Żółw stepowy w domu – żywienie, wybór terrarium i choroby

Żółw stepowy
Żółw stepowy - hodowla
Źródło: Juan Camilo Bernal/Getty Images
Żółw stepowy wymaga profesjonalnej opieki, pożywienia i zapewnienia odpowiednich warunków mieszkalnych. Spełnienie podstawowych zasad ma wpływ na żywotność i zdrowie zwierzaka.

Żółw stepowy, z łaciny Testudo horsfieldii, to gad z rodziny żółwi lądowych. Należy do grupy skrytoszyjnych, ze względu na chowanie głowy w pancerzu. Niestety to gatunek zagrożony, narażony na wyginięcie. 

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Co warto wiedzieć o żółwiu stepowym?

Żółw stepowy to uroczy gad, opancerzony okrągłą skorupą w oliwkowozielonym kolorze. Charakteryzuje się długimi pazurami i spłaszczonym pancerzem. Osiąga maksymalnie 28 cm długości grzbietu, a jego rozmiar jest uzależniony od płci. Samiec żółwia stepowego jest mniejszy od samicy, ale ma bardziej zawinięty ogon.

Żółwie stepowe żyją na terenach suchych i skalistych na obszarze Wielkiego Stepu, a także w Rosji, Pakistanie, Afganistanie, Iranie, Uzbekistanie i Kazachstanie.

Występują także w środowisku nienaturalnym – w warunkach domowych lub na wolnym wybiegu.

Gody mają początek tuż po wybudzeniu ze snu zimowego lub hibernacji. Samice składają od 2–6 jaj i znoszą je do kilkucentymetrowego gniazda. Młode wykluwają się w okresie letnim po około 100 dniach inkubacji.

Ile kosztuje żółw stepowy?

Żółwie stepowe to również zwierzęta domowe o bardzo łagodnym usposobieniu. Standardowa cena żółwia stepowego wynosi 400 zł, ale istnieją stowarzyszenia oferujące adopcję żółwi. Przed kupnem gada należy uzgodnić ich pochodzenie, stan zdrowia i warunki, w jakich dotąd przebywały. O złej jakości życia żółwia mówią opuchnięte powieki i deformacje karapaksu. Do ceny zakupu żółwia należy doliczyć m.in. koszt przestronnego terrarium, odpowiedniego podłoża, oświetlenia i grzałki.

Jak dobrać terrarium dla żółwia stepowego?

Terrarium żółwia stepowego powinno być komfortowe i przestronne. Długość terrarium powinna mieć minimum 100 cm, szerokość 50 cm, a wysokość 30 cm, chyba że zbiornik ma być przeznaczony dla więcej niż jednego osobnika. Standardowe terrarium dla żółwia zbudowane jest ze szkła, ale możemy wykonać je samodzielnie przy użyciu płyty OSB lub desek. W terrarium powinny się znaleźć rośliny, podłoże, lampa lub świetlówka, a także kryjówka. Do popularnych i polecanych podłoży należą: kora, drewniane zrębki, siano, ale też piasek, żwir i sucha gleba. Żółwie bardzo lubią spacerować, dlatego ilość roślin na podłożu powinna być ograniczona. Bardzo ważnym elementem terrarium jest kryjówka wykonana z pnia, doniczki, kamienia lub zakupiona w sklepie zoologicznym.

Żółwie stepowe nie wymagają wilgotnego powietrza. Temperatura dzienna powinna wynosić od 20–30 st. C, zaś w nocy możemy ją obniżyć do 18–20 st. C. Do ogrzewania terrarium służy lampa grzewcza lub świetlówka terrarystyczna UVB.

Terrarium możemy uzupełnić o basen z przegotowaną wodą i kamieniami, które posłużą jako drapak.

Jak długo żyje żółw stepowy?

Długość życiu żółwia stepowego wynosi średnio 50 lat. Niektóre źródła podają, że maksymalny wiek gatunku to 80 lat! Wszystko zależy od tego, jak opiekujemy się naszym zwierzakiem, jakie ma warunki bytu i czym się odżywia.

Hodowla żółwia stepowego w domu

Hodowla żółwia stepowego w warunkach niewolniczych powinna być przemyślana i profesjonalna. Terrarium powinno zawierać podstawowe elementy i nie może znajdować się w okolicy kaloryfera czy okna. Należy zrezygnować z impregnacji drewna i szkodliwych substancji chemicznych, jeśli zdecydowaliśmy się na stworzenie terrarium własnoręcznie.

Co jedzą żółwie stepowe?

Żółw stepowy nie jest szczególnie wybrednym gadem, ale ich łapczywy charakter może doprowadzić do zaburzeń wzrostu i chorób. Dieta żółwia stepowego nie powinna uwzględniać białka, cukrów i tłuszczy. Ten gatunek żółwia jest przede wszystkim roślinożerny, dlatego najchętniej spożywają liście, trawę, kwiaty, gałązki i rośliny uprawne. Zdarza się, że żółwie stepowe jedzą ślimaki, chrząszcze oraz inne drobne owady i bezkręgowce. W warunkach domowych oczekują zbliżonej diety do naturalnej. Posiłki powinny być bogate w błonnik i takie produkty jak: koniczyna, rzeżucha, stokrotka, mniszek lekarski, czosnek niedźwiedzi i wiele innych.

Choroby żółwia stepowego

Zaniedbanie, nieodpowiednie odżywianie i wiele innych czynników ma wpływ na ewentualne choroby żółwia stepowego. Pokarm przesycony cukrem ma negatywne znaczenie dla ich wzrostu, zbyt intensywna wilgotność w terrarium wywołuje infekcje grzybicze i pasożytnicze, a niektóre materiały służące jako podłoże mogą wpłynąć na choroby oczu. Nie należy karmić żółwia stepowego mięsem i strączkami, ponieważ te produkty odpowiadają za choroby nerek, a owoce i warzywa przyczyniają się do bolesnych kolek i biegunki. Wbrew powszechnej opinii, żółw stepowy powinien mieć również dostęp do świeżej wody, ponieważ jej niedobór może uszkodzić nerki. Nieodpowiednie usytuowanie terrarium może prowadzić do przeziębień, a zbyt niska temperatura skutkuje niebezpiecznymi wymiotami.

Brak apetytu żółwia stepowego

Brak apetytu może być objawem niepokojącej choroby. Żółw stepowy, który nie chce jeść może być zainfekowany pasożytami, mieć uraz szczęki lub problemy z uszami. Do innych przyczyn należą problemy z nerkami lub wątrobą, ale też wybudzanie się z hibernacji. Problem nie powinien być bagatelizowany i rozwiązywany na własną rękę!

Zobacz więcej:

podziel się:

Pozostałe wiadomości