W Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykluły się żółwie błotne. Mamę maluchów jakiś czas temu uratowali poznańscy strażnicy ekopatrolu. O sytuacji w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz TVN24, Łukasz Jedliński.
Aż 86 osób trafiło do szpitala. Powodem ich hospitalizacji było zatrucie mięsem żółwia. Wśród poszkodowanych znalazły się dzieci. Niestety lekarze nie zdołali uratować ośmiorga z nich. W jakim stanie są pozostali pacjenci?
Zwierzę może odgryźć rękę.
Żółw chiński to niewielkich rozmiarów gad o stosunkowo małych wymaganiach. Aby rozwijał się prawidłowo, potrzebuje przestronnego terrarium z dostępem do wody. Zwierzę należy hodować pojedynczo i regularnie karmić gotowym pokarmem dla żółwi bądź owadami, ślimakami, małymi płazami albo robakami.
Żółwie stepowe żyjące na wolności występują m.in. w Kazachstanie, Rosji, Iranie i Uzbekistanie. Dorastają do 23 cm, jednak samice z reguły są nieco większe od samców. Domowa hodowla żółwia stepowego wymaga wiedzy z zakresu potrzeb żywieniowych oraz zwyczajów gadów. Jakie warunki musi mieć zapewnione żółw stepowy? Terrarium to miejsce, w którym przebywa on najczęściej, należy więc wyposażyć je w kilka akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gada.
Wielka radość zapanowała we ogrodzie zoologicznym we wrocławskim zoo. A to wszystko za sprawą żółwi indochińskich. To gatunek krytycznie zagrożony wygnięciem.
W malowniczym stawie w Pieńsku od wielu lat mieszka żółw. Fiodor, jak nazwali go mieszkańcy, jest znany i lubiany. Ma tu swoją ulubioną kłodę, a nawet przyjaciółkę - kaczkę. Jak to się stało, że zamieszkał w stawie? Dowiecie się tego naszego materiału.
Spełnienie podstawowych zasad ma wpływ na żywotność i zdrowie zwierzaka.
Żółwie wodne, a właściwie wodno-lądowe, to chętnie wybierane zwierzątka domowe. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wymagająca jest hodowla tych gadów. Wskutek tego wiele żółwi trzymanych jest w zbyt małych lub źle wyposażonych akwaterrariach, a także cierpi z powodu źle dobranej diety.
Dzieci sypiące kwiaty, psy i koty biegające wśród gości - to już przereklamowane elementy pozornie urozmaiconych wesel. Większą oryginalnością popisali się państwo młodzi, którzy zaangażowali w ceremonię zaślubin żółwia. Ich pomysł nie spodobał się obrońcom praw zwierząt.
Akwarium dla żółwia jest doskonałą ozdobą domu, ale to przede wszystkim bezpieczna strefa dla naszego milusińskiego. Gad powinien przebywać w warunkach zbliżonych do tych naturalnych.
Żółwie greckie cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników zwierząt egzotycznych. Warto poznać najważniejsze zasady dotyczące karmienia i hodowli.
"Rocznie wykluwa nam się około 2 tysięcy"
Żółw skórzasty jest żółwiem morskim, zamieszkującym wszystkie ciepłe morza i oceany świata. Tylko samice opuszczają wodę w celu złożenia jaj. Choć żółw skórzasty jest najbardziej rozprzestrzenionym gatunkiem tych gadów, jest bardzo rzadko spotykany. Jego populacja zmniejsza się drastycznie, dlatego został uznany za zwierzę zagrożone wymarciem.
Sezon wakacyjny to czas odpoczynku i wyjazdów, które coraz częściej stają się przyczyną porzucania zwierząt domowych. Okazuje się, że Polacy pozbywają się nie tylko psów i kotów, nierzadko rezygnują też z opieki nad rybkami, pająkami czy gadami, które zamieszkiwały akwaria i terraria w ich domach. W ten sposób skazują zwierzęta na śmierć i zaburzają działanie ekosystemu.
Żółw sępi przypomina wyglądem wyobrażenia o drapieżnikach, które zamieszkiwały Ziemię w czasach dinozaurów. Lepiej jednak nie ulegać fascynacji tym gatunkiem, ponieważ siła nacisku szczęk jest u niego tak duża, że może pozbawić człowieka palca. W Polsce można mu się przyjrzeć z bliska tylko w ogrodach zoologicznych.
Żółw z gatunku jaszczurowatych to niebezpieczne zwierzę, które nie jest polecane dla początkujących hodowców. Gad ten posiada silne szczęki i ostre pazury, które mogą zadać głębokie rany. Żółw jaszczurowaty potrzebuje przestronnego terrarium oraz odpowiedniej diety, opartej głównie na surowym mięsie gryzoni, ptaków i ryb.
Marcin Kostrzyński, filmowiec i przyrodnik, ponownie zaskakuje nas ciekawostkami ze świata zwierząt. Tym razem w ramach cyklu "Marcin z lasu" prosto z Poleskiego Parku Narodowego Kostrzyński opowiedział o obyczajach młodych żółwi. Jak wygląda ich wylęganie i pierwsze kroki po ziemi?
Żółwie są zwierzętami, które budzą bardzo pozytywne skojarzenia u większości z nas. Może to się wiązać z tym, że w wielu kulturach uznawane są za symbol szczęścia. Dlatego oczekujemy, że sen o żółwiu jest zapowiedzią czegoś dobrego.
To zwierzęta skryte i płochliwe, dlatego najtrudniejsze do obserwacji. Niektóre dożywają nawet 200 lat. O niezwykłym świecie żółwi błotnych opowiadał w naszym programie leśnik i filmowiec Marcin Kostrzyński, prowadzący cykl "Marcin z lasu".
Zastanawialiście się, gdzie jest Bartek Jędrzejak? Opuścił nas na chwilę, by złapać trochę słońca przed zimą, ale nie zapomniał o widzach Dzień Dobry TVN. Poznajcie jego nowego przyjaciela! Gdzie chcielibyście uciec przed jesienną szarugą?