nurkowanie

  Karolina Gorczyca jest nazywana aktorką od zadań specjalnych. Obecnie możemy ją podziwiać w serialu "Szadź 3", gdzie wciela się w postać policjantki Eweliny Wrońskiej.

  Na czym polega? Jak zacząć?

  Adam Sokólski pracował w warszawskiej agencji reklamowej, a jego żona w wydawnictwie. Tak bardzo zakochali się w Zanzibarze, że postanowili porzucić swoje dotychczasowe życie i zamieszkać na wyspie.

  Mogłoby się wydawać, że nurkowanie to sport tylko dla dorosłych. Tymczasem nie jest do końca prawda. Są instruktorzy, którzy powadzą tego rodzaju kursy również dla dzieci. Jak one wyglądają? Co młodym i początkującym nurkom sprawia najwięcej kłopotu?

  Agata Załęcka to artystka, której pasją są nie tylko film i teatr, ale także nurkowanie. W tym ostatnim bije nawet rekordy. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim hobby i pokazała, jak schodzi na głębokość 45 metrów.

  Martin Petrus, trener świadomego oddechu, zdradza tajniki freedivingu. W rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem wyjaśnia, czy nurkowanie bez sprzętu jest sportem dla każdego i jak przygotować się do zejścia pod wodę bez tlenu. Jego opowieści dosłownie zapierają dech.

  Palau jest państwem w Mikronezji oraz Oceanii. Ma wyspiarski charakter – obejmuje ponad 250 wysp zlokalizowanych na Oceanie Spokojnym. Jedynie 8 z nich jest stale zamieszkanych. Palau zachwyca malowniczym krajobrazem, jeziorami krasowymi oraz jaskiniami. Na uwagę zasługują niezwykle bogata flora (np. gaje palm kokosowych, które można znaleźć na prawie każdej wyspie) oraz fauna. Wokół wybrzeży Palau roztaczają się niesamowite rafy koralowe. 

  "Blokady są w naszych głowach"

  W 2014 roku Egipcjanin Ahmed Gabr ustanowił rekord świata w najgłębszym zanurzeniu. Nurkowanie na głębokość 332,5 m to do tej pory najlepszy wynik osiągnięty przez nurka. Płynął w dół 14 minut, wynurzenie zajęło mu kilkanaście godzin.

  Martyna Wojciechowska od wielu lat eksploruje całą Ziemię, a swoimi przygodami chętnie dzieli się z fanami i widzami "Kobiety na krańcu świata". Nic dziwnego, że jej córka podziela zainteresowania podróżniczki. Teraz Marysia zdała egzamin, dzięki któremu będą wspólnie odkrywać podwodny świat.

  Mało kto wie, że Agata Załęcka, oprócz tego że jest aktorką, od niedawna oddaje się pasji nurkowania. Najpierw zaczynała od zwykłego scuba divingu, ale 2,5 miesiąca temu spróbowała wolnego schodzenia pod wodę na jednym oddechu. Okazało się, że jest wybitnie utalentowana w tym kierunku – o czym zresztą mówią jej trenerzy. W parę miesięcy zrobiła to, do czego inni dochodzą latami.

  Piotr Wencka od lat jest zapalonym nurkiem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że choruje na stwardnienie rozsiane, które zaatakowało jego ręce i nogi. Jak mu się udaje trwać przy swojej pasji mimo tak poważnego schorzenia? Kto mu pomaga w spełnianiu marzeń? Oto niezwykła historia niepełnosprawnego nurka.

  Tomasz Gazda to człowiek, który udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych. Kierowca ciężarówki pewnego dnia zamarzył o nurkowaniu z rekinami, problemem był jednak lęk przed wodą. Mężczyzna postanowił przełamać wewnętrzną barierę. Dziś nurkuje nie tylko z drapieżnymi rybami, ale także z krokodylami.

  „Lubię robić coś niekonwencjonalnego, coś czego nikt wcześniej może nie robił” – tak mówi o sobie Marcel Korkuś, nurek głębinowy, który charytatywnie bierze udział w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób. W programie opowiedział o tym, co go motywuje i jakie są jego plany na przyszłość.

  13 grudnia 2019 roku polski płetwonurek Marcel Korkuś zanurkował na wysokości 6395 m n.p.m., ustalając absolutny rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. Było to pierwsze w historii nurkowanie człowieka na tak dużej wysokości. Jak przygotowywał się do takiego przedsięwzięcia? O tym sam rekordzista opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Dzisiaj na kanale Discovery Channel będzie można zobaczyć transmisję na żywo z nurkowania w największej podwodnej jaskini na świecie, która jest położona na Morzu Karaibskim – Great Blue Hole. Pierwszy raz jaskinię zbadał w 1971 r. legendarny badacz mórz i podróżnik Jacques Cousteau.

  Polski nurek Adam Pawlik chciał pobić rekord świata we włoskim jeziorze Garda. Zamierzał osiągnąć głębokość 333 metrów. Rozpoczął nurkowanie w sobotnie popołudnie, a na powierzchnię miał wypłynąć około północy. Niestety, nie wynurzył się o wyznaczonym czasie. Po kilku dniach jego ciało znaleziono na głębokości 284 m. Jakie jest największe ryzyko w nurkowaniu głębinowym? Ile czasu zajmuje zanurzenie, a ile wynurzenie? Czy nurkowie, którzy schodzą na taką głębokość mają wsparcie? O szczegóły nurkowania głębinowego zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN płetwonurka Krzysztofa Starnawskiego.

  Łukasz Janik, Mirosław Czarnota i Łukasz Janota to trzech nurków z Żywca, którzy przenieśli skoki narciarskie pod... wodę. W rolę skoczka narciarskiego wcielił się ten pierwszy. O przygotowaniach do tego wyczynu i samym skoku nurkowie powiedzieli w Dzień Dobry TVN. Który z nich wpadł na ten niezwykły pomysł? Czy utrzymywanie nart pod wodą było proste? Kto im jeszcze pomagał przy realizacji projektu?

  Polski żołnierz, weteran z Afganistanu Sebastian Marczewski zanurkował tego lata na głębokość 240 metrów we włoskim Jeziorze Garda. Tym samym pobił rekord Europy służb mundurowych. Jest też pierwszym człowiekiem, który nurkował wzdłuż jeziora Hańcza. Oto historia człowieka, który balansuje na granicy życia i śmierci, zarówno na wojnie jak i podczas nurkowania. Mówią o nim, że jest nieugięty, nigdy nie poddaje się i pomaga innym.

  Pasją fryzjera Mariusza Szymańskiego jest nurkowanie. W głębinach Bałtyku poszukuje skarbów i wojennych pamiątek. Jest też twórcą składanych płetw, które okazały się hitem. Aktualnie trwają testy tych, które są przeznaczone do działań wojskowych. Jak wpadł na pomysł skonstruowania składanych płetw? Jak udało mu się nawiązać kontakt ze służbami specjalnymi wielu państw? Nad czym będzie teraz pracować? Mariusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Mikołaj Rey wybrał się na Mazury, nie tylko po to, by zjeść rybę i spróbować tamtejszych tradycyjnych potraw, ale też po to, by ponurkować. O swoim pierwszym nurkowaniu, pod okiem profesjonalisty, o kuchni Warmii i Mazur opowiedział w Dzień Dobry TVN. Pamiętajcie, by nie najadać się przed nurkowaniem!

  Bartek Jędrzejak wpisał się dziś idealnie, w ogólne warunki panujące w kraju. Od samego rana zapowiadał pogodę ... na mokro! Jak poradził sobie pod wodą? Zobaczcie!

  Okazuje się, że nurkowanie w zalanych kopalniach i zimnych, północnych wodach jest równie ekscytujące jak zanurzanie się w ciepłych morzach z pięknymi kolorowymi rafami. W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy nurka i instruktora Radosława Bizonia, który od lat fotografuje zatopione wraki i kopalnie. Powiedział nam o podwodnych tajemnicach i skarbach, jakie można odnaleźć w niedostępnych miejscach pod wodą. Czy nurkowanie w kopalniach jest niebezpieczne? Z jakiego zdjęcia zrobionego pod wodą jest najbardziej zadowolony?

  W ramach Projektu Plaża Olivier Janiak spotkał się z instruktorką nurkowania w obiegu zamkniętym Martą Siergiej. Zapytał ją, dla kogo jest nurkowanie, jak wygląda nurkowanie w obiegu zamkniętym i co można zobaczyć w wodach Bałtyku.

  "To jest legenda, że Bałtyk jest szary, zimny i mroczny". Nasz gość, jeden z najlepszych fotografów głębinowych na świecie, Tomasz Stachura opowiedział nam, jakie skarby ukryte są na dnie naszego morza. Jak wyglądają poszukiwania statków zaginionych w głębinach, czy poszukiwacze wiedzą już, gdzie może spoczywać wrak legendarnego okrętu ORP Orzeł?

  Okazuje się, że nurkowaniem mogą zajmować się zarówno osoby pełnosprawne, jak również niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła Adama Kozakiewicza - instruktora nurkowania, który nie boi się wziąć pod wodę osobę z niepełnosprawnością intelektualną. Dowiedzieliśmy się od niego, jakie korzyści dla niepełnosprawnych niesie za sobą nurkowanie.

  Podczas freedivingu, czyli nurkowania swobodnego nurek zanurza się pod wodę na jednym oddechu. Jaki jest rekord wstrzymania oddechu bez poruszania się? Dlaczego według Marcina Baranowskiego, który trenuje freediving adrenalina przeszkadza podczas swobodnego nurkowania? Jaki warunek musi być spełniony, aby nurek był bezpieczny?

  Na kanapie Dzień Dobry TVN gościliśmy Nuno Gomesa – jednego z najbardziej utytułowanych nurków świata. Jak czuje się człowiek, który znajduje się na głębokości 300 m? Czy nie boi się, że któregoś dnia jedna z części sprzętu do nurkowania przestanie działać i będzie mu groziła śmierć? Które z nurkowań z najlepszymi polskimi nurkami zapadły mu w pamięć?

  Bartek Jędrzejak wybrał się dziś w Tatry by nad Morskim Okiem dowiedzieć się na czym polega "nurkowanie retro". Jak wygląda dno Morskiego Oka? Zobaczcie!

  Brrrr! Tomasz Zubilewicz wybrał się dziś do Jaworzna gdzie, wspólnie z widzami Dzień Dobry TVN, przyglądał się zimowemu nurkowaniu!