Nerwowy oddech, przyspieszone bicie serca i drżące ręce – brzmi znajomo? To tylko kilka z wielu objawów stresu. Pokonanie ich jest prostsze niż myślisz. Poznaj sposoby na uspokojenie zszarganych emocji z okazji Dnia Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów.
Il oddechów powinniśmy wykonywać przez minutę?
Trend zachęcający do zaklejania ust tuż przed położeniem się do łóżka cieszy się ogromną popularności. Promują go gwiazdy, a także niektóre programy telewizyjne.
Masz ochotę wybuchnąć, krzyknąć lub trzasnąć drzwiami, bo ktoś wyprowadził cię z równowagi albo coś nie poszło po twojej myśli? Spróbuj kilka razy wykonać oddychanie pudełkowe.
Joga Iyengara to metoda stworzona z myślą o osobach chcących praktykować w każdym wieku. Jej twórca połączył tradycyjną szkołę jogi ze współczesnymi technikami, kładąc szczególny nacisk na naukę odpowiedniego oddychania. B.K.S. Iyengar jest jednym z największych autorytetów w świecie jogi.
15 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Prawidłowe oddychanie może pomóc nam w walce z zaburzeniami snu czy z napięciem.
Astma oskrzelowa to poważna choroba, z którą na całym świecie zmaga się ponad 300 milionów ludzi. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy Chin pokazują, że joga w połączeniu z ćwiczeniami aerobowymi może mieć bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie płuc u chorych. W jaki sposób?
W Dzień Dobry TVN joginka i psycholożka Basia Tworek pokazała, jak zredukować stres.
Co trzeci Polak korzysta z aplikacji randkowych. Dla wielu to jedyny sposób na poznanie drugiego człowieka. Kasia i Aleksandra są organizatorkami świadomego speed datingu.
Kiedy objawy występujące u pociechy powinny nas zaniepokoić?
Oddychanie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności. Jednak u bardzo małych zdarzają sytuacje, gdy wstrzymują one oddech na kilka, czy nawet kilkanaście sekund. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy taka sytuacja powinna wzbudzić niepokój rodzica?
Każdy może stanąć przed obliczem wyzwania, jakim jest ratowanie życia drugiego człowieka. Właśnie dlatego tak wiele mówi się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy. Zdarza się, że osoby bez odpowiedniego przeszkolenia nie potrafią prawidłowo ocenić funkcji oddechowych poszkodowanego, a co za tym idzie rezygnują z podjęcia resuscytacji. Największy problem stanowi dla nich rozpoznanie oddechu agonalnego. Co to takiego?
"Mamy leki, które kontrolują chorobę".
Ciąża to czas wielkich zmian w życiu i organizmie kobiety. Oprócz braku miesiączki i tak oczywistych dolegliwości, jak mdłości i tkliwość piersi, kobiecie mogą dolegać także m.in.: zgaga, skurcze, ból pleców, omdlenia czy problemy z oddychaniem. W ciąży takie objawy są całkiem normalne, jednak mogą skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Pamiętaj jednak, że w razie jakiegokolwiek niepokoju o stan zdrowia Twój lub maluszka, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.
Z pomocą przychodzi metoda LSD. Kilka cennych wskazówek na jej temat przekazał w Dzień Dobry TVN trener oddechu Piotr Mencina.
Lekarze po 5 latach odkryli, że ma w gardle zabawkę.
Daniel i Leo od najmłodszych lat zmagają się z rzadkim zespołem centralnej ośrodkowej hipowentylacji (CCHS), zwanym klątwą Ondyny. Mają upośledzoną kontrolę oddychania i wymagają wspomagania wentylacji. W Dzień Dobry TVN o walce z chorobą rozmawialiśmy z rodzicami chłopców Renatą i Krzysztofem Kaczmarkami oraz Magdą Hueckel i Tomaszem Śliwińskim.
Martin Petrus, trener świadomego oddechu, zdradza tajniki freedivingu. W rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem wyjaśnia, czy nurkowanie bez sprzętu jest sportem dla każdego i jak przygotować się do zejścia pod wodę bez tlenu. Jego opowieści dosłownie zapierają dech.
Sposób, w jaki oddychamy wpływa na to, jak się czujemy. Choć mogłoby się wydawać, że przecież to proste: wdech-wydech, to okazuje się jednak, że często popełniamy błędy. Jak ich uniknąć? O tym opowiedziała trenerka oddechu Malwina Kośka, która przy dźwiękach muzyki DJ-a Kuby Matuszewskiego zaprezentowała krótkie ćwiczenia.
Tymek był na granicy życia i śmierci. Wszystko przez chwile nieuwagi, kiedy dziecko połknęło granulat do udrożniania rur. Czy chłopcu udało się odzyskać sprawność? Czego potrzebuje, aby w pełni funkcjonować? Rodzinę Tymka odwiedzili dziennikarze "Uwagi!".
Część osób, które przechorowały COVID-19 potrzebują rehabilitacji. Jednym z jej elementów są ćwiczenia oddechowe. Jak powinien wyglądać taki trening oddechowy? Jak często należy go wykonywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Karolina Goławska, fizjoterapeutka.
Nerw błędny nazywany jest regulatorem równowagi ciała i duszy. Ma swój początek w pniu mózgu, następnie przechodzi przez szyję i klatkę piersiową, aż do jamy brzucha. Za co odpowiada? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział osteopata, dr Marian Majchrzycki.
Tlenoterapia to leczenie za pomocą tlenu, przeprowadzane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Terapię można stosować nie tylko w warunkach szpitalnych, lecz także w domu. Wskazania do leczenia tlenem to niewydolność oddechowa, mukowiscydoza, niektóre nowotwory i niewydolność serca.
Ćwiczenia oddechowe skutecznie wpływają nie tylko na ciało, ale i umysł. Warto wykonywać je, kiedy walczymy z różnymi chorobami, a także mamy problemy natury psychosomatycznej. Jak łączyć je z medytacją i robić to w prawidłowy sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholog, Klaudia Pingot oraz instruktor oddychania, Martin Petrus.
Negatywne emocje i stres są nieodzownym elementem życia każdego człowieka, warto więc uświadomić sobie, jak niekorzystnie mogą one wpływać na nasze samopoczucie. Czy istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z ich obecnością? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedziała Ewa Drzyzga, która z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przyjrzała się prostym metodom, pozwalającym zatroszczyć się o dobry nastrój.
Joga oddechu (pranajama) wbrew pozorom nie jest najłatwiejsza. Ćwiczenie prana jogi, czyli techniki opanowania oddechu, rozpoczyna się zwykle dopiero po opanowaniu asanów. Osobom praktykującym jogę, łatwiej jest najpierw rozciągnąć i przygotować ciało, a dopiero później skupić się na swoim wnętrzu i oddechu.
Czkawka u niemowląt jest stosunkowo popularną przypadłością. W pierwszych tygodniach życia może pojawiać się bardzo często. Rodzice nie powinni jednak od razu wpadać w panikę.
Szybszy oddech, napady szybkiego bicia serca i gorąca, czy problem z kontrolą ciśnienia – to tylko kilka z wielu powikłań, z którymi zmagają się pacjenci po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska wyjaśnia, jak zachować się w sytuacji, kiedy te dolegliwości zauważymy u siebie.
Pułap tlenowy jest wartością, która zmienia się wraz z wiekiem. Największą organizm osiąga w okolicy 20. roku życia, potem ulega ona stopniowemu obniżeniu. Wskaźnik, jakim jest maksymalny pułap tlenowy, wpływa na wydolność organizmu, dlatego jest tak ważny dla sportowców. Mięśnie najlepiej pracują wtedy, gdy organizm jest dobrze zaopatrzony w tlen.