Ile wody powinniśmy wypić w ciągu dnia?
To, ile wody potrzebuje dana osoba, zależy od jej masy ciała.
- Jako bazę (przyjmujemy) 25 mililitrów na każdy kilogram masy ciała. [...] U osoby, która waży 50 kilogramów, to zapotrzebowanie będzie troszeczkę mniejsze, u osoby, która waży 100 kilogramów, troszeczkę większe. A potem dużo zależy od temperatury na zewnątrz, od tego, czy mamy jakąś dodatkową aktywność. To są takie czynniki, które zwiększają zapotrzebowanie na płyny - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny.
W jego ocenie dużym problemem jest to, że choć pijemy wodę, to często wybieramy tę złą. - Popularna jest woda źródlana albo niskozmineralizowana, co w szczególności teraz latem, gdy mamy wysokie temperatury, pocimy się, wraz z potem tracimy te składniki mineralne, taka woda można nam nie dostarczać wystarczających ilości składników mineralnych, a woda jest fantastycznym źródłem magnezu czy wapnia. Pod warunkiem, że wybierzemy dobrą wodę - podkreślił nasz gość. Jak dodał, każdy z nas powinien w ciągu dnia wypić ok. 8 szklanek wody lub jedną dużą butelkę.
Czy można pić wodę z kranu?
- Woda kranowa, jeżeli jesteśmy podłączeni do sieci wodociągowej, musi być bezpieczna. Musi spełniać wszystkie wymogi, które nakłada rozporządzenie na wodociągi. Jeżeli mamy własną studnię, musimy pamiętać, że to my jesteśmy za tę wodę odpowiedzialni. Nie można powiedzieć, że w całym kraju mamy taką samą wodę kranową, bo ona bardzo się różni. Niektóre miasta są zaopatrywane przez studnie głębinowe, czyli mamy wodę podziemną, najlepszej jakości, a niektóre korzystają z ujęć wody powierzchniowej. To wtedy jakość jest na pewno gorsza od tej podziemnej, dlatego musielibyśmy sprawdzić, jaką wodę mamy u siebie w mieście, w gminie - wyjaśniła dr Roksana Kruć-Fijałkowska, hydrogeolożka, UAM w Poznaniu, ekspertka "Wody Mineralne i Źródlane - Stowarzyszenie Woda".
Taką informację można znaleźć np. na stronie wodociągów.
Czy dobrym pomysłem jest korzystanie z dzbanków filtrujących? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Zaczyna wszystko łzawić, lać się, jesteśmy otoczeni chusteczkami". Jak sobie radzić z alergią na pyłki?
- 72-latek miał COVID-19 przez ponad 600 dni. Jak to możliwe?
- Tykające bomby w organizmie. Czy można je rozbroić dietą?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News