Dr Joseph Dituri jest inżynierem biomedycznym i nurkiem. Ma za sobą 28-letnią służbę w marynarce Stanów Zjednoczonych. 1 marca zamieszkał w kapsule zanurzonej w Atlantyku na głębokości kilku metrów. Celem projektu jest zbadanie, w jaki sposób długa ekspozycja na wysokie ciśnienie otoczenia wpływa na ludzkie ciało i psychikę.
100 dni pod wodą
Dr Joseph Dituri przebywa ponad 6 metrów pod wodą i prowadzi badania na samym sobie. - Użytkowej powierzchni (w kapsule - przyp. red.) jest niewiele ponad 9 metrów kwadratowych. (...) To niezbyt dużo, taki mały pokój albo apartament na Manhattanie. Są tu dwie kapsuły połączone jedną mokrą. Mokra kapsuła to takie miejsce pośrodku, gdzie każdy nurek może wejść i wyjść. Codziennie wychodzę ponurkować raz albo dwa razy - tłumaczył.
W takich warunkach Joseph Dituri żyje już 91 dni, a jego celem jest sprawdzenie, w jaki sposób długa ekspozycja na wysokie ciśnienie otoczenia wpływa na ludzkie ciało i psychikę.
Jak zachowuje się ludzkie ciało pod wodą?
Dr Joseph Dituri podkreślił, że markery zapalne w jego ciele spadły o połowę, a stres oksydacyjny zmalał aż o dwie trzecie. - Mój cholesterol zmniejszył się o 72 punkty, mam dłuższe telomery, więcej komórek macierzystych. Na mój sen składa się sześćdziesiąt do sześćdziesięciu sześciu procent fazy głębokiej i REN. Nigdy o tym nie słyszałem będąc na powierzchni - tłumaczył.
Są też negatywne efekty tego ekstremalnego doświadczenia. - Astronauci przebywając w kosmosie, wydłużają się nawet o 4 centymetry, a aquanauci się kurczą. Straciłem ponad centymetr wzrostu od kiedy tu jestem. Mężczyzna jest cały czas pod opieką dwóch lekarzy, psychologa i psychiatry. W razie gdyby specjaliści uznali, że grozi mu niebezpieczeństwo, mają prawo wyciągnąć go w każdej chwili.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na co zwrócić uwagę, kupując namiot na wakacje? "Zamki są najsłabszym elementem"
- Katarzyna Pakosińska zachwala piękną Gruzję. "Mamy wiele historycznych i kulturowych połączeń"
- Nad Bałtyk do Kłajpedy? Sprawdziliśmy, czy tam także są paragony grozy
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Marcin Sawicki, Michał Malinowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN