Jak powstaje plastik i jak go odzyskać?

Obróbka plastiku
Jak powstaje plastik? Z czego się go robi?
Źródło: aydinmutlu/Getty Images
Bez plastiku trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Znajduje on swoje zastosowanie prawie w każdej dziedzinie życia. Wszystko dlatego, że produkcja plastiku jest dużo tańsza niż korzystanie z surowców naturalnych. Dzięki użyciu plastiku cena wielu towarów może być niższa.

Z drugiej strony zaczyna się pojawiać problem z odpadami z tworzyw sztucznych. Plastiku jest coraz więcej, a jego niezwykła trwałość powoduje, że bardzo trudno jest się go pozbyć. Dlatego, mimo niewątpliwej przydatności plastiku, skuteczny recykling tego produktu stał się niezwykle istotną kwestią.

Dalsza część tekstu poniżej.

Ekologiczne rozwiązania

elektrośmieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Z czego powstaje plastik?

Z plastikiem mamy do czynienia praktycznie non stop, dlatego warto wiedzieć, z czego się go robi. Tworzywa sztuczne produkowane są z takich surowców, jak materiały organiczne i surowce naturalne. Zalicza się do nich węgiel, celulozę, gaz ziemny, a przede wszystkim ropę naftową. Ta ostatnia musi być odpowiednio przetworzona, dlatego pierwszym krokiem wytwarzania tworzyw sztucznych jest destylacja ropy naftowej w rafinerii. W ramach tego procesu tworzą się tzw. frakcje, czyli mieszaniny węglowodorów, które różnią się strukturą cząsteczek i wielkością. Każda z frakcji to określona mieszanka węglowodorów. Jedną z tych frakcji nazywa się benzyną ciężką (czyli naftą) i to ona właśnie jest jednym ze składników plastiku.

Wytwarzanie tworzyw sztucznych nazywa się polimeryzacją. W trakcie tego procesu, pod wpływem określonych katalizatorów, tworzą się polimery. Składają się one z cząsteczek metylenu lub propylenu, które w reaktorze polimeryzacyjnym łączą się w długie łańcuchy polimerowe. Ze względu na różną strukturę i wielkość cząsteczek polimerów można uzyskać różne rodzaje tworzyw sztucznych.

.Jak wiadomo, produktów zrobionych z plastiku jest nieskończenie wiele. Tworzywa sztuczne można jednak podzielić na dwie główne grupy:

  • Termoplasty – tworzywa sztuczne, które pod wpływem wysokiej temperatury stają się miękkie, by po jej obniżeniu ponownie stwardnieć. Termoplasty to np. poliwęglan, polietylen czy polistyren.
  • Tworzywa termoutwardzalne, które po pierwotnym uformowaniu nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem wysokiej temperatury. Są to m.in. epoksyd, poliuretan czy fenoplast.

Co powstaje z recyklingu plastiku?

Zanim poznamy możliwości recyklingu plastiku, warto dowiedzieć się dokładnie, co to słowo oznacza. Recykling jest to pewien zestaw działań i czynności, które umożliwiają odzyskanie i ponowne wykorzystanie odpadów komunalnych. Ważną cechą recyklingu jest wykorzystanie możliwie jak najmniejszej energii do tego procesu. Podstawą recyklingu jest więc odpowiednia segregacja odpadów.

Recykling ma dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim nowe produkty wytwarza się z surowców wtórnych, co ogranicza zużycie surowców pierwotnych. Poza tym ogranicza się ilość odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Recykling jest niezwykle ważny choćby ze względu na bardzo długi okres biodegradacji plastiku, przez co może on zalegać na wysypisku przez tysiące lat. A co może powstać z odzyskanego plastiku? Lista tego rodzaju produktów jest bardzo długa. Są to różnego rodzaju butelki, worki foliowe czy inne opakowania, ubrania, długopisy, ramy okienne z PVC, zabawki, a także słupki drogowe, meble ogrodowe, ekrany wytłumiające hałas czy nawet buty.

Co powstaje z plastikowych butelek?

Butelki plastikowe to ogromna liczba odpadów. Na świecie rocznie produkuje się aż 200 tysięcy ton tego rodzaju produktu. Okazuje się, że z plastikowych butelek może powstać wiele ciekawych rzeczy, a nawet wręcz dzieł sztuki.

Z plastikowych butelek mogą powstać bardzo ładne doniczki, które są odporne na uszkodzenia. Aby je przygotować, wystarczy odciąć dół butelki, a w korku zrobić otwór odpływowy. Teraz wystarczy nasypać do środka ziemi i zasadzić nasiona roślin, które chcemy wyhodować.

Plastikowe butelki mogą stać się nawet elementem budowlanym. Najbardziej efektowne w tej kategorii są niewątpliwie budynki powstające w Nigerii. Plastikowe butelki wypełnia się piaskiem i wtapia rzędami w cement. Dzięki temu powstają bardzo solidne ściany, charakteryzujące się dużą odpornością na ogień i trzęsienia ziemi. Co bardzo interesujące, ściany, które powstają z plastikowych butelek, zapewniają wewnątrz stałą temperaturę na poziomie około 18 stopni Celsjusza.

Bardzo atrakcyjnym efektem recyklingu będzie żyrandol z plastikowych butelek. Cechą charakterystyczną takiego żyrandola jest bardzo nastrojowe, jednobarwne lub kolorowe światło. Z plastikowej butelki powstać też może karmnik dla ptaków. Do stworzenia tego przedmiotu, oprócz plastikowej butelki, potrzebna będzie jeszcze tacka. Za pomocą rozgrzanego gwoździa trzeba wypalić jeden otwór w dnie butelki, drugi na środku tacki, a trzeci w plastikowym korku butelki. W kolejnym kroku ostrym nożem trzeba wyciąć dwa otwory w nóżkach butelki, które będą stanowić podajniki pokarmu. Teraz tackę łączymy wkrętem z butelką, a w korek wkręcamy haczyk, na którym możemy powiesić karmnik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!