Łódź. Orientarium w ZOO. Kiedy otwarcie?
Reporter Dzień Dobry TVN zawitał do ogrodu zoologicznego w Łodzi, gdzie 29 kwietnia nastąpi oficjalne otwarcie nowoczesnego orientarium. Kluczowa inwestycja ZOO została ukończona po niemal czterech latach budowy. - Pracowaliśmy nad stworzeniem obiektu hodowlano-wystawienniczego dedykowanego faunie Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ jest to obszar o najbogatszej faunie świata, a do tego większość gatunków jest zagrożona wyginięciem - wyjaśnił Tomasz Jóźwik, lekarz weterynarii łódzkiego ZOO.
W orientarium będzie można obejrzeć z bliska ponad dwieście gatunków zwierząt, między innymi ryby ze strefy tropikalnej. Według Tomasza Jóźwika najbardziej przyciągającymi gapiów stworzeniami będą słonie azjatyckie i orangutany. - Oczywiście również krokodyle gawialowe i przede wszystkim też rekiny, płaszczki i cała część oceaniczna - dodał ekspert.
Orientarium w Łodzi - powierzchnia użytkowa, warunki
Budynek orientarium w Łodzi, w skład którego wchodzą wszystkie ekspozycje wewnętrzne, liczy około dwóch hektarów. Całość zajmowanej powierzchni wraz z wybiegami zewnętrznymi to 7,5 hektara. Projektanci zadbali o to, by warunki panujące w ZOO przypominały te, do których przyzwyczajone są tropikalne zwierzęta. Mowa o temperaturze sięgającej 24 st. C, a w niektórych przypadkach nawet od 28 do 30 st. C oraz o charakterystycznej dla dżungli 70-procentowej wilgotności. Zastosowano więc nowoczesną technologię nawadniającą. Na dachu zainstalowano prysznice, dzięki którym wytwarzana jest para wodna.
- Samo ogrzewanie nie wystarczy. Musimy dostarczyć również wodę, tak że mikrozraszacze też pracują na tę wilgotność. Plus jeszcze mamy dach z membrany przepuszczającej pełne spektrum światła, ale też dającej warunki typowo szklarniowe - tłumaczy Tomasz Jóźwik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwsze w Polsce rosomaki urodziły się w chorzowskim zoo. "Trudno je spotkać w naturze"
- Poznański ogród zoologiczny uratował zwierzęta z zoo w Kijowie. "Są symbolem ocalenia życia, którego wartość jest ogromna"
- Podróżował na rowerze kilkaset kilometrów, miał ze sobą psa. Zwierzę było "skrajnie wycieńczone"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN