakcji oraz wyników badania ankietowego przeprowadzonego wśród ponad 350 000 użytkowników Vinted. To największy, dotychczas, zbiór danych źródłowych na temat zakupów z drugiej ręki.
Co wynika z badania?
- Zakup artykułów z drugiej ręki miał znacznie mniejsze oddziaływanie na klimat niż zakup nowych rzeczy. Łączna emisja dwutlenku węgla zaoszczędzona przez platformę handlową Vinted w 2021 roku wyniosła 453 kilotony CO₂e.
- Jedna piąta respondentów wybiera artykuły z drugiej ręki zamiast nowych, nawet jeśli nowy produkt ma bardzo zbliżoną cenę do alternatywy z drugiej ręki.
- 20% osób kupujących i sprzedających na Vinted, które wzięły udział w ankiecie, jako swoją motywację do zakupów rzeczy używanych wskazało: względy środowiskowe i społeczne.
- Więcej niż 1 na 3 transakcje pomogła uniknąć zakupu nowego produktu.
- 62% opakowań wybieranych przez osoby sprzedające pochodziło z recyklingu - było wykorzystane ponownie, co pomogło ograniczyć odpady oraz emisje.
- 65% ankietowanych zadeklarowało, że bez Vinted nie odsprzedałoby swoich artykułów. 20% sprzedających potencjalnie by je wyrzuciło bądź zachowało, jednak dłużej by z nich nie korzystało.
Wspólnie możemy podarować artykułom odzieżowym drugie życie, na które zasługują. Vinted ułatwia przepływ produktów w drugim obiegu i sprawia, że użytkownicy tej platformy, a w Europie są ich już miliony, zarówno chętnie sprzedają, jak i kupują używane ubrania.
Program "Skarby z szafy"
Więcej informacji na temat odzieży z drugiego obiegu można znaleźć w programie "Skarby z szafy", który jest emitowany w soboty o godz. 18:30 na antenie TVN Style.
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto