Jak aktywność fizyczna pomaga chorym na astmę?
Niegdyś uważano, że osoby chore na astmę powinny zrezygnować z aktywności fizycznej. Kolejne badania pokazują, że nie jest do końca prawda i odpowiednio dobrana forma ruchu może im bardzo pomóc. Zdaniem specjalistów z Henan Normal University w Chinach odpowiednie połączenie jogi i ćwiczeń aerobowych może pomóc w kontrolowaniu choroby.
Naukowcy doszli do takich wniosków po dokładnym przeanalizowaniu wyników 25 badań klinicznych, w których uczestniczyło ponad 2 tysiące osób chorujących na astmę oskrzelową. Celem badań było sprawdzenie, jak ćwiczenia oddechowe, trening aerobowy, relaksacyjny oraz joga wpływają na przebieg choroby. Okazało się, że każda z tych form ruchu dawała lepsze efekty niż klasycznie stosowana u chorych rehabilitacja oddechowa.
Co więcej, badacze postanowili sprawdzić, które aktywności poprawiają konkretne parametry spirometryczne. Tym samym wykazano, że ćwiczenia relaksacyjne mają korzystny wpływ na parametr FEV1 - na jego podstawie ocenia się drożność drobnych oskrzeli zlokalizowanych głęboko w drogach oddechowych. Joga poprawiła parametr PEF (również określa on drożność oskrzeli).
Co może pomóc osobom chorym na astmę?
- Te dane powinny dostarczyć cennych informacji dla pracowników ochrony zdrowia zalecających ćwiczenia fizyczne jako jeden ze sposobów kontrolowania astmy. Jednakże niezbędne jest uwzględnienie indywidualnych czynników, takich jak wywiad rodzinny, czas trwania choroby czy wpływ środowiska podczas planowania programu leczenia. Dobieranie metod kontroli choroby do indywidualnych fizycznych i psychicznych możliwości pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem intensywności ćwiczeń, częstotliwości i czasu ich trwania jest kluczowe do uzyskania korzyści terapeutycznych - podkreślił prof. Xing.
Mimo że wyniki analizy są bardzo obiecujące, to konieczne są dalsze badania. Pozwolą one ustalić konkretne zalecenia dla pacjentów. Specjaliści dodali, że w analizowanych przez nich badaniach udział wzięły osoby młode, poniżej 60 roku życia. Tym samym w przypadku starszych pacjentów zalecenia będą wyglądały zupełnie inaczej. Co więcej, ich organizmy będą też inaczej reagowały na aktywność fizyczną.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarze wykryli u pacjenta nieznaną bakterię. Patogen przekazał mu kot
- 35-latka wypiła za dużo wody w krótkim czasie. Lekarze nie zdołali jej uratować
- Po upadku chłopiec zaczął krwawić do mózgu. Lekarze twierdzili, że nic mu nie jest
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: IAN HOOTON/Getty Images