"Zaczyna wszystko łzawić, lać się, jesteśmy otoczeni chusteczkami". Jak sobie radzić z alergią na pyłki?

Sezon na alergie - czas start
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sezon na alergie - czas start
Sezon na alergie - czas start
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Główną przyczyną alergii sezonowej są pyłki roślin. Co w kwietniu najbardziej dokucza osobom uczulonym? Jak sobie z tym poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała alergolog Joanna Kuschill-Dziurda.

Alergie sezonowe - co teraz pyli?

Największe stężenie alergenów występuje wiosną.

- Kwiecień to jest taki okres, kiedy jest największe stężenie pyłków brzozy, topoli, zaczyna się dąb. Nadciągają trawy w maju, a wyczekiwana majówka dla alergików jest przerażająca czasami - przyznała Joanna Kuschill-Dziurda w Dzień Dobry TVN.

Jak zaznaczyła specjalistka, alergicy powinni przygotować się na ten trudny czas i przyjmować leki przeciwhistaminowe nawet 8 tygodni przed rozpoczęciem sezonu pylenia. - One są najskuteczniejsze. Są przepisywane przez lekarza, ale również dostępne w aptekach bez recepty - podkreśliła alergolog.

Jak sobie radzić z alergią na pyłki?

Według Joanny Kuschill-Dziurdy osoby z alergią, które skarżą się na nieżyt nosa, obok leków przeciwhistaminowych powinny pomyśleć o kroplach.

- One blokują nam komórki, żeby nie było ich za dużo, ponieważ to, co się dzieje w procesie alergii, to jest przede wszystkim pojawienie się stanu zapalnego w śluzówkach, a z czasem w drogach oskrzelowych. Te komórki się namnażają. [...] Powstają również substancje, które powodują rozszerzenie naczyń i to powoduje, że zaczyna wszystko łzawić, lać się, jesteśmy otoczeni chusteczkami i nie wiadomo, jak się ratować. [Wówczas - red.] leki są bardzo skuteczne z alergią - tłumaczyła nasza gościni.

Leki działają jednak objawowo, natomiast odczulanie przyczynowo. Co ciekawe, można się odczulić nie tylko zastrzykami, ale także tabletką pod język.

- Możemy spowodować, że ograniczymy objawy. Będziemy brać mniej leków bądź też zapobiegniemy progresji alergii w kierunku np. astmy oskrzelowej. Może być tak, że całkowicie wyhamują objawy alergii - mówiła specjalistka. - Od jakiegoś czasu jest już dostępne odczulanie podjęzykowe i ono jest podobnie skuteczne jak odczulanie iniekcyjne [zastrzykami - red.]. Możemy to robić w domu. Najlepszym czasem na rozpoczęcie odczulania jest jesień-zima - dodała.

Jak odpowiednio dobrać leki na alergię? Co to jest alergia krzyżowa? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości