Moda cyrkularna: co to właściwie znaczy?

ubrania używane
Moda cyrkularna: co to właściwie znaczy?
Źródło: Emilija Manevska/Getty Images
W dobie fast fashion, często zmieniających się trendów i masowej produkcji, ubrania szybko trafiają na wysypisko śmieci. Z drugiej strony mamy proekologiczną modę cyrkularną, która daje rzeczom drugie życie. Jak to działa?

Moda cyrkularna w trosce o środowisko

Głównym założeniem mody cyrkularnej jest jak najdłuższe wykorzystywanie ubrań i tkanin, by ograniczyć nie tylko ich nadprodukcję, ale też ilość odpadów tekstylnych. To oznacza, że używane rzeczy się nie marnują, ale ponownie trafiają w ręce konsumentów. W myśl idei obiegu zamkniętego kupujemy odzież z drugiej ręki, możemy ją zmieniać, dodając krawieckie poprawki lub też recyklingujemy tkaniny, by następnie stworzyć z odzyskanego materiału zupełnie nową rzecz i znów ją nosić. 

Świadome wybory konsumentów oddziałują na gospodarkę. Im mniej kupujemy nowych ubrań, które są szyte na masową skalę, są tanie, lecz bardzo niskiej jakości, tym mniej będzie ich produkowanych. Dzięki temu zredukujemy ilość dwutlenku węgla, który wędruje do atmosfery i bezpośrednio przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Moda cyrkularna w praktyce

Zwolennicy mody cyrkularnej szyją ubrania m.in. z materiałów pochodzących z recyklingu, np. ze znoszonych dżinsów tworzą torebki lub patchworkowe kurtki, a bawełna z t-shirtów służy im do uszycia niepowtarzalnej sukienki.

Zgodnie z zasadami mody cyrkularnej można produkować również nowe rzeczy, ale w odpowiedzialny i zrównoważony sposób. Co to oznacza?

1. Materiały wykorzystane do uszycia ubrania powinny być możliwe do odzyskania, np. koszulka wykonana w 100 proc. z bawełny z łatwością zostanie zrecyklingowana. Z kolei mieszanie różnych włókien tkanin utrudnia ich ponowne przetworzenie.

2. Sięganie po materiały wysokiej jakości, najlepiej naturalnego pochodzenia. Uszytą z nich odzież można nosić długo i cieszyć się nią nawet przez kilka lat, ponieważ nie niszczy się ani nie zużywa tak szybko, jak produkty ze sztucznych włókien.

3. Zgodnie z założeniami mody cyrkularnej ubrania powinny być szyte w taki sposób, by łatwo było je przerobić – skrócić, zwęzić, poszerzyć czy ozdobić. W ten sposób rzecz może trafiać z rąk do rąk, a nowy właściciel dopasuje ją do swoich potrzeb.

4. Przy produkcji nowej odzieży należy maksymalnie wykorzystać materiał, by redukować ilość odpadów. Bardzo często z resztek szyje się woreczki, torby na zakupy, opaski czy gumki do włosów.  

Moda cyrkularna – sposób na wyrażanie siebie

Każdy z nas może korzystać z dobrodziejstw mody cyrkularnej, bo używane rzeczy czasami potrzebują jedynie drobnych napraw lub przeróbek – doszycia guzików, załatania dziury, nałożenia kolorowej naprasowanki, która za sprawą gorącego powietrza z żelazka przykleja się do ubrania.

Moda cyrkularna to też rewelacyjny sposób na wyrażanie siebie. Nadając odzieży nowy charakter, można kreować własny, unikalny styl i nosić ubrania, których nikt inny nie ma.

Proekologiczne podejście do mody, bazujące na korzystaniu z ubrań w obiegu zamkniętym, zdobywa coraz więcej zwolenników. Wynika to z pogłębiającej się w społeczeństwie świadomości, że masowa produkcja odzieży jest niekorzystna dla środowiska i klimatu. Upcycling i wielokrotne wykorzystywanie gotowych już materiałów to kierunek, w którym warto podążać.

Program "Skarby z szafy"

Więcej informacji na temat odzieży z drugiego obiegu można znaleźć w programie "Skarby z szafy", który będzie emitowany w soboty, od 3 lutego, o godz. 18:30 na antenie TVN Style.

podziel się: