LSD w oddechu, czyli jak poprawnie zaczerpnąć powietrza?
Zaproszony do studia Dzień Dobry TVN trener oddechu zademonstrował widzom różnicę pomiędzy zwyczajowym, nieprawidłowym oddychaniem a tym, które jest rekomendowane przez specjalistów. Piotr Mencina dał do zrozumienia, że na poprawne nabieranie powietrza składają się trzy elementy - tempo, rytm i głębokość.
- Używamy takiego sformułowania LSD: light - leciutko, slow - powoli, deep - głęboko, ale nie w sensie dużo, tylko nisko. Używamy do oddychania głównego mięśnia oddechowego, czyli przepony. Impulsy przepony od góry do dołu załatwiają sprawę. Nie potrzeba płuc - wytłumaczył ekspert.
Specjalista zaprezentował kilka przydatnych ćwiczeń, które wspomagają układ oddechowy i pozwalają zwiększyć wydolność organizmu. Jedno z nich polega na zastosowaniu metody 4:6:5.
- Cztery oznacza cztery sekundy wdechu, sześć oznacza sześć sekund wydechu. Tutaj następuje pauza po wydechu, która trwa 2-5 sekund. W ten sposób oddychacie Państwo cztery razy w ciągu minuty, są cztery wdechy, natomiast faza bezdechu trwa tutaj sześć plus pięć, czyli jedenaście sekund - wyjaśniał Piotr Mencina.
Skutki nieprawidłowego oddychania - co nam grozi?
Niekontrolowany i niezgodny z rekomendacjami ekspertów oddech może prowadzić do rozwoju wielu cywilizacyjnych chorób. Do powstałych w ten sposób schorzeń zaliczają się: chrapanie, astma, bezdechy senne oraz nadciśnienie tętnicze.
- Gdybyśmy spojrzeli na proces oddychania nie tylko jak na wentylację, czyli wprowadzenie powietrza do płuc i jakąś tam reakcję w nich i wyprowadzenie dwutlenku węgla, tylko na podróż pojedynczego atomu tlenu przez nasz organizm, kiedy on już się tam dostanie, co się z nim dzieje, to wtedy okazuje się, że takie parametry jak rytm, tempo mają ogromne znaczenie - zaznaczył w Dzień Dobry TVN Piotr Mencina.
Warto pamiętać, że poprawny oddech ma ogromną moc - może nawet zminimalizować szkodliwe skutki i skrócić czas trwania ataku astmy lub ataku paniki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nieustannie kasłał i nie mógł oddychać. Lekarze po 5 latach odkryli, że ma w gardle zabawkę
- Nurkowanie bez tlenu rozwija osobowość. "Mamy niesamowity potencjał"
- Rola nerwu błędnego w organizmie człowieka. "Zbiera informacje z całego ciała"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News