Czym jest freediving?
Freediving to praktyka nurkowania na zatrzymanym oddechu. Nie używa się dodatkowego sprzętu, który by zapewniał dodatkowe powietrze pod wodą. W praktyce wygląda to tak, że zatrzymuje się oddech i schodzi pod wodę. Swobodne nurkowanie jest zarówno dyscypliną sportową jak i formą spędzania wolnego czasu.
Dla Martina Petrusa feediving jest dopełnieniem pracy ze świadomym oddechem. Jak zaznacza, ten rodzaj nurkowania pozwolił mu jeszcze lepiej zrozumieć techniki oddechowe i medytacyjne, które wcześniej praktykował tylko na lądzie.
- Dla mnie jest to nie tylko dyscyplina sportowa, ale także ścieżka rozwoju osobowości - zaznacza. - Bardzo dobrze łączy się z technikami oddechowymi, których uczę. Podczas freedivingu możemy doświadczyć niesamowitego zatrzymania i spokoju, nauczyć się czuć swoje ciało i zbadać, co dzieje się w naszym umyśle. Właśnie dlatego freediving jest dla mnie genialny - dodaje.
Jak rozpocząć przygodę z freedivingiem?
Freediving może być sportem dla każdego. Nie trzeba mieć wyjątkowych umiejętności, żeby zacząć. Oczywiście dobrze jest pływać, ale nawet jak nie pływamy dobrze to dostajemy długie płetwy, które dają nam niesamowitą łatwość poruszania się w wodzie. Z kolei praca nad oddechem może przynieść wymierne skutki nie tylko pod wodą.
- To jest taka pętla zwrotna - wyjaśnia Martin. - Z jednej strony techniki oddechowe, które ćwiczymy na sucho, mogą być bardzo dobrym wstępem do takiej dyscypliny jak freediving. Z drugiej strony może być też praktyką, która pozwala nam świadomiej oddychać na co dzień. Podstawową zasadą we freedivingu jest relaks. Jeśli jesteśmy rozluźnieni, możemy lepiej wyrównywać ciśnienie, dłużej wstrzymywać oddech. Techniki, których uczę, mające po 2 tys. lat, to tego właśnie się sprowadzają - tłumaczy.
Choć ciężko sobie wyobrazić dobrowolne zatrzymanie oddechu na kilka minut, to wszystko jest kwestią odpowiedniego treningu.
- Możemy ten czas wydłużyć, na początku walczymy z dyskomfortem, ale można się do niego przyzwyczaić - przekonuje. - Mamy niesamowity potencjał i każda osoba jest w stanie wstrzymać oddech na dużo dłużej niż nam się wydaje - podsumowuje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Warszawa: młoda kobieta została zamordowana na balkonie. Policja szuka sprawcy
- Niesprawiedliwe zasady dotyczące punktów karnych. Ci kierowcy są w najgorszej sytuacji
- Żona muzyka oburzona zachowaniem innych rodziców: "Wytłumacz dziecku, że tak się nie robi"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN