Dlaczego plastikowe nakrętki są przymocowane do butelek? Wyjaśniamy

Butelki z przymocowanymi nakrętkami
Dlaczego plastikowe nakrętki są przymocowane do butelek? Wyjaśniamy
Źródło: triocean/GettyImages
Od kilku miesięcy wszystkie kupowane w sklepach napoje w plastikowych butelkach i kartonach mają przymocowane do opakowania nakrętki. Wielu konsumentów zastanawia się, jaki jest powód tej zmiany i właściwie, po co producenci to robią. Odpowiedź znajdziecie w tym artykule, w którym wyjaśnimy szczegółowo, dlaczego zakrętki są przytwierdzone do butelek.

Nakrętki plastikowe przymocowane do butelek są coraz bardziej powszechne. Widzimy je w każdym sklepie, który oferuje napoje w takim opakowaniu. To stosunkowo nowe rozwiązanie sprawia, że butelkę można bez problemu odkręcić, ale "korek" zostaje przy opakowaniu.

Plastikowe nakrętki - dlaczego są przymocowane do butelek?

Przymocowywanie nakrętek do butelek nie jest inicjatywą producentów napojów, a realizacją nowych przepisów, zawartych w ustawie SUP (od Single Use Plastics, czyli "plastiki jednorazowego użytku"). Została ona uchwalona przez Unię Europejską w celu ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.  

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Ekologiczne rozwiązania

elektrośmieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Według zapisów ustawy od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE muszą być fabrycznie przytwierdzone do opakowania napoju - niezależnie od tego, czy jest to butelka, czy karton. Choć przepisy wprowadzają wymóg dopiero od lipca br., wiele firm już teraz stosuje się do tego i przymocowuje zakrętki w swoich produktach.

Plastikowe nakrętki a recycling

Dlaczego przymocowanie nakrętki do butelki jest konieczne? Chodzi oczywiście o kwestie związane z ekologią, a konkretniej - z recyclingiem. Okazuje się bowiem, że plastikowe zakrętki wyrzucane do kontenerów osobno, skutecznie utrudniają proces odzyskiwania surowców. W sortowni tak małe elementy jak nakrętki przelatują przez sito do frakcji drobnej i przepadają.

- Przez to nakrętka - w pełni nadająca się do recyklingu - nie była odzyskiwana, a surowiec przepadał. Dzięki jej przymocowaniu na stałe do butelki będzie miała szansę trafić do recyklingu wraz z całym opakowaniem - czytamy w przytoczonym przez portal nextgazeta.pl fragmencie wypowiedzi jednego z producentów wody.

- Nakrętka wyrzucona oddzielnie jest nie do odzyskania, a to jednorodny, czysty, ładny polipropylen. Dzisiaj one [zakrętki - red.] trafiają do drobnej frakcji i jako paliwo RDF do spalenia, a nie o to chodzi w gospodarce odpadami - tłumaczył z kolei w rozmowie z portalsamorzadowy.pl prezes rady RIPOK, z-ca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "ORLI STAW" Piotr Szewczyk.

Dlatego też należy pamiętać, żeby przytwierdzonych do butelek nakrętek nie odrywać i nie wyrzucać ich osobno. Producenci napojów zauważają również, że potrzebna jest odpowiednia edukacja konsumentów, gdyż rozwiązanie to powoduje u nich duże zniecierpliwienie oraz niezrozumienie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości