Co kryje się w głębinach oceanów? "To jeden z wielkich światów, który do dziś pozostaje bardzo tajemniczy"

Dzień Dobry TVN
Chociaż oceany stanowią 70 proc. powierzchni naszej planety, to wciąż pozostają tajemnicą. Sekrety wodnych głębin starają się odkryć naukowcy. Jednym z nich jest Ghislain Bardout, z którym rozmawiała Anna Kalczyńska.

8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów. Zaproponowano go w 1992 roku podczas "Szczytu Ziemi", a w 2008 roku ONZ oficjalnie ustanowił 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów. Święto ma na celu propagowanie wiedzy o faunie i florze tych wód, a także o ich zanieczyszczeniu.

Nieodkryte oceany

Latamy w kosmos, staramy się odkryć życie na innych planetach, a wciąż nie znamy dokładnie Ziemi. Wciąż nie mamy dokładnych map oceanów. Kto w nich mieszka? Jak wygląda podmorskie życie? 10 lat temu odpowiedzi na te i wiele innych pytań postanowili znaleźć pasjonaci, którzy wypłynęli w podróż dookoła świata.

To świat, który zaciekawia, wzbudza wiele pytań, nie wiadomo dokąd sięga, nie wiadomo co się w nim znajdzie. To jeden z wielkich światów na naszej planecie, który do dziś pozostaje bardzo tajemniczy

- mówi Ghislain Bardout, szef ekspedycji Under The Pole.

Aż 94 proc. powierzchni oceanów pozostaje nieodkryta. Dlaczego głębokie wody skrywają tajemnicę?

- Są tak wielkie, są tak głębokie i nie da się ich postrzegać, tak samo jak coś co jest na lądzie, albo w przestrzeni kosmicznej. W oceanie jedyny sposób, żeby patrzyć daleko, to korzystać z technologii przez sonary, sondy. Ta technologia pozwala skierować inne spojrzenie, nie bezpośrednie - wyjaśnia ekspert.

Co się dzieje pod wodą w oceanach?

Pewien naukowiec, z którym wraz z żoną Ghislain Bardout pracował na początku lat dwutysięcznych zainspirował ich do pracy nad badaniem pokrywy lodowej z całym podmorskim światem.

- Jest to świat delikatny, zagrożony wyginięciem i jedyny w swoim rodzaju. Chcieliśmy go odsłonić, póki jest jeszcze czas – opowiada.

I tak, nad odkrywaniem podwodnych tajemnic pracuje szereg specjalistów.

- Zwykle są to dobrzy nurkowie. Zawodowi nurkowie, którzy mają drugą umiejętność. Na przykład może to być biolog, to może być operator kamery, to może być wyspecjalizowany technik, ekspert w swojej dziedzinie. Chodzi o to, żeby być dobrym nurkiem, bo to jest trudne środowisko, które wymaga zaangażowania – dodaje szef ekspedycji.

Odkrywcom udało się zbudować wyjątkową kapsułę, która zmienia dotychczasowy sposób prowadzenia badań.

- Kapsuła to jest projekt. To jest taka kabina, którą budowaliśmy już od 2016 roku w Under The Pole. To jest autonomiczna kabina podmorska, która może pozostawać na głębokości około 20-25 metrów. Idea była właśnie taka, żeby zmienić nasze spojrzenie człowieka, nurka na środowisko podmorskie. Żeby uwolnić się od tej konieczności powrotu na powierzchnię. Można spać, jeść, cały czas pozostając pod wodą i nadal prowadząc obserwacje pod tą wielką kopułą, z widokiem na ocean (…). Możemy przez dłuższy czas obserwować daną rafę i ona po jakimś czasie zaczyna przypominać jakby miasto. Gdybyśmy obserwowali miasto z góry – mieszkańców, samochody, różne rzeczy, które dzieją się o różnych porach – wyjaśnia Ghislain Bardout.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: A. Kalczyńska, M. Malinowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości